home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-03-20

Pierwszy dzień wiosny będzie zimą

Nie dajmy się zwieść pozorom zimy, bo przecież jutro pierwszy dzień wiosny! No tak, ale wszyscy wiemy, że te "pozory" to minus 5 w dzień i duuużo śniegu. Dawno nie było takiej zimowej wiosny… Wróciłem wczoraj z Krynicy Górskiej, gdzie obradowała Rada Krajowa Związku Leśników Polskich. Po drodze, wzdłuż autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem a Katowicami było zielono i bezśnieżnie. Fruwały sobie skowronki i czajki. Ale już w okolicach Krakowa znowu zrobiło się biało, a w Krynicy zupełnie zimowo. Obrady trwały od 9 do 20 z malutką przerwą na obiad, to nie było szans wyjrzeć na zewnątrz. Ale nie można oglądać świata tylko przez szyby!   Drugiego dnia zerwałem się przed 6 rano i wyszedłem chwilę rozejrzeć się po mieście i parku zdrojowym. Było cicho i uroczo, ale gdzie ta wiosna?

Warto też pamiętać, że dziś, 20 marca, jest Międzynarodowy Dzień Wróbla:

Coraz mniej wokół nas uroczych i skromnych wróbelków. Zadbajmy o nie, nie tylko od święta, bo ich populacja też staje się skromna.

Dziś cały dzień spędziłem w lesie i wyglądałem wiosny. Dwie uprawy zaplanowane do sadzenia wiosną już zostały ogrodzone. Jeszcze nie zdarzyło się, abym w takim śniegu odbierał wiosenne płoty:

 Mierzyłem solidne stosy papierówki. Ten zawiera ponad 150 m3, czyli aby go wywieźć potrzeba prawie sześciu wielkich samochodów.  Myślałem, że z wysokości 2,60 m wypatrzę wiosnę ale jednak nie:

Gęgawy na polu też z tęsknotą wyglądają Kwietnej Pani i martwią się, że im jajka zmarzną:

Wypatrzyłem dziś jednak objaw wiosny w zimowym lesie. W sosnowym młodniku mignęło coś czarnego:

Podszedłem bliżej i okazało się, że leśnym mrówkom nie straszny śnieg i mróz. Aż parowało z mrowiska, gdzie kłębiły się pracowite owady:

Objechałem i obszedłem dziś wiele zakamarków leśnictwa. Odwiedziłem wszystkie pracujące grupy zulowców, bo pomimo grubej pokrywy śniegu na leśnych drogach i zaśnieżonych koron drzew, ostro pracują. Wydałem dwa samochody papierówki i odebrałem sporo stosowego drewna. Gdy wracałem do domu z planem „wklepania” odebranego drewna do rejestratora zadzwonił pan Leszek z prośbą o wydanie surowca na zrębki. Mam go już dość długo na zapasie, to nie chciałem odmawiać mimo późnej pory.

 Wpadłem do leśniczówki na szybki obiad i znowu ruszyłem w las. Dwa wielkie samochody przyjechały po godzinie 17. Zima ma swoje prawa i niewielka górka okazała się problemem. Koła Scani mieliły śnieg bezskutecznie.  Jednak metody:  „łopatologiczna” polegająca na dokopaniu się do piasku i „na zielone gałęzie”. które układa się pod koła:

Okazały się skuteczne, ale trochę czasu zeszło… Załadunek drewna rozpoczął się przy sztucznym świetle, bo na świecie zapadła już noc:

Drewno było w kilku miejscach, stąd długo trwało napełnienia cienkimi tyczkami i żerdkami ogromnych samochodów.

 Wracałem do domu przed 20, a kierowcy po spięciu pasami ładunku i „wykopaniu” się z lasu „bliżej cywilizacji” postanowili spędzić noc w kabinach samochodów, aby wcześnie rano ruszyć do odbiorcy drewna. To ciężka praca! A jutro znowu ruszą do lasu któregoś leśnictwa. Wracałem do domu w scenerii godnej pędzla mistrza Fałata:

Wiosny jednak nie spotkałem…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

 

 

 

Komentarze (4)

~Dawid 21.03.2013 18:11:17
Im dłuższa będzie zima tym z większa radością powitamy wiosne...

Jarek 21.03.2013 19:50:28
Tak Dawidzie, wszyscy już bardzo chcemy, ale to Natura decyduje i nie liczy się to co my chcemy. Trzeba pokornie czekać...

~Beata 22.03.2013 13:03:22
Panie Jarku, od jakiegoś czasu czekam nie tylko na wiosnę, ale również na kolejne Pana wpisy i fotki. Pozdrawiam

Jarek 22.03.2013 20:19:52
Beato- obiecuję, że nie będę taki kapryśny oraz \"długowyczekiwalny\" jak wiosna, pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij