home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-03-16

Las Bliżej Nas 2015- filmowy tydzień leśniczego

Ubiegły tydzień minął mi jak z bicza trzasł i był bardzo, ale to bardzo pracowity. W dodatku absolutnie nietypowy, nawet jak na tydzień leśniczego, który w swojej profesji ma pakiet kilkunastu zawodów. Właśnie dorzuciłem do tego pakietu aktorstwo.

 To zupełnie nowe, inne doświadczenie. No, naturalnie bez przesady, myślę tu oczywiście o aktorstwie jak najbardziej amatorskim, bo gwiazdorstwo i czerwony dywan nie jest obiektem moich westchnień... Cały miniony tydzień spędziłem razem z przesympatyczną ekipą filmową. Naturalnie równolegle realizowałem swoje obowiązki służbowe, bo normalne prace w leśnictwie trwały.

Na  terenie Nadleśnictwa Trzciel, głównie w „moim” leśnictwie Pszczew kręciliśmy materiał filmowy na trzy pierwsze odcinki nowej odsłony serialu „Las Bliżej Nas”. Stali czytelnicy tego bloga pamiętają, że w 2013 roku miałem już przygodę z tym cyklem filmów o lesie i leśnikach. Wtedy razem z Piotrem Baronem opowiadaliśmy jak przygotować się do wiosennej wyprawy do lasu.

W tym cyklu „Las Bliżej Nas”  w duecie z Małgorzatą Szumską- podróżniczką i pisarką będę współprowadzącym oraz gospodarzem trzech pierwszych odcinków. Razem z Małgosią zaprosimy widzów TVP1 do bliższego poznania pszczewskich lasów i pracy leśniczego:


Małgosia, podobnie jak pozostali członkowie ekipy filmowej była pod wielkim urokiem leśnych krajobrazów i zadziwiona urokiem pszczewskich jezior. A to przecież lubuskie- najbardziej zalesiony region kraju i tygiel kultur, wachlarz fascynujących obiektów przyrodniczych oraz region pełen ciekawych ludzi.

Nagrania w kancelarii leśniczego, nazywanej czasem Krainą Tajemnic zadziwiły wszystkich mnogością interesantów, krzyżujących się tu spraw i liczbą odbieranych telefonów:


Dlatego dziś leśniczy musi być nie tylko dobrym technikiem, inżynierem, menagerem ale także posiadać szeroką znajomość zasad komunikacji społecznej oraz szybko i trafnie podejmować decyzje. Pierwszy odcinek cyklu „Las Bliżej Nas” będzie poświęcony właśnie leśniczemu jako człowiekowi o wielu profesjach i specjalizacjach.

W terenie okazało się, że mówiłem prawdę i rzeczywiście leśniczy musi być znawcą wielu dziedzin i to nie tylko typowo leśnych. Bo leśniczy to także specjalista od remontów dróg, mostków i przepustów:


Leśniczy świetnie radzi sobie z organizowaniem prac w trakcie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych i  na zrębach, gdzie drzewa zamieniają się w drewno ( będzie o tym w trzecim odcinku). Przekonała się o tym na razie Małgosia, która bliżej poznała drwali i nauczyła odpalać pilarkę:


Zawarła znajomość z drwalem Romkiem, ale także z jego synem- Kubą, który za pomocą dżojstików kieruje „blaszanym drwalem”, czyli harwesterem. Opowiadałem także o tym jak mierzy się, cechuje i odbiera się drewno, sporządza kwity wywozowe i na czym polegają obowiązki leśniczego przy wywozie drewna z lasu.

Kamera towarzyszyła także przy spotkaniu leśniczego z podleśniczymi, podziale obowiązków oraz przy roboczym spotkaniu z zulowcem Mikołajem. Była to świetna okazja, aby bliżej przedstawić specjalistów od trudnej i ciężkiej roboty, czyli zakłady usług leśnych. Wybraliśmy się także z kamerą do miejscowości Niedźwiedź, gdzie ma siedzibę ZUL Zulas na spotkanie z jego właścicielem Tomaszem. Małgosia nauczyła się tam szacunku do drewna, które oprócz około 30 tysięcy zastosowań jest m.in. świetnym materiałem na rzeźby oraz… ostrzenia łańcuchów do harwesterów. Szczegóły poznacie w kwietniu!

Spotkaliśmy się na pięknym wzgórzu ponad jeziorem Chłop z przyrodnikiem Tomkiem, z którym od lat dobrze współpracuję. Tomek wcześniej pracował w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, a teraz jest pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. Jest też doktorem nauk o ziemi, toteż rozmawiamy o bielikach, bocianach i rybołowach, ale także o geologii i pszczewskich kemach oraz ozach:


Przedstawiłem Małgosi Szumskiej i widzom wielu ciekawych ludzi, których codziennie spotykam na leśnych ścieżkach, ulicach Pszczewa i drogach powiatu międzyrzeckiego. Oto grupa aktywnych mieszkańców Pszczewa, którzy bez względu na pogodę przemierzają kilometry leśnych ścieżek i dróg. Spotkaliśmy się na trasie ścieżki przyrodniczej Nadleśnictwa Trzciel „Wokół Pszczewskiej Góry Wysokiej”. Oto Irek, Zygmunt i Zdzisław- leśniczy z sąsiedniego leśnictwa Borowy Młyn:


W drugim odcinku cyklu filmowego opowiemy o roli planowania w leśnictwie, mapach, operatach i historii „zrębu emerytów” w oddziale 57. Na przykładzie tego jednego leśnego oddziału przybliżamy widzom rolę i znaczenie urządzania lasu. Będzie także nostalgiczna opowieść z żywiczną nutka i historia sosnowej szyszki. Zobaczycie także dorodny las żywotników, z których Indianie niegdyś budowali słupy totemowe i łodzie canoe.

Chłodny porankiem przy pszczewskiej leśniczówce spotykamy Monikę, która kąpie się w niosących zdrowie wodach jeziora Miejskiego praktycznie cały rok. Gdy Małgosia pociąga nosem i zawija w szalik, Monika z Pszczewa wychodzi z jeziora i wcale nie przypomina Marzanny, choć niebawem pierwszy dzień wiosny:


Do mojego Rockiego przypięliśmy kamerkę GoPro, a nad nami lata dron, który z góry filmuje bezmiar lubuskich lasów.


 Będzie ciekawie- jak to w lesie. Pewnie nie możecie się doczekać?

Zatem ćwiczcie wymowę tak jak Małgosia: „Szczecin, Trzciel, Pszczew”… To właśnie tam, w zachodniej Polsce, znajdują się lasy leśnictwa Pszczew, o których opowiadam Wam już w blogowych zapiskach od  5 lat. To najlepsza okazja, aby je obejrzeć nie ruszając się z domu, choć zawsze zachęcam do żywego kontaktu z lasem.

Spotkamy się w TVP 1 w Wielką Sobotę 4 kwietnia około 7 rano, tuż przed świętami Wielkiej Nocy. Postaram się nauczyć Was inaczej spojrzeć na las i leśniczych:


Zapraszam do oglądania cyklu Las Bliżej Nas, przypomnę Wam jeszcze o terminie emisji. Zachęcam także do regularnego zaglądania na profil Las Bliżej Nas na FB:

https://pl-pl.facebook.com/lasblizejnas

Posadziliśmy z Małgosią pierwszą sadzonkę olchy czarnej na odnawianym zrębie i od piątku w moim leśnictwie rozpoczęły się intensywne prace przy odnowieniach. Pracują drwale, jadą samochody z drewnem.  Filmowy tydzień leśniczego dobiegł końca. Kolejna „sprawność” zdobyta, a z jakim skutkiem ocenicie 4 kwietnia.

Serdecznie pozdrawiam całą ekipę filmową: Marysię, Bartka, Tomka i Pawła, Marcina i Artura, a Małgosię pewnie kiedyś odwiedzę w kopalni złota w Złotym Stoku nieopodal Barda. Dziękuję za użyczenie niektórych fotek Tomkowi i Bartkowi. To była ciekawa przygoda, choć nie jest łatwo leśniczemu udawać aktora…

 

Leśniczy Jarek-lesniczy@erys.pl

 

 

Komentarze (12)

Jarek 19.03.2015 10:39:21
Zapraszam zatem do oglądania w sobotnie poranki. 3 pierwsze odcinki z moim udziałem bęðą o okolicach Pszczewa, kolejne kręcone są w Izerach i Nadleśnictwie Świeradów

~Jerzy z gór 17.03.2015 07:35:55
Trzymam kciuki, napewno wypadniesz extra ! Pozdrawiam

~Jadwiga 17.03.2015 09:39:49
No to intuicja kobieca mnie nie zawiodła.Życzyłam panu odwiedzin pisarza w pańskiej leśniczówce i widzę ,że się spełniło.W takim razie wielkie gratulacje i postaram się obejrzeć audycje programu w pańskim wydaniu.

~Olga 17.03.2015 09:45:56
Gratulacje! Będę oglądać na pewno, bo zapowiada się bardzo ciekawie :) Zainspirowana blogiem, ruszam podziwiać budzącą się przyrodę na żywo, bo pogoda w Poznaniu przepiękna!

~Konrad 17.03.2015 15:07:58
No to teraz tydzień urlopu się należy z wypoczynkiem na łonie natury :-) TV nie posiadam, ale zdaje się, że w sieci tez można oglądać odcinki programu, więc jak się pojawią te z pszczewskich lasów - na pewno obejrzę :) Pozdrawiam!

Jarek 17.03.2015 20:27:17
Dziękuję Wam za dobre słowa. Konrad trafił w sedno, bo ten urlop faktycznie bardzo by się przydał. Ale jak, skoro odnowienia idą pełną parą, dziś od rana kancelaria pełna klientów na drewno opałowe i harwester warczy na zrębie? Oglądajcie koniecznie Las Bliżej Nas od 5 kwietnia i wypatrujcie oznak pełni wiosny, bo dziś pojawiły się kanie rude, perkozy na jeziorze migdalą się do siebie i szpaki gwiżdżą z zapałem! Pozdrawiam.

~Jadwiga 17.03.2015 21:28:58
A ja zapraszam w Lipcu do Słubic N/O na Kolejny\\\" Festiwal Most\\\" albo oglądajcie nas w TVP 2. 5 lipca od godziny 20:00.Będzie dużo gwiazd m.in.Anna Maria Jopek i zespół Kroke,Koncert Raya Wilsona wokalisty legendarnego zespołu Genesis.Bardzo dużo atrakcji zapraszamy.Pozdrawiam festiwalowo.

~Maciej 17.03.2015 23:00:26
Ale fajnie. Obejrzę z wielką przyjemnością. Bardzo cieszą mnie wszelkie nowe informacje związane z okolicami Pszczewa bo przez cały rok tęsknię za tymi cudownymi okolicami.

~Paweł 20.03.2015 12:46:39
Bardzo dziękuję za przesympatyczną i owocną współpracę. Z przyjemnością będę wracać do Pszczewskich lasów, w których przyroda zachwyca i widać dobrą rękę solidnego gospodarza. Pozdrawiam

Jarek 22.03.2015 11:00:26
Pawle- dziękuję za miłą przygodę i zapraszam ponownie do pszczewskich lasów

~Bodzio 23.03.2015 11:42:11
Tak trzymać.

~Janka 30.03.2015 12:21:56
Gratulacje, z przyjemnością wstanę przed 7. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij