home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-10-10

Dzień dobry Drzewa, dziś Wasze święto

Lubię jesień, bo tchnie smutkiem, pachnie przemijaniem i nastraja do zadumy. To czas w przyrodzie i siłą rzeczy w życiu człowieka, który pozwala  nam zatrzymać się choć na chwilę w pędzie codzienności. Nastają długie wieczory, mamy zwykle więcej czasu dla siebie i do własnych przemyśleń. Najlepszym miejscem do takiego zatrzymania  jest las, a rozmyślaniom towarzyszą wtedy drzewa.

Jesienny las jest szczególny, zamyślony, pogrążony w ciszy, mgle i lepkiej wilgoci. Jeszcze chwilę pozłocony i barwny, świetlisty i ciepły

 a za moment czarno-biały, zimny i mrocznie ponury:

 A drzewa? Drzewa, które towarzyszą nam przez całe życie, bo rosną wokół nas i w mieście, i na wsi. Czy nie warto wtedy także pomyśleć o drzewach? Z szacunkiem, życzliwością i wdzięcznością?

Czasem spoglądam na starą, wyżywicowaną sosnę, na powykręcaną wierzbę przy polnej drodze wpadającej do lasu lub  dąb rosnący na rozstaju dróg i zastanawiam się co widziały te drzewa w swoim długim życiu. Czy tak jak ja jesienią nie odczuwacie potrzeby bliższego kontaktu z drzewami, które za chwilę pozbawione owoców i liści zapadną w zimowy letarg? Spójrzcie na drzewa wokół Was i zastanówcie się chwilkę…

 

 

 Może to właśnie dlatego jesienią, w październiku jest taki dzień, o którym panowie z Czerwonych Gitar śpiewają tak:

Jest taki dzień,

W którym radość wita wszystkich,

Dzień, który już

Każdy z nas zna od kołyski…

 

Ale czy rzeczywiście każdy z nas wie, pamięta od kołyski, że dziś, 10 października  jest Święto Drzewa?

 W mediach cisza! Przejrzałem kilka portali internetowych, nic też do mnie nie dotarło z radiowych wieści... Może wieczorem? Choć może ja, siedząc w lesie i pędząc od zajęcia do zajęcia nie usłyszałem, nie zobaczyłem, nie przeczytałem…

W każdym razie dziś z rana, zanim popędziłem do lasu, przeczytałem sobie po raz kolejny ciekawy  wiersz Włodzimierza Ścisłowskiego, poety, o którym już Wam kiedyś opowiadałem, oddający hołd polskim drzewom:

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Wiatr wam ballady swoje śpiewa

i rozczesuje wasze liście

co w oczach mienią się srebrzyście.

 

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Wiosenna poi was ulewa,

A potem grzeje ciepłe słońce

I słychać znów słowików koncert.

 

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Już was niejeden wiersz opiewał

Pod lipą siedział Kochanowski

I w poszum liści zmieniał głoski

 

Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!

Wiosna was szczodrze przyodziewa

I trwajcie tak na naszej ziemi

Na przemian w bieli i zieleni!

 

Włodzimierz Ścisłowski

 

Dzień Drzewa wymyślił Amerykanin Juliusz Morton w 1872 roku. Tak więc już w XIX wieku właśnie J. Morton stwierdził, że: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Bo to oczywiste, że drzewa to nasza przyszłość i żywe pomniki świadczące o ludziach, którzy je posadzili. Jego pomysł spotkał się szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku w USA posadzono ponad milion drzew. W 1951 roku święto „Dzień Drzewa” zawitało w Europie. FAO - Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od 2002 roku w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa. Akcja sadzenia drzew z okazji tego święta jest organizowana przez Klub Gaja od 2003 roku. Od początku jej partnerem są Lasy Państwowe, bo leśnicy bardzo szanują drzewa:

 

 W tym roku na świecie trwa kampania pod hasłem Siedem Miliardów Drzew dla Planety i ludzie sadzą drzewa nie tylko w dniu ich święta. Uczcijcie dzisiejsze święto najlepiej jak potraficie. Może sadząc drzewa, opiekując się już istniejącymi, może grabiąc liście spod kasztanowców nękanych przez szrotówki czy choćby poprzez poświęcenie  im choć chwili wolnego czasu i małej „chmurki” myśli… Nasze, polskie drzewa zasługują na szacunek nie tylko w święto, ale przecież w Dzień Drzewa należy je szczególnie uszanować i otoczyć opieką.

 

Leśniczy Jarek -  leśniczy@erys.pl

Komentarze (5)

~Wanda-sosna 11.10.2013 16:17:40
Witajcie Kochani! Tak mi wstyd,bo nie wiedziałam,że wczoraj Kochane Drzewa miały swoje Święto! NAJLEPSZEGO DOSTOJNI JUBILACI!Nie chorujcie i cieszcie nasze zmysły! Życie bez WAS byłoby smutne i bezsensowne! Jarku,Asiu i Leśna Córo tak pięknie piszecie o Drzewach,widać,że kochacie Je tak jak ja!Pozdrawiam jesiennie!

~leśna córa 10.10.2013 19:48:07
A ja rano słyszałam, że dzisiaj mamy dzień zdrowia psychicznego i dzień drzewa przy okazji. Może jedno wiąże się z drugim? :)

~Asia 10.10.2013 20:19:50
Drzewa...obecne przy nas od zawsze. Dają nam tlen do życia, dają ciepło, gdy marzniemy. Z drewna tworzymy tyle potrzebnych w domu rzeczy. Albo piękne ozdoby. Cieszą nas młodą zielenią, gdy wypatrujemy pączków i młodziutkich listków na wiosnę. Upalnym latem dają miły cień, zadziwiają kolorami jesienią... Nasi szumiący przyjaciele :)A jak miło jest przytulić się do chropowatej, lub gładkiej kory :) Tak, jesień jak żadna pora roku nastraja do zadumy. Zawsze myślę o drzewach z szacunkiem, życzliwością i wdzięcznością. I tego też uczę syna :) Z ciekawości przejrzałam kilka portali - nie ma wzmianek o Dniu Drzewa. A po co, skoro można pisać o \"bardzo ważnych\" sprawach, jak kolejne operacje plastyczne jakiejś \"gwiazdy\", romanse albo rozstania celebrytów. Szkoda słów echhh... A dziś w lesie drzewa szumiały podziękowaniem dla leśników, którzy je kochają, szanują i dbają o nie. Pewnie Jarku słyszałeś to szumiące \"dziękujemy\" :)

Jarek 11.10.2013 16:22:27
Wanda doskonale podsumowała to wydarzenie i Wasze komentarze... Nic dodac, nic ująć. Pozdrawiam serdecznie!

~R 22.10.2013 10:34:26
Ukochałaś sosno nasze polskie piaski, w twoich pięknych słojach czas miniony zastygł. Kiedy kres twój przyjdzie pośród bratnich sosen żywicznymi łzami płaczesz nad swym losem. jeden z \"kawałków\" pana Ścisłowskiego

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij