home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-04-02

Las Bliżej Nas 2015- coraz bliżej

Coraz mniej czasu zostaje do premiery nowych odcinków programu „Las Bliżej Nas”. Już w  sobotę 4 kwietnia o godzinie 7.05 rano, zanim zajmiecie się przygotowaniem i dekorowaniem bukszpanem, barwinkiem czy forsycją koszyczka ze święconką, zapraszam przed telewizory. TVP 1 zaczyna emisję kolejnych 12 odcinków programu o polskich lasach i leśnikach.

Wiem, wiem, że wielu z nas uważa, że to nie jest odpowiednia  pora aby zrywać się z łóżka i zasiadać przed telewizorem. Jednak każdy z 5,5 tysiąca polskich leśniczych zrywa się z łóżka bardzo często o wiele wcześniej i nie zasiada w wygodnym fotelu lecz zajmuje się w terenie, przy różnej pogodzie licznymi sprawami lasu i swojego leśnego gospodarstwa. Leje deszcz lub grzeje słońce, gryzą kleszcze i meszki, kurz, błoto, śnieg. Ale to wszystko „pikuś”, bo na potrzeby filmu musiałem poddać się mało przyjemnej czynności „likwidowania połysku”. Jednak przesympatyczny „pion makeupu” pudrował mnie z taktem i gracją, czego absolutnie nie można powiedzieć o mnie:


   Okropieństwo! Długo czułem w ustach posmak pudru... Ale musiałem się poświęcić, bo czegoż to leśniczowie nie robią dla dobra lasu?

Właśnie o tym będzie pierwszy odcinek nowej odsłony „Las Bliżej Nas”. Razem z Małgorzatą Szumską- podróżniczką i pisarką, opowiem widzom oraz pokażę czym codziennie zajmuje się leśniczy. Naturalnie będzie to tylko mały wycinek zadań leśniczego, bo nie sposób przybliżyć całą sferę zadań i czynności przez niespełna dwadzieścia minut.

Bardzo cieszę się, że cykl opowieści o lesie zaczyna się właśnie tutaj, w najbardziej zalesionym województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, gdzie rozległe lasy poprzetykane są bogactwem ponad 60 jezior i kilkoma rzekami. Mieszkają tu bardzo ciekawi ludzie, którzy wciąż dopisują nowe karty w pasjonującej historii regionu i dbają o tradycje przodków, którzy pochodzą z różnych zakątków naszego kraju.

Program rozpoczynamy w ciekawym zakątku leśnictwa Pszczew, w rozległej dąbrowie, która rośnie na kilku wzgórzach. Jedno z nich, nazywane Górą Oręża, wiąże się z legendą o wielkiej bitwie jaką stoczyli tam przed wiekami polscy rycerze z Krzyżakami. Małgosia przysiadła ze mną na zwalonym przez wiatr dębie, który pozostawiłem przyrodzie i ćwiczy wymowę. Bo to wcale nie takie łatwe! Jesteśmy przecież w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, w Nadleśnictwie Trzciel, w Leśnictwie Pszczew:


Szczecin, Trzciel, Pszczew… Małgosia radzi sobie znakomicie, bo jest aktorką i pisarką, ale wielu ludzi z trudem poprawnie wymawia te nazwy. Jestem przekonany, że z takim samym trudem ludzie odpowiadają na pytanie: Czym zajmuje się leśniczy?

Leśnictwo to gospodarstwo, które w zależności od specyfiki i regionu kraju ma powierzchnię od kilkuset do nawet 3 tysięcy hektarów lasu. Składa się z lasów, ale też z dróg, łąk, jezior, bagien, pól, torfowisk a nieraz i innych elementów. Trzeba się nieustannie zajmować tym gospodarstwem, bo w lesie zachodzą ważne zmiany i wciąż dzieje się coś ciekawego, godnego uwagi leśniczego, który prowadzi gospodarkę, planuje i nadzoruje wykonanie wszelkich zadań oraz pozyskuje rocznie ( w zależności od regionu kraju) od około 5 do nawet 15 tys. metrów sześciennych cennego drewna.

To właśnie on decyduje które drzewo trzeba wyciąć i co z niego zrobić, jaką sadzonkę i gdzie należy posadzić, kiedy rozpocząć pielęgnowanie młodnika czy  wykładanie pułapek na szkodliwe owady. Leśniczy musi sam, korzystając tylko z pomocy pomagającego mu podleśniczego, zajmować się nieustannie wszystkimi składnikami lasu i ludźmi, którzy tam pracują, ale też odpoczywają, zbierają grzyby, polują, śmiecą, wzniecają pożary, korzystają z lasu prawidłowo i nieprawidłowo. Ponosi jednoosobowo ogromną odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się na terenie leśnictwa, w tym także materialną za powierzone mu mienie.

 Dba o nie starannie, dlatego zna granice, troszczy się o stan kamieni granicznych, potrafi doskonale korzystać z map, zarówno cyfrowych, jak i tradycyjnych- „papierowych”. Zna się także na remontach dróg leśnych, mostów i przepustów. Istotna dla lasu jest dobra gospodarka wodą i mała retencja, stąd leśniczy ma wiedzę z zagospodarowania strumieni i wszelkich zbiorników wodnych, budowy urządzeń, zasad melioracji i zna też klasyfikację gleb. Leśniczy musi być też specjalistą od łąk, które są najczęściej wydzierżawiane, ale ich racjonalna uprawa ma wielki wpływ na ekosystem leśny. Jak rolnik dogląda pól, pastwisk i sadów, które też są w każdym leśnictwie. Dba także o budowle i budynki będące w zasobach nadleśnictwa, stąd niezbędna jest znajomość podstaw budownictwa. Nadzoruje także gospodarkę łowiecką, którą prowadzą myśliwi i zna obyczaje wszystkich mieszkańców lasu.

Las to drzewa i drewno, ale leśniczy planując zrąb w dojrzałym lesie myśli nie tylko o pozyskiwanym tam drewnie, lecz o jak najlepszym jego odnowieniu, stąd musi mieć wyobraźnię i zdolność do dobrego planowania i przewidywania.

  Przygotowanie lasu na przyjęcie nowego pokolenia czyli odnowienia – gdy sadzimy las w miejsce wyciętego wcześniej, lub zalesienia- gdy sadzimy las w miejscu, gdzie go wcześniej nie było, wymaga doskonałej znajomości sprzętu, maszyn leśnych i nowoczesnych technologii. Pozyskanie drewna- czyli cały proces od planowania cięć, poprzez ścinkę, zrywkę ( czyli wyciągnięcie drewna do drogi wywozowej),przeznaczenie drewna na poszczególne sortymenty drzewne czyli manipulacja, odbiórka, czyli pomiar wyrobionego drewna i ewidencja drewna, a potem jego sprzedaż i wydanie przewoźnikom zabiera ok.75-80 % czasu pracy leśniczego.


Dlatego razem z podleśniczym Irkiem zabraliśmy ekipę filmową na spotkanie z drwalami i harwesterami, forwarderami oraz samochodami załadowanymi drewnem.

Dziś jednak oprócz zajmowania się pozyskaniem i zagospodarowaniem  drewna leśnicy mają równie ważne i pracochłonne zadania. Zdecydowanie coraz większego znaczenia nabierają sprawy ochrony przyrody i funkcje społeczne, ochronne oraz krajobrazowe lasu. Konkretną ochroną przyrody zajmują się właśnie leśnicy, choć zwykle nie chwalą się zbytnio swoimi działaniami. Dlatego często leśniczy to także przyrodnik z pasją. To przecież od  jego decyzji i sposobu myślenia zależy los wielu gatunków, które żyją na terenie konkretnego leśnictwa. To nie przypadek, że na terenie lasów znajduje się większość obszarów i obiektów chronionych. Wiele organizacji ekologicznych, przyrodników zajmujących się konkretnym gatunkiem sięga do wiedzy leśników.

W pracy leśników sprawą wielkiej wagi jest dokumentowania działań, wykonanych zabiegów i podjętych decyzji. Trzeba przekazać innym wiele informacji i pomysłów, a z drugiej strony rozliczyć się przed Skarbem Państwa z poniesionych wydatków. Dlatego leśniczy sporo czasu musi też pracować w biurze, czyli kancelarii leśnictwa. Bo kancelarię ma prawnik, ksiądz proboszcz, ale także leśniczy. Nie ma jednak obawy, że leśniczy zostanie tylko urzędnikiem zakochanym w cyferkach i wykresach. Dla każdego leśnika najważniejszy jest ciągły kontakt z Naturą, ale też ludźmi. Stąd tak dużą wagę przywiązują do właściwej edukacji przyrodniczo-leśnej oraz dobrego kontaktu z wszystkimi odwiedzającymi lasy. Praca leśniczego to nie tylko metry sześcienne drewna potrzebnego gospodarce narodowej i hektary zakładanych upraw. Równie ważna jest dobrze realizowana misja społeczna leśników i pewnie właśnie dlatego narodził się pomysł na „Las Bliżej Nas”.

Zapraszam na pierwszą odsłonę w Wielką Sobotę i zachęcam do oglądania kolejnych odcinków serii. Kto nie wstanie „skoro świt” niech zagląda na facebookowy profil, gdzie można oglądać powtórki i kibicować  powstawaniu nowych odcinków:

 https://pl-pl.facebook.com/lasblizejnas

 

Pamiętajcie:

 LAS BLIŻEJ NAS - TVP 1- sobota 4 kwietnia, godzina 7.05.

Autorami fotografii są: Bartosz Wiśniowski i Tomasz Leśniewski

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

Komentarze (16)

~leśnik 03.04.2015 07:55:14
Panie Jarku, Hmmmm jeśli smak pudru jest okropieństwem, to może czas skończyć z byciem leśnym celebrytą? No tak, ale wówczas stałby się Pan biedniejszy o około 30 tysięcy rocznie. Szanowałem Pana za niezaprzeczalną wiedzę i doświadczenie, jednak ostatni \\\"felieton\\\" w głosie lasu lekko przelał czarę goryczy. Narzeka Pan na fakt konieczności wymiany wanny w leśniczówce, zawsze można myć się w zlewie lub korzystać z tej znajdującej się w prywatnym domu, a takowy przecież też Pan posiada. Podnosi pan też kwestię braku widoku na jesień życia, no kto jak kto, ale Pan nie powinien się o to martwić. Przy Pana zarobkach, funduszu emerytalnym na którym zgromadził Pan już 100 tysięcy, myślę że nawet z naszym kulawym ZUSEM, będzie Pan żył jak pączek w maśle. Skoro leśniczowie tak wiele robią dla dobra lasów, myślę, że powinien Pan świecić przykładem i dlatego jeśli już dojdzie do sprzedaży Pana leśniczówki to wówczas powinien Pan zrzec się prawa pierwokupu i pozwolić na sprzedaż nieruchomości po normalnych cenach a nie z 95% procentową bonifikatą, by pełna kwota zasiliła konto LP, ku chwale LP. Jest Pan za wypłatą bonifikaty 200 tysięcy złotych, super wygeneruje to koszt około ćwierć miliarda złotych w okresie około 10 lat, pewnie co jeszcze może po samochodzie służbowym, czy marzą się Panu lasy prywatne, lub takie które za kilkanaście lat zostaną puszczone z torbami?? Co Pan sądzi o sytuacji z jednego z Nadleśnictw? lesnictwo, leśniczy mieszka w prywatnym domu, nie zwalniając leśniczówki, kwiatkiem jest pomieszkiwanie Pana który pilnuje w leśniczówce świnek i kurek lesnictwo w lesniczówce od 5 lat mieszka zwolniony leśniczy który broni się przed opuszczeniem, aktualny zamieszkuje podlesniczówkę leśnictwo , 5 letnia leśniczówka, aktualnie leśniczy kończy budowę domu i się wyprowadzi lesnictwo, leśniczy wybudował dom, mieszka w nim, a 200 metrowa leśniczówka stoi pusta leśniczówki zamieszkiwane przez byłych leśniczych, aktualnie podleśniczych, kancelarie poprzenoszone..... Przykłady mógłbym mnożyć. Wie Pan jak miło się patrzy na pustą leśniczówkę o którą nie ma kto zadbać? Która niszczeje? Wiem, że są też przyzwoici leśniczowie, którzy się nie dorobili, którzy mieszkają na uboczu,których żony nie pracują, o nich mógłbym się martwić, jednak nie oszukujmy się większość, która głośno mówi o kupnie leśniczówek chce się po prostu NACHAPAĆ!

~Józef 03.04.2015 09:23:34
Łejery, post jest-wielki piątek więc przedmówcy się we łbie z głodu myli. Panie, zjedz Pan coś bo bełkoczesz. Leśniczówka!

~Józef 03.04.2015 09:58:33
Swoją drogą, koniec kwietnia niedługo to może by mi kolega Leśnik pomógł PIT rozliczyć, bo widzę, że w liczeniu lepszy od mojej księgowej, a się w tym roku też tak nachapałem, że nie ogarniam. A tak serio to skąd w ludziach tyle zawiści, zazdrości i komuszej \"ciekawości\". Szkoda, że ta demokracja zapanowała bo biedakom się nudzi. W pierwszym rzucie to myślałem, że te wyrwane z kontektu i bezsensowne wyliczenia to próba pozycjonowania w przeglądarce na poczet przyszłych pokoleń, ale po wtórnym przeczytaniu zauważam, że nie mam pojęcia o co chodzi. Nie o take Polske walczyłem.

~leśnik 03.04.2015 10:15:17
Nie ma problemu poradzę sobie i z Pitem, bo mam głowe a nie łeb jak Pan. 200000zł x 1183 (bo tylu lesniczych odejdzie na emerytury w ciągu 10 lat) daje 23660000zł, w zaokrągleniu ćwierć miliarda.

~Józef 03.04.2015 10:27:52
Aha. To dziękuję za wyjaśnienie. oO

~zulowiec 03.04.2015 21:53:46
panie józef weż sie pan rozpędż i zdrowo walnij z bani w jakiś żelbetonowy mur to się może ockniesz w rzeczywistości

~Józek 03.04.2015 23:14:00
Jeśli tak ma wyglądać rzeczywistość jak Wy Panowie próbujecie ją przedstawiać to już wolę żyć w swojej \"ułudzie\", za stary jestem, komune już przeżyłem. A patrząc na Wasze wypociny, zaglądanie ludziom do kieszeni i odniesienia do żelbetonu to czuję się jakbym polemizował z mniej inteligentnym Urbanem albo mądrzejszym Szumlewiczem. A jak większość ludzi myślących wie - \"Szumi nie rozumi\": a to dokładnie tak jak Wy, Panowie. Zajmijcie się może swoim ogródeczkiem, nie zaglądajcie ludziom do portfela bo kiedyś ktoś może zajrzeć Wam. Żyj i daj żyć innym. Pozdrawiam ozięble Józef R.

~tadeusz 04.04.2015 11:09:56
Bardzo interesujący odcinek programu,choć emisja mogłaby trwać 1 godz,bo o lesie,jego pracownikach można by godzinami.Jeśli zaś chodzi o komentarze na temat bloga lub nie,to może by tak więcej wzajemnego szacunku-tak krótko żyjemy.W naszej transformacji końca 20tego wieku zapomniano o likwidacji przywilejów i zachowanie właściwej proporcji i długo jeszcze będzie zawiść-słuszna czy nie to do przemyślenia.Serdecznie pozdrawiam i WESOŁYCH .....

~kozik 05.04.2015 11:46:45
lesnik-swieta prawda,popieram

~Jadwiga 06.04.2015 11:57:49
Panie Jarku ! Proszę się nie przejmować jadliwymi tekstami.Ludzie się dzielą na dobrych i złych.Wśród zwierząt jest podobnie.Jezus za swe mądrości też został ukrzyżowany bo ludzie nie lubią jak ktoś jest mądry i chce przekazać wiedze innym. Ale zło pokonało dobro.I tak będzie- zazdrość ludzka była i będzie.Nasuwają się wnioski: od niemowlaka uczyć i jeszcze raz uczyć pokory,szacunku do siebie .Bo jak siebie się nie szanuje to innych również.Wszystkim życzę więcej miłości dla siebie i innych.Nie tylko w święta.

~pawels 06.04.2015 13:09:31
Na szczęście program dostępny jest w sieci dla tych co przegapili lub mieli ciekawsze zajęcia bladym świtem ;) http://www.tvp.pl/sess/tvplayer.php?object_id=19492541

~Ania 08.04.2015 08:25:26
Skąd tyle jadu? ludzie Polacy?! było kształcić się i zostać leśnym! miłego dnia wszystkim!

~adam 08.04.2015 13:10:33
ksztalcilem sie,dlugo ale wszyscy nie moga byc lesnikami jak widac,z zeznan podatkowych radnych- lesnikow widac duzo tego dobrego i ciagle marudza

~radny wcale nie bezradny 08.04.2015 14:31:58
Bo Adam kształcił się długo aby umieć czytać oświadczenie majątkowe normalnych ludzi i zgrzytać zębami z zazdrości, inny żeby donosy pisać, jeszcze inny aby uczciwie pracować i zarabiać. Bo ludzie są różni ale dobrzy, mądrzy, uczciwi są spokojni a inni głośni, że hej...

~s2b 10.04.2015 19:21:02
Jak zwykle TV i nic ponadto czy to ma być coś na kształt pracy leśnika brrr

~Catsnamesmak 03.02.2017 03:54:52
Kupilem kota nie wiedzialem jak go nazwac. Znalazlem tutaj tortoiseshell cat names http://allcatsnames.com/female-tortoiseshell-cat-names pelna lista imion dla kotow.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij