home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2014-12-31

Uhu, uhu, minął rok 2014

To wieść, którą jednak należy przesyłać nie posępnym pokrzykiwaniem puchacza lecz raczej trelem kosa, dostojnym klangorem żurawia lub krzykiem dzikich gęsi. Bo choć mija stare, nadchodzi nowe - jak to w przyrodzie! Bo zegary i papierowe kalendarze wymyślili ludzie, a przyroda żyje swoim, odwiecznym rytmem, a my z nią.

Dziś, w ostatni, kalendarzowy dzień roku wszyscy wszystkim ślą życzenia. Bo przecież zaledwie za kilka godzin zakończy się kolejny rok naszego życia i rozpocznie się nowy, pełen tajemnych obietnic. Moment przełomu najlepiej spędzić w miłym towarzystwie najbliższych osób, no i uczcić toastem, spełnianym po głośnym, wspólnym odliczaniu ostatnich sekund roku. Dawniej wznoszono go węgrzynem, czyli tokajem, a dziś możliwości mamy ogromne... Po noworocznym toaście pora na życzenia. Każdy z nas ma inne marzenia, plany, życzenia. Dlatego też wzajemnie składamy sobie życzenia na Nowy Rok. Według staropolskiego obyczaju w dobrym tonie było składać życzenia noworoczne osobiście. Był to dobry obyczaj, bo zgodnie z nim, odbiorca życzeń w podziękowaniu powinien zaprosić na noworoczny obiad.

Dziś, w czasach kultu „fit” i ciągłego odchudzania to rzecz dla wielu nie do pomyślenia, bo czasem mogłoby to być nawet kilkanaście obiadów! Może dlatego poprzestajemy najczęściej na wysłaniu emaili i sms-ów do znajomych? Dawniej wysłanie życzeń w formie wizytowych bilecików komentowane było przez XIX-wiecznych kronikarzy obyczajów jako „jaskrawy przejaw upadku obyczajów”. Bo u naszych przodków panowało przekonanie, że jeśli życzenia są osobiście i szczerze składane, oraz gdy płyną one z głębi serca- na pewno się spełnią! Zachęcam, aby sprawdzić…

 

Dziś na dworze szaro, pochmurno i ponuro. Ale to nic złego, bo według naszych przodków to przepowiednia dobrego urodzaju w nadchodzącym roku. Dawniej wielkie, symboliczne znaczenie przywiązywano do pierwszego dnia nowego roku. Pogoda ducha nas samych, zachowanie bliskich, symptomy przyrodnicze i aura- wszystko to składało się na przepowiednie nowego roku.

Sylwestrowy wiatr i szron na drzewach w sadzie zapowiadał np. bogactwo owoców, a gdy zdarzyła się „na Nowy Rok pluta, to znak, że ze żniwami będzie pokuta”.


Dla mnie dobrym znakiem na nowy rok jest to, że pojawiły się dziś koło leśniczówki śliczne jemiołuszki:Z kolei Sylwester poszczęścił krogulcowi, który przez kilka dni podejmował nieudane próby łowieckie, a dziś dopadł mazurka. Ten z kolei bardzo pechowo zakończył rok, ale takie są prawa natury:


Zanim wzniesiemy noworoczny toast i złożymy życzenia najbliższym, wróćmy myślami do kończącego się roku. Żyjemy bardzo zapracowani, w coraz większym pośpiechu, mało mamy chwil dla siebie, stąd są one takie cenne. Warto odłożyć na chwilę niezawiązany krawat, przerwać prasowanie koszuli lub układanie fryzury i zatopić się we wspomnieniach 2014 roku.

To kolejny rok, który spędziłem z Wami poprzez wspólne słuchanie tego, co w lesie piszczy. Blog leśniczego ma już ponad 200 tysięcy odsłon w miesiącu, co oznacza, że przyroda, las i działania leśników interesują wielu ludzi. Jest mi bardzo miło, że tak często zaglądacie na te skromne strony i wsłuchujecie się w opowieści o lesie…

Tyle opowieści jednak jeszcze nie wybrzmiało, tyle ciekawych zdarzeń kryją liście i igły, tyle mądrości skrywa każdy zakamarek lasu. Bądźcie ze mną kolejny rok i zaglądajcie do pszczewskiej leśniczówki i lubuskich lasów, gdzie wciąż dzieje się coś ciekawego.

Dla mnie był to bardzo pracowity ale ciekawy i udany rok. Jego głównym wydarzeniem było pojawienie się na świecie mojego pierwszego (chyba nie ostatniego)  wnuka Juliana:


Nie mogę się doczekać do chwili aż nieco podrośnie i będziemy się razem wybierać do lasu!

Z kolei też w tym roku pożegnałem kolegę, leśniczego Zbyszka i to smutne wspomnienie… W mojej codziennej pracy działo się wiele i nazbierałem sporo nowych, zawodowych doświadczeń.

 Opowiadałem o nich m.in ekipie filmowej TWN 24:


 Znam doskonale wszystkie 83 oddziały leśne mojego leśnictwa i czuję się dojrzałym leśniczym. Ale bez bufonady- wiem przecież, że nie da się osiąść na laurach i wciąż trzeba uczyć się nowych umiejętności i rozwijać posiadana wiedzę. To właśnie inne umiejętności pozwoliły na sympatyczny kontakt z wieloma leśniczymi podczas zajęć Akademii Leśniczego. Zostałem też powołany przez dyrektora generalnego LP do zespołu przygotowującego nową politykę informacyjną Lasów Państwowych. Mijający rok był także rokiem wyborów samorządowych. Kolejny raz zdobyłem mandat społecznego zaufania i zostałem przewodniczącym rady powiatu międzyrzeckiego…

Przez cały rok uczestniczyłem w nowych doświadczeniach, zmierzyłem się z licznymi wyzwaniami i poznałem sporo ciekawych miejsc oraz wielu ciekawych ludzi:


Był to trudny ale bardzo ciekawy, brzemienny w wiele wydarzeń rok. Cieszę się, że przeżyłem go w zdrowiu, w towarzystwie moich bliskich i Was, drodzy czytelnicy Blogu Leśniczego.

Życzę Wam wszystkim w Nowym 2015 Roku zdrowia, szczęścia i spełnienia wszelkich marzeń oraz mądrego czerpania z doświadczeń przodków opartych na podpatrywaniu przyrody.


Do siego roku!

 

(Często tak sobie życzymy, a czasem piszemy „Dosiego roku”- ale tak nie jest poprawnie i tu nie chodzi o Dosię! To życzenia czerpiące z języka prasłowiańskiego-  słowo „siego” jest dopełniaczem staropolskiego zaimka wskazującego.  Życzenia „do siego roku” oznaczają w domyśle: obyś doczekał w zdrowiu „tego roku, który nadejdzie”.)

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (7)

~emma_b 31.12.2014 21:15:45
200 tysięcy czytelników bloga, to jak liczba mieszkańców całkiem sporego miasta, gratuluję! zaskakujące jak niewiele osób chce zostawić swój ślad na blogu w postaci komentarza. Najlepszego, Jarku!

~Atram 02.01.2015 11:35:06
Ja mam tylko jedno życzenie - żeby w LP przestała panować \"dziedziczność zawodu\" - polegająca na tym, że nie ważne, czy syn leśniczego skończył studia, czy umie coś więcej poza strzelaniem do zwierząt i chlaniem na polowaniach,oraz zaciąganie w krzaki dziewczyn np.na kursie bhp w Porażynie, a i tak dostanie pracę. Owszem - jest konkurs na stanowisko, ale wszystkie pytania ma podane, a na jakiekolwiek pytanie z poza puli egzaminacyjnej nie zna odpowiedzi. Smutne to, że mgr lub inż. leśnictwa, z wzorowo zakończonym stażem, z powołania, nie ma najmniejszych szans w starciu z synalkiem-nieudacznikem leśniczego... I ciągnie sobie taki dwa etaty - podleśniczego, nic zupełnie nie robiąc, i oprowadzacza dewizowców... Porażka totalna... I jeszcze co jak co - ta obłudność.... Nadleśniczy w pierwszej kolejności powinien polecieć... Spalić Lasy Państwowe!

~Jerzy z gór 02.01.2015 11:35:54
Jarku,życzę dalszych sukcesów w pożytecznym krzewieniu wiedzy o lesie !

~Jerzy z gór 02.01.2015 19:33:29
Atram, czy zdajesz sprawę , że publicznie podżegasz do popełnienia zbrodni podpalenia lasów państwowych ? Administrator strony powinien donieść do prokuratora a anonimowość wpisu to tylko Twoja iluzja.

Jarek 02.01.2015 20:08:56
Tak, Jerzy z gór ma jak najbardziej rację. Atram- oskarżać i obrażać pod pseudonimem wydaje się łatwą sprawą, ale dziś nikt z nas nie jest anonimowy, a każdy z kolei musi sobie zdawać sprawę z odpowiedzialności za słowa.

~Atram 03.01.2015 11:34:29
Tak, do prokuratora to sprawa nepotyzmu w Lasach powinna trafić. Dlaczego nie skomentowaliście całej wypowiedzi, tylko to pożal się Boże \"podżeganie\"? Bo wiecie, że prawdę mówię... To nie ja powinnam się wstydzić, tylko właśnie tacy \"leśnicy\", którzy po plecach tatusiów wchodzą na stanowisko.

~Atram 03.01.2015 13:39:00
Poza tym, napisałam o podpaleniu Lasów Państwowych a nie lasów państwowych, pomiędzy tymi sformułowaniami jest \"delikatna\" różnica. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
styczeń (7)
luty (7)
marzec (7)
kwiecień (7)
maj (7)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (6)
wrzesień (6)
październik (6)
listopad (6)
grudzień (6)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij