home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-12-24

Wypatrujmy razem pierwszej gwiazdki

Wróciłem właśnie z podwórza, gdzie zakończyłem właśnie ostatnie porządki. Wszystko wokół zamiecione, zagrabione, poukładane… choć jest ciepło jak wiosną powiesiłem kilka nowych pyz dla sikor i mazurków, które przekomarzały się ze mną z okolicznych krzewów. Niech mają na wigilijny stół. W ogrodzie zauważyłem, że pigwowce rozpuściły pączki, zazieleniła się też trawa i pokrzywy, toteż narwałem parę garści kurom. To tak w ramach dzielenia się zielenią- prawie jak opłatkiem.

 

 Leśniczyna Renia wołała do mnie przez uchylone okno podczas moich prac z grabiami i miotłą: „Zachowujesz się zupełnie jak mój tata”. Bo to przecież taka wiejska tradycja, że ojciec dba o porządki wokół domu, aby również na zewnątrz było świątecznie i inaczej. Z kuchni docierają do mnie pyszne, inne niż zwykle zapachy. Za chwilę i ja tam dołożę się skromnie do kulinarnych wyczynów Reni, choć to na co dzień jej królestwo. Bo w święta, a szczególnie w wigilijny dzień powinno być inaczej niż zwykle, choć naturalnie w zgodzie z polską tradycją. Bo na tym polegają święta.

Dzieci już jadą ze swoich miast do nas, do rodzinnego domu, docierają też wciąż nowe emaile i sms. Pod choinką pachnącą lasem leży też spory stosik kartek napisanych do nas ręką bliskich, przyjaciół i znajomych. To szczególnie cenne pozdrowienia. Pod choinką nasze zwierzątka przygotowują sobie mowy na wigilijny wieczór:Bo w ten jedyny w roku wieczór zwierzęta mogą mówić to, co myślą o nas, ludziach. Dlatego dbajmy o zwierzęta cały rok, żeby nas nie zganiły za niestosowne zachowanie…

Ludzie też dziś, w przedświątecznej atmosferze zachowują się inaczej niż zwykle i mówią do siebie ludzkim głosem. Wszyscy wszystkim ślą życzenia i życzą sobie na różne sposoby : „Wesołych Świąt”

 

Jako tradycjonalista wolę jednak klasyczne życzenia i choć bardzo chciałbym choć jedno słowo od siebie wysłać każdemu, kto zagląda  tu stale lub choć raz zajrzał do blogowej pszczewskiej leśniczówki, to zwrócę się do Was słowami ks. Jana Twardowskiego:

 

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplątało,

węzły, konflikty, powikłania.

 

Oby się wszystkie trudne sprawy

porozkręcały jak supełki,

własne ambicje i urazy

zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

 

Oby w nas paskudne jędze

pozamieniały się w owieczki,

a w oczach mądre łzy stanęły

jak na choince barwnej świeczki.

 

Niech anioł podrze każdy dramat

aż do rozdziału ostatniego,

i niech nastraszy każdy smutek,

tak jak goryle niemądrego.

 

Aby się wszystko uprościło -

było zwyczajne - proste sobie -

by szpak pstrokaty, zagrypiony,

fikał koziołki nam na grobie.Przypomniała mi dziś ten wiersz miła blogowa koleżanka Ismena, która prowadzi blog  http://szimena.bloog.pl/ Dzielę się zatem nim oraz Dobrem z niego płynącym z Wami, bo jakie słowa leśniczego dorównają takim mistrzom słowa jak Norwid, Stachura, Gałczyński, Tuwim czy właśnie ks. Twardowski?

Niech magia świąt poprostuje supełki w naszych wszelkich sprawach, niech dopisze szczęśliwe epilogi do codziennych dramatów, a my w rodzinnym gronie wypatrujmy pierwszej gwiazdki. To mało istotne, że w tym roku nie mamy „białych świąt” i nie możemy jak ta sarna wypatrywać pierwszej gwiazdki z zaśnieżonego lasu:

 

Istotne, aby mieć wokół siebie bliskich: rodzinę, przyjaciół, znajomych. A gdy zdarzy się komuś samotnie wypatrywać tej gwiazdki niech pomyśli o tych, którzy teraz myślą o nim. To jest istota Świąt Bożego Narodzenia, według mnie najbardziej rodzinnych ze świąt. Bo przecież każdy ma kogoś, kto razem z nim wypatruje pierwszej gwiazdki. Z całą pewnością każdy…

 

Życzę Wam Miłego świętowania i radosnego wypatrywania pierwszej gwiazdki

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

Komentarze (3)

~Bodzio 28.12.2015 08:02:01
Święta i po świętach... Koniec lenistwa, ciekawych spotkań rodzinnych i śpiewu kolęd przy stole...

Jarek 01.01.2016 20:18:57
Bodzio- Mamy kolejny świąteczny czas i dziś trochę poprószyło na biało. Najlepszego NR 2016!

~Wanda-sosna 01.01.2016 21:03:55
Dziękuję Jarku za piękne życzenia,przepiękne,edukacyjne treści...życzę Tobie i Twoim bliskim szczęścia,zdrowia i miłości na każdy dzień Nowego Roku!Wanda z Mazowsza Płockiego.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij