home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2014-01-03

Twarde prawo ale prawo- dla zabójców leśniczego ale także dla polskich lasów

Przełom roku 2013 i 2014 niezależnie od wystrzałów rac, petard i korków od szlachetnych lub mniej wykwintnych szampanów stał się głośny w „leśnym świecie” z powodu stosowania starej maksymy: „Dura lex sed lex - Twarde prawo, ale prawo” . To ulubione powiedzenie osób zawodowo zajmujących się stosowaniem prawa w różnych aspektach i dziedzinach życia społecznego. Czasem powtarzają je też leśnicy, zmuszeni podejmować interwencje w przypadku różnych przejawów leśnego szkodnictwa i łamania zapisów np. ustawy o lasach. Czasem też je słyszą…

To powiedzenie, uważane za rzymską zasadę prawniczą przypisuje się Ulpianowi, sławnemu juryście i pisarzowi epoki cesarstwa, który był  jednym z pięciu wielkich rzymskich autorytetów prawniczych. Zgodnie z tą zasadą absolutnej nadrzędności ustalonych norm prawa należy bezwzględnie stosować się do przepisów ustawy, niezależnie od jej uciążliwości oraz konsekwencji dla osoby podporządkowanej temu aktowi prawnemu. Brzmi to groźnie i skomplikowanie bo tak rzeczywiście jest.

Pamiętacie mój bardzo tragiczny wpis z  23.03.2012 roku- Zamordowano leśniczego i jego żonę ? Do cichej leśniczówki Płociczno w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra (RDLP w Pile) położonej na skraju wsi przyszli 21 marca zwyrodnialcy, aby zabić leśniczego i jego żonę Aleksandrę, która była nauczycielką katechezy w szkole podstawowej. Przyszli z nożami  zabić dla 200 euro i 100 dolarów. 

Napisałem wtedy:  Mam nadzieję, że sprawcy tej zbrodni zostaną szybko schwytani. Nie warto ich stawiać przed sądem, lepiej starym leśnym zwyczajem posadzić na mrowisko i obciążyć granitowymi słupkami oddziałowymi, żeby zbyt szybko nie wstali… Mrówki czyszczą las z każdej padliny”. Stało się jednak inaczej, bo dwóch pozbawionych wszelkich uczuć mężczyzn, którzy zamordowali leśniczego Zdzisława i jego żonę Sąd Okręgowy w Poznaniu 30.12.2012 roku skazał na kary dożywotniego więzienia. Skazani mają też zapłacić 900 tys. zł zadośćuczynienia dla spadkobierców ofiar oraz 74 tys. zł odszkodowania za zniszczone mienie. Utrzymywali się z kradzieży i nie mają żadnego majątku to z czego to zapłacą? No ale:  Dura lex sed lex… Temida jest przecież podobno ślepa, choć nie zawsze:

  Zamordowani mieli troje dzieci. Serce najstarszego syna nie wytrzymało tej tragedii, a ich córka straciła nienarodzone dziecko… Jak to wycenić zgodnie z prawem i jego twardymi zasadami? Grób zamordowanych znajduje się w lesie, niedaleko miejsca mordu, na Cmentarzu Leśników, odrestaurowanym z inicjatywy także leśniczego Zdzisława i każdy może go oglądać:

Wizerunku morderców nie możemy oglądać, bo sąd nie wyraził na to zgody pomimo wniosku syna leśniczego. Dura lex sed lex… Choć kiedyś pręgierz i klatka hańby świetnie się sprawdzały!

30 stycznia Dyrektor Generalny LP wysłał list do leśników, gdzie pisał m.in. :  Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach, został on opublikowany tydzień temu na stronach ministerstwa: http://www.mos.gov.pl/g2/big/2013_12/09b2d5a81c27aa3315059112ba4295d7.pdf

Projekt utrzymuje zasadę samofinansowania Lasów Państwowych. Jednocześnie nakłada na Lasy Państwowe konieczność corocznej wpłaty do budżetu państwa 100 mln zł, począwszy od 2016 r. LP byłyby również zobowiązane do dwóch wpłat po 800 mln zł rocznie w roku 2014 i 2015. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach, wynikających z konieczności zapewnienia sprawnego i pełnego wykonywania zadań Lasów Państwowych, Rada Ministrów może zmniejszyć te kwoty lub od nich odstąpić.”

Dziś w kolejnym liście Dyrektor Generalny pisze:

„2 stycznia odbyło się spotkanie ministra środowiska Macieja Grabowskiego i wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego z kierownictwem Lasów Państwowych, dyrektorami regionalnych dyrekcji LP, przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Lasu, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Związku Leśników Polskich w RP oraz KSZNiL NSZZ Solidarność dotyczące projektu nowelizacji ustawy o lasach. Minister środowiska wskazał na konieczność wsparcia budżetu przez Lasy Państwowe, uzasadniając to nadwyżkami finansowymi, którymi dysponują LP. Projekt nowelizacji ustawy o lasach, zgodnie z propozycją resortu środowiska, przewiduje dwie wpłaty po 800 mln zł: jedną w roku 2014, drugą - w 2015. Na kolejne lata wiceminister środowiska Janusz Zaleski przedstawił 3 propozycje rozwiązań:

- coroczną wpłatę w wysokości 100 mln zł rocznie;

- coroczną wpłatę w wysokości 40 proc. zysku netto Lasów Państwowych;

- coroczną wpłatę w wysokości 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe;

Janusz Zaleski zaznaczył, że pieniądze pozyskane z Lasów Państwowych zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg lokalnych.”

Dura lex sed lex - Twarde prawo, ale prawo”…

 Leśnicy doskonale rozumieją trudną sytuację budżetu państwa i jak najbardziej chcą dzielić się zyskami ze swojej działalności, pomimo tego, że i tak płacą ponad 1 mld podatków i opłat rocznie. Zgodnie mówią, że należy mądrze i rozsądnie opracować systemowe rozwiązania w zakresie przekazywania nadwyżek finansowych do budżetu państwa, bo przecież państwo jest właścicielem lasów. Projekt zmiany ustawy o lasach powstał 18 grudnia, a na stronach ministerstwa opublikowano go 23 grudnia. Trudno go opiniować 2 stycznia i trwać w przekonaniu, że tak pośpiesznie uchwalane prawo zachowa wysoką jakość. Ale cóż, to Ulpian wymyślił:

„Dura lex sed lex - Twarde prawo, ale prawo”…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

  

Komentarze (13)

~Maciej 03.01.2014 23:48:33
Przecież to zwykłe złodziejstwo i pospieszne szukanie pieniędzy, żeby tylko nie przekroczyć progów deficytu budżetowego... Przykro to czytać.

~Dawid 04.01.2014 02:17:44
Dla mnie jest to zamach na finanse LP, a także na same dobrze prosperujące gospodarstwo leśne, które wysiłkiem wykształconych leśników przynosi zyski. Jest to nie do przyjęcia i nie do zaakceptowania. Według mnie rząd dzięki tej nowelizacji chce osłabić gospodarkę LP, a to już będzie pretekst do prywatyzacji... Smutno, oj smutno. Najgorsza jest ta bezsilność, że nic nie mogę zrobić. Ci \"na górze\" i tak zrobią swoje.

~Asia 04.01.2014 10:53:15
Gdy czytam ten wpis, to...po raz kolejny szlag mnie trafia na to chore, polskie prawo. Jest po prostu do... bani i tyle. Co to ma być, że poszkodowany i ofiara są nie raz gorzej traktowani przez takie prawo, niż zbir i przestępca?! Bardzo współczuję rodzinie leśniczego Zdzisława i Jego Żony. Na sprawców tego morderstwa powinna być jedyna i słuszna kara, której wykonywania zaprzestano w 1988 r. Co do projektu ustawy... kompletnie brak słów! Z tego wynika, że w tym kraju nie warto dobrze gospodarować, bo zaraz znajdzie się chętny i wyciągnie łapę! Pieniądze mają być przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg lokalnych? Taa... i pewnie będą budowane, jak wszystkie inne w tym kraju. Zanim jeszcze dojdą do końca kilku marnych kilometrów, to już trzeba będzie łatać i naprawiać początek. A reszta pieniędzy pewnie jakoś dziwnie się rozpłynie. O, jakże ochoczo państwo korzysta ze swoich praw. Jakże beznadziejnie wywiązuje się jednak ze swoich obowiązków...

~Kasia 04.01.2014 17:13:40
To się nazywa polskie prawo. Tak się może dziać tylko w Polsce.

Jarek 04.01.2014 17:43:31
Dzięki Wam za zainteresowanie tym ważnym tematem. Lasy Państwowe w roku 2014 obchodzą jubileusz 90-lecia istnienia w tej samej strukturze organizacyjnej i przetrwały różne pomysły oraz wichry polityczne... Od nas wszystkich, od zaangażowania całej społeczności zależy czy będą kolejne jubileusze.Jako państwowa firma LP są odbiciem sytuacji finansowej kraju, a nie odrębnym państwem w państwie, stąd muszą wspierać budżet w potrzebie. Istotne jest tylko to, aby nie znalazło tu zastosowanie powiedzenie o kurze znoszącej jajka...

~Wincenty 04.01.2014 18:57:46
Ja zawsze mówiłem że trzeba wydawać nadwyżki na drogi nowe i remontować stare ja pracuje 32 lata w lasach mam etat od 7000 tys.-do 9000 tysm3 i każdego roku na wiosnę i jeśień martwie się jak to wywieśc z lasu a tu proszę 1mld nadwyżki wiele jeszcze przykładów mógł bym podać każdy wie jak jest ,jeśli trzeba to ruszymy na Warszawę jak Górnicy bo to są złodzieje .

~Olga 05.01.2014 13:30:45
Wincenty, masz rację- jak człowiek w widoczny sposób nie zaprotestuje, to nic nie wskóra. A i to czasem nie przynosi efektów, niestety... Ale działać trzeba i popieram Was w 100%. Szturmem na Warszawę!

~janek 07.01.2014 17:16:00
w nadleśnictwie krasiczyn drogi są w fatalnym stanie, zaraz po remoncie dziury i koleiny ,dlatego tak jest bo na drogi idzie kacze mydło zamiast kamienia

~Zuza 08.01.2014 20:37:58
Już nawet nie mam siły tego komentować. Obawiam się, że to przedsmak prywatyzacji LP. :( Aż się płakać chce. Gdzieś się tylko lepiej dzieje, zaraz chcą położyć na to swoje zachłanne łapy.

Jarek 08.01.2014 21:32:59
Decyzje w tej sprawie zapadają. Tutaj macie najnowsze wiadomości: http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/21937_lasy_zasila_fundusz_na_drogi.html

~Tadeusz 13.01.2014 13:05:03
Od poczatku pracy w LP namawiali mnie abym zapisał sie do Zwiazków Zawodowych nigdy tego nie uczyniłem bo i po co a teraz mam na to dowód oni sa tylko po to by brać pieniadze i rozdawac sobie odznaki. To im najlepiej wychodzi. Juz dawno powinnismy byc pod sejmem i strajkowac a powinnismy uczyć się od górników. Szybko by Donaldinio zapomniał o jakiejkolwiek zmianie w Ustawie o Lasach, a tak kreują nas w złym swietle a my cicho siedzimy. Tak dalej Panie Bronisławie Pozdrawiam

~Janek 16.01.2014 17:52:39
Proszę wrócić pamięcią do wyborów w roku 2007 i odpowiedzieć samemu sobie kogo Ja wybrałam(em).A gdzie jest gajowy Bronisław? Darz Bór.

~kris 19.01.2014 11:20:12
a ja nie popieram leśnikow ,bo z was też są niezłe cwaniaki

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
styczeń (7)
luty (7)
marzec (7)
kwiecień (7)
maj (7)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (6)
wrzesień (6)
październik (6)
listopad (6)
grudzień (6)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij