home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-12-31

Kończy się kolejny rok leśniczego

Za kilka godzin minie kolejny rok, już piaty, jak spotykam się tu z wszystkimi, którzy kochają las i przyrodę. Od stycznia 2011 roku opowiadam wszystkim, którzy zaglądają do blogowej leśniczówki Pszczew o tym co w lesie piszczy. Przede wszystkim staram się opowiadać o lesie i wszystkich jego elementach, ale też o pracy leśników i ludziach, których jako leśniczy spotykam w lesie i wokół niego.

W historii ludzkości las zawsze był i pewnie jeszcze długo pozostanie obiektem zainteresowania wielu ludzi. Niezależnie od wieku, wykształcenia i wykonywanego zawodu, najczęściej traktujemy las z wielkim szacunkiem. Zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele daje nam las. Jego bogactwo i pełna gama pożytków są dla nas najczęściej czymś naturalnym, jednak nie zawsze pamiętamy o racjonalnym korzystaniu z tych dobrodziejstw. W lesie, oprócz drewna, grzybów, jagód i innych wymiernych korzyści, szukamy spokoju i wytchnienia. Zmęczeni pędem życia, znużeni monotonią mijających dni, utrudzeni codzienną, wielogodzinną pracą czerpiemy z niego siłę i spokój. Można zadać sobie pytanie: co jest tego przyczyną? Dlaczego człowiek tak potrzebuje kontaktu z Naturą? Czyżby to wynikało z genetycznego zaprogramowania? A może człowiek nieustannie szuka najlepszego połączenia i kontaktu z systemem, którego od wieków jest częścią? Pamiętam z dzieciństwa takie powiedzenie: „Las ojciec nasz, my dzieci jego, więc chodźmy do niego”. Korzystając z wszelkich darów lasu traktujmy go z szacunkiem i czułością należną rodzicowi. Nie zawsze jednak tak jest… Człowiek od początku swojego istnienia uzurpował sobie prawo do panowania nad światem i Naturą. To odpowiedzialna misja. Musimy jak najszybciej zrozumieć naszą odpowiedzialną rolę i znaczenie wpływu jaki wywieramy na otaczające nas lasy. Jako leśnik i przyrodnik, jako człowiek, który od wielu już lat żyje bardzo blisko lasu staram się być Waszym przewodnikiem po leśnych sprawach i pomagać w rozważaniach o zgodnym współistnieniu lasu i ludzi.

Nie jest to łatwa rola, bo każdy rozumie las inaczej. Blog leśniczego ma swoją specyfikę i jest przecież bardzo subiektywny. Mam wiele zajęć i nie zawsze mogę tyle czasu poświęcić na blogowe zapiski, ile chciałbym. Załączam sporo własnych fotografii, bo piękno lasu lepiej pokazywać niż o nim mówić, choć najlepiej obcować z nim na żywo.

  Czasem ktoś nie rozumie mojego spojrzenia na las transmitowanego przez pryzmat wiedzy leśniczego, innym razem leśnicy irytują się, że piszę o rzeczach tak oczywistych i banalnych. Otrzymuję wiele listów i pytań, cieszę się z licznych komentarzy, choć pośród miłych i mądrych zdarzają się czasem złośliwe… Przez 5 lat blogowania poznałem wielu, wielu nowych ludzi, zajrzałem do wielu blogów. To bardzo ciekawe, nowe doświadczenie, szczególnie dla leśnika, który żyje na co dzień w jakże realnym, konkretnym świecie. Dlatego też inaczej spoglądam teraz na las, nauczony Waszymi pytaniami, inspirowany komentarzami i ocenami. Dziękuję Wam bardzo za tę naukę…

Za kilka godzin zakończy się rok i nowy, gruby kalendarz zawiśnie na ścianie. W przyrodzie i w lesie w zasadzie nic się nie zmieni. W lesie nie wisi kalendarz, zegar nie odlicza sekund. To my, ludzie, wymyśliliśmy kalendarze, daty, zegary, godziny i pośpiech. Ale inaczej nie potrafimy już żyć.

Życzę Wam jak najlepszych dni w Waszych kalendarzach, samych dobrych godzin na zegarach i inspirowania się lasem, szukaniem tam spokoju, wzorów postępowania i mądrości. Bo las to ojciec nasz…

Najlepszego Nowego Roku 2016

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (10)

~Danka 01.01.2016 19:09:03
Dobry wieczór ! Ciepło Pana pozdrawiam w roku 2016. Dziękuję za piękne i mądre wpisy poszerzającą moją wiedzę o lesie. Życzę Panu a także Pana Bliskim dobrego zdrowia, życzę też aby las, którym się Pan opiekuje dostarczał Panu wielu pięknych przeżyć, a biurokraci i urzędnicy nie utrudniali pracy:) A sobie i innym zaglądającym tutaj życzę wielu równie pięknych i ciekawych wpisów.

Jarek 01.01.2016 20:09:03
Danko- dziękuję bardzo i niech życzenia się spełniają...

~Krzysiek Leśny Mikunda 03.01.2016 08:27:47
Wszystkiego Najlepszego! :)

~Bodzio 04.01.2016 09:18:01
Jarek jak dajesz radę z tymi mrozami w lesie? Szkoda tylko zwierząt, pewnie dużo padnie przez te syberyjskie wyże, które napłynęły nad Polskę. A no właśnie, czy leśnicy robią jakieś zestawienia? No i ci piekielni kłusownicy,czy u Ciebie Jarosławie ta patologia występuje? Jeszcze raz wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Jarek 04.01.2016 21:36:27
Krzysiek- dzięki i wzajemnie. Bodzio- kilka dni mrozów to nie taka tragedia, od jutra ma być już nieco cieplej. Urodziłem się w styczniu to jestem zwyczajny, a zwierzyna też sobie na razie radzi. Więcej jej ginie na drogach niż od mrozu. W moich stronach z kłusownikami nie ma większych problemów (na szczęście). Natomiast gorzej jest z wałęsającymi się psami, które gnębią zwierzynę. Notujemy straty w pogłowiu zwierzyny łownej i o tyle myśliwi mniej mają do odstrzału. Pozdrawiam ciepło pomimo mrozu.

~Jerzy z gór 05.01.2016 14:46:00
Gratuluję Jarku jubileuszu w tej dobrej robocie, którą ku pożytkowi ogólnemu ze znastwem i polotem wykonujesz. Zyczę dalszych dobrych lat i uznania czytelników.

~Wanda 05.01.2016 19:01:27
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku oraz dalszego prowadzenia bardzo ciekawego blogu a przedewszystkim duzo zdrowia do dalszej pracy w lesie i nie przejmowanie sie zlśliwymi komentarzami.

~kondor 06.01.2016 13:26:55
Jarku a jak się ma twój szef ?zostaje czy wypad na zieloną trawkę ?

~strzelec 06.01.2016 13:31:45
do Bodzia myśliwi to najwięksi kłusownicy.tylko że legalni . . .

Jarek 06.01.2016 22:31:53
kondor- mój szef ma się jak najlepiej, skąd ta troska?

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij