home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2014-06-13

Leśniczy w nowym mundurze, z umową zamiast powołania, no i w nowej roli

Ostatnie upalne dni mocno podniosły temperaturę i sprawiły, że w lesie jest sucho, bardzo kurzy się na leśnych drogach, a wszelkie prace wykonywane przy pozyskaniu drewna czy pielęgnacji lasu są bardzo uciążliwe. Ale to nie narzekania, bo to taka profesja i już przecież był czas przywyknąć… Nagrodą za letnie poranne wstawanie, bo wtedy najlepiej się pracuje, jest piękno przyrody, śpiew ptaków i satysfakcja. Pracownicy zakładów usług leśnych pracują jednak w akordzie i jak nie zrobią to nie zarobią, a nas, leśników prowadzących gospodarkę leśną, obowiązuje zadaniowy czas prac, którą trzeba wykonać „na czas, na pewno, najlepiej jak można…”.

  Ostatnie dni podnosiły nie tylko temperaturę powietrza mierzoną w stopniach Celsjusza, ale także temperaturę wokół różnych, bardzo ważnych leśnych spraw. Przyniosły bowiem bardzo istotne zmiany dotyczące leśników, stąd warto je przybliżyć. Przed rozpoczęciem konferencji o przyszłości leśnych mieszkań, o której opowiadałem Wam ostatnio w biuletynie informacji publicznej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się „Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia”. To bardzo ważna dla leśników zmiana, bo obecne, obowiązujące niezmiennie od 15 lat wzory mundurów leśnika, przynajmniej w części nie spełniają oczekiwań i wymagań naszego środowiska zawodowego. Nowe wzory umundurowania pozwolą leśnikom w terenie i w biurach wygodnie pracować w każdych warunkach i przy tym elegancko wyglądać. Z kolei oznakowania hierarchii pozwalają na jednoznaczną identyfikację i może ludzie przestana nas mylić z myśliwymi, celnikami i służbą graniczną oraz wędkarzami. Mundur wyjściowy w zasadzie pozostaje ten sam:

 

Ważną zmianą jest jednak wprowadzenie koszuli mundurowej, zarówno białej na szczególne okazje, jak i zielonej, wzorem innych służb. Pełnić ona będzie funkcję wyjściowego munduru letniego nie trzeba będzie pocić się w upały pod mundurową marynarką. Koszule, podobnie jak bluzy będą miały specjalny  pagon nad lewą kieszenią do zakładania dystynkcji służbowych nowego wzoru, stąd każdy będzie wiedział, czy ma do czynienia z leśniczym, nadleśniczym, czy np. dyrektorem RDLP. Dotyczy to także munduru codziennego.

Odchodzi już jednak do historii mundur terenowy z wzorem panterki:

 

 na rzecz wygodnego munduru terenowego, gdzie dominować będzie jednolita zieleń. Do jego wytworzenia zastosowane zostaną materiały nowej generacji, z oddychającą membraną, które zapewnią komfort noszenia w zmiennych warunkach pogodowych. Wprowadzono mniej formalny od wyjściowego  mundur codzienny, który będzie służył do codziennej pracy biurowej i do krótkich wyjazdów w teren. Zastąpi on mundur wyjściowy, który będzie służył leśnikom tylko na najważniejsze uroczystości i spotkania. Wejdzie kilka nowych elementów mundurowych, np. koszulka polo czy bluzy całoroczne.  W nowym wzorze tradycyjną czapkę służbową:

 

zastąpi zielony kapelusz. Czapki były opatrzone emblematem z orłem w koronie, a kapelusze już go nie będą posiadały. Ta zmiana spowoduje, że symbol godła narodowego zastanie tylko na guzikach do munduru wyjściowego. Leśnicy w przeciągu blisko 200 lat korzystania z mundurów przyzwyczaili się i jako gorący patrioci bardzo związali się z wizerunkiem „orzełka”, który towarzyszył im nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapach Europy.

 Projekt rozporządzenia ukazał się 19 maja, a ma wejść w życie 1 stycznia 2015. Może symbole narodowe w jakiś sposób zostaną jeszcze do niego wprowadzone, bo do ministerstwa spływają opinie np. związków zawodowych i innych leśnych środowisk opiniotwórczych. We wzorze umundurowania nie ma naszywki „Służba Leśna” czy też „Lasy Państwowe” ale miejmy nadzieję, że nowy wzór mundurów dobrze wpłynie na rozpoznawalność leśników, bo różnie z tym bywało i bywa. 

 Kilka lat temu przeprowadzono badanie opinii społecznej i po pokazaniu munduru leśnego ok 20 % pytanych mówiło, że jest to mundur leśnika, ale także podobny procent ludzi oceniło, że jest to mundur celnika i tyleż procent, że należy do funkcjonariusza służby granicznej.  Mundurów zakupionych według starych wzorów będzie można jeszcze używać do końca 2016 roku.

Inną niesłychanie ważną zmianą dla leśników jest uchwalona 10 czerwca przez Sejm RP zmiana do ustawy o lasach. Wynika z niej, że zastępca nadleśniczego, główny księgowy nadleśnictwa, inżynier nadzoru i leśniczy będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę, a nie powoływani jak dotychczas. Odwołanie z funkcji było jednocześnie wypowiedzeniem umowy o pracę, co nie dawało poczucia bezpieczeństwa i było przyczyną sporej rotacji kadrowej.  Ta zmiana była postulowana przez różne środowiska, szczególnie związkowe, od lat i zapewni większa stabilizację kadrową około 8 tysięcy leśników.

 Ustawową zmianą zajmie się teraz senat, a gdy wejdzie ona w życie 14 dni po opublikowaniu, nadleśniczowie zmienią umowy leśnikom na umowy o pracę. Tylko nadleśniczowie, którzy z mocy ustawy o lasach samodzielnie prowadzą gospodarkę leśną, będą nadal powoływani przez dyrektorów regionalnych.

Jak widzicie wiele zmienia się wokół leśników i nie są to tylko zmiany w przyrodzie. Choć zmiany przyrodnicze są zwykle najbardziej interesujące i najbardziej atrakcyjne. Niebawem opowiem Wam co się  w tym czasie dzieje w lesie i okolicach leśniczówki, bo wszelkie gniazda opuszczają ptasie podloty:

 i rodzą się małe sarny, daniele, a niebawem jelenie.

Po raz pierwszy skorzystałem w tym roku z kilku dni urlopu i mam nieco czasu na życie rodzinne. Odwiedziłem też „na chwilę” malownicze okolice Ełku i uroczego Augustowa. To piękne okolice, które poznałem kiedyś podczas odbywania służby wojskowej. W okolicach Pisza i Orzysza byłem słuchaczem szkoły podoficerskiej, gdzie zdobywałem m.in uprawnienia … elektroenergetyczne.

Jednak w Augustowie, nad Neckiem byłem pierwszy raz i zakochałem się w nim od pierwszego wejrzenia. Oglądałem przepiękne zachody słońca w leśnym OW Malinówka nad cudnym jeziorem Łaśmiady:

 Spotkałem się tam z grupą leśniczych z terenu RDLP Białystok oraz Olsztyn i było to bardzo twórcze, ciekawe dla obu stron spotkanie. Wiele wzajemnie nauczyliśmy się od siebie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich poznanych tam kolegów!

 Wydarzyło się też ostatnio przecież coś niesłychanie ważnego w naszej rodzinie. W niedzielę 25 maja pojawił się na świecie nasz pierwszy wnuk- Julian, syn pierworodnej  Olgi i Sebastiana. Zobaczcie jaki fantastyczny chłopak:

Wygląda na to, że zostałem dziadkiem i jestem z tego niesłychanie dumny... Nie będzie mi chyba łatwo przyzwyczaić się do tej roli choć przypadliśmy sobie z Julkiem do gustu od pierwszego spotkania. Oj, będziemy razem grasować po lesie.  Imię dostał po ojcu mojej Reginki, czyli swoim pradziadku, który był zesłańcem na Syberię, wieloletnim drwalem, zrywkarzem i wozakiem drewna, a wciąż jest twardym, „charakternym”  człowiekiem lasu o niebywałym poczuciu humoru i życiowej mądrości. Mamy teraz obaj misję, choć ja pewnie bardziej, aby małego Julka jak najszybciej nauczyć lasu…  

„Się dzieje” jak widzicie i to na „wszystkich frontach”!

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (18)

~Danka 15.06.2014 21:17:28
Śliczny ten twój wnuk gratuluje serdecznie pozdrawiam

~;) 16.06.2014 02:17:29
Gratulacje:) Oby poszedł w ślady Dziadka!

~Janka 16.06.2014 07:47:16
Śliczny, GRATULACJE. Witam w klubie dziadków i oczywiście super babć.

~Ania 16.06.2014 12:31:56
Gratuluję dziadkom i rodzicom! rośnie nowy człowiek lasu! miłego tygodnia

Jarek 16.06.2014 14:20:19
Dziękuję najserdeczniej! Widzę, że mały Julian zdominował blogowy wpis, ale jakżeby inaczej...

~Iza 17.06.2014 07:36:05
Panie Jarku, tyle nowości!!! Ale najważniejszą jest wnuczek oczywiście. Gratuluję tak pięknego chłopaka i życzę mu dużo szczęścia i zdrowia :)

~zulowiec 17.06.2014 19:50:25
\"odwołanie z funkcji było jednocześnie rozwiązaniem umowy o prace\" troche pan przesadził z tym stwierdzeniem z reguły to przeniesienie A żeby być zwolnionym z ALP to sie trzeba nie żle natrudzić i podpaść na całej linii -przecież każdy leśnik ma swoich kolegów i jakoś to jest. Żaden rzetelny leśnik nie boi sie odwołania tylko zwykłe fujary mają cykora przed degradacją i im z pomocą idą tzw związki zawodowe

~lasufan 17.06.2014 20:22:35
zulowiec- spadaj na drzewo bo psujesz nam klimat

~Jerzy z gór 18.06.2014 07:58:42
Gratulacje, Dziadku Jarku !

~Słowianka 18.06.2014 09:41:53
Nie wiem jak wygląda Tata Sebastian, ale jeśli mały Julek wyrośnie na faceta podobnego do Dziadka Jarka, to będzie świetnie wyglądał w każdym mundurze! Wyjściowym, terenowym, z panterką i w gładkim bez panterki też ;) Gratulacje dla Rodziców! I Dziadków oczywiście też :)

Jarek 18.06.2014 13:44:47
Dzięki Jerzy! Słowianko- wprawiasz mnie w zakłopotanie...

~konvakzn 18.06.2014 23:55:03
Gratulacje.

~Stasiu 19.06.2014 23:29:07
Gratuluję i witaj w gronie dziadków.

Jarek 20.06.2014 09:10:49
Dziękuję za wszelkie gratulacje, Stasiu- będę brał przykład z bardziej doświadczonych dziadków

~Wiesław 30.06.2014 21:24:45
Gratuluję i pozdrawiam dziadków.Wiesław z opanowanej przez korniki \\\"Puszczy Białowieskiej\\\"

~Grzegorz 30.07.2014 14:47:59
Niestety biała,(chyba z marynarki wojennej) koszula wciąż będzie mundurowa...

Jarek 01.08.2014 07:50:02
Dzięki wszystkim za gratulacje i miłe słowa. Grzegorzu- my, leśnicy kochamy głównie zieleń, ale cóż mamy zrobić?

~PIOTR 09.08.2014 13:32:07
Co do nowego munduru: \\\"uważam, że osoba projektująca nowe wzory popełniła poważny błąd nie zapraszając do współpracy i opiniowania ludzi lasu którzy mają pojęcie o charakterze pracy leśnika \\\"terenowca\\\". Mam tu na myśli pracę przy np. odbiórce (ubrudzenie żywicą itp.), szacunkach (jeżyny itp.)będzie na jednolitym kolorze bardzo widoczne w przeciwieństwie do panterki. O takich aspektach jak mundur dla strażników leśnych którzy mają zupełnie inny charakter pracy i powinni się wyróżniać, bo to \\\"leśna policja\\\", to już w ogóle nie mówię, bo ich ponad 25 letnia walka o funkcjonalny mundur terenowy w tym momencie została przegrana. Natomiast pozbywanie się symbolu polskości - orzełków na guzikach i nakryciu głowy uważam za zamach na polskość Lasów Państwowych. To żenada !!!!!!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
styczeń (7)
luty (7)
marzec (7)
kwiecień (7)
maj (7)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (6)
wrzesień (6)
październik (6)
listopad (6)
grudzień (6)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij