home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-01-24

Kiedy znajdziesz martwe zwierzę

Zima to trudny czas dla zwierząt i ptaków. Dotyczy to głównie zwierząt leśnych, ale nawet te domowe nie mają łatwo. Szczególnie takie ”zimnego chowu”. Są to najczęściej zwierzęta chowane w gospodarstwach czy przy pojedynczych osadach z dala od skupisk ludzkich. Psy w kiepsko zabezpieczonych przed zimnem budach:

 wypuszczane nocą „na swobodę”, aby same zdobyły sobie pokarm. To okropne traktowanie psów i ogromne zagrożenie dla innych zwierząt, które i tak mają trudne życie zimą. Osłabione głodem sarny i zające z trudem poruszają się w kopnym śniegu. Stają się teraz łatwym łupem dla psów:

Psy muszą teraz spacerować pod szczególnym nadzorem, aby nie zagrażały dzikim zwierzętom. Nie puszczajmy ich luzem w polu, i oczywiście w lesie. Przypominam, że niezależnie od innych aktów prawnych, także ustawa o lasach stosownym zapisem, popartym art. 166 kodeksu wykroczeń zabrania puszczania psów luzem w lesie, nawet w takim, którego jesteśmy właścicielem, poza czynnościami związanymi z polowaniem. Dlatego ze względu na potrzebę ochrony zwierząt dziko żyjących możemy po lesie spacerować z psem, który prowadzony jest na smyczy. W praktyce za dopuszczalne traktuje się rozwiązanie, że pies idzie swobodnie obok właściciela pod warunkiem, że w każdej chwili jest możliwe przywołanie go i założenie smyczy. Należy też pamiętać, że nawet mały, pozornie spokojny pies to drapieżnik, który ma w genach polowanie: pogoń i zabijanie.

 Już dłuższy czas są tęgie mrozy i co chwilę „dopaduje” śniegu, którego zmrożone, grube warstwy utrudniają ucieczkę i zdobywanie pożywienia, stąd jest teraz najtrudniej dzikim zwierzętom:

 Nawet ptaki mają kłopoty i pomimo regularnego dokarmiania, co jakiś czas znajduję obok leśniczówki martwego kosa, sikorę, a nawet jemiołuszki:

 Giną także większe zwierzęta i szybko… stają się pokarmem dla innych. Przecież zwierzęta i ptaki nie chodzą na zakupy do działu mięsnego w supermarkecie. W przyrodzie nic się nie marnuje i każdy kawałek mięsa szybko staje się atrakcją dla drapieżników i padlinożerców. Szybko wypatrzą je ptaki drapieżne, kruki czy sroki. Nawet drobne ptaki: sikory czy kowaliki chętnie pożywiają się na padłych zwierzętach.  Czasami można mieć dylemat, czy zgłaszać i usuwać martwe zwierzę, czy zostawić je dla przyrody, która ma swoich sanitariuszy. Jednego dnia moją uwagę zwróciło wielkie stado kruków na polu. Było ich około 30. Podjechałem bliżej i zobaczyłem siedzące na oziminie także dwa bieliki. A aparat został w domu… Okazało się, że to samochód potrącił sarnę i ona ściągnęła ptaki na żer. Sądząc po śladach stało się to wcześnie rano, a ze sarny przed południem już niewiele zostało:

 Sarny zbijają się teraz w spore stada (rudle), bo zespołowo łatwiej zdobywać im pokarm i strzec się przed wszelkim niebezpieczeństwem. Kopią pracowicie cewkami w zmrożonym śniegu, aż widać obok tuman białego pyłu:

 i jak już przebiją się przez śnieg do czegoś zielonego:

 to niechętnie oddalają się od żerowiska. Wykorzystują to skrzętnie puszczone samopas psy…   Nic dziwnego, że często napotykamy zimą na takie obrazy jak powyżej. Wybaczcie dzisiejsze, smutne zdjęcia, ale tak to naprawdę wygląda.

Często dzwonią do leśniczówek kierowcy, przypadkowi przechodnie, a nawet przedstawiciele różnych służb, którzy nie bardzo wiedzą jak poradzić sobie z takim problemem:

Pamiętajmy zatem, że:

1.Jeśli znajdziesz w lesie padłe zwierzę lub  nawet jego część, niezależnie od tego czy jest to zwierzę domowe czy leśne nie przechodź obok obojętnie. Może to objaw wystąpienia choroby zakaźnej? Nie wolno dotykać ani zabierać takiego znaleziska.  Koniecznie trzeba powiadomić w pierwszej kolejności urząd gminy, także nadleśnictwo, ewentualnie policję, gdy zdarzenie ma miejsce np. wieczorem i urząd jest nieczynny. Usunięcie i utylizacja martwych zwierząt (leśnych i domowych)  zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. O znalezionym martwym zwierzęciu należy jednak powiadomić także nadleśnictwo, bo ubytek zwierzyny w obwodzie łowieckim należy uwzględnić w planach łowieckich. Leśnicy sprawdzą także przyczynę śmierci zwierzęcia i w razie potrzeby zawiadomią inne służby, np. inspekcję weterynaryjną.

2. Jeśli zwierzę znajdziemy poza lasem, przy drodze, w polu lub w granicach administracyjnych miejscowości, to nie dzwońmy i nie alarmujmy leśniczego lecz urząd gminy. To urzędnicy zajmą się tym zwierzęciem i w razie potrzeby zawiadomią także leśników, myśliwych czy służby weterynaryjne.

3. Jeśli jedziemy autem i zobaczymy na drodze potrącone, martwe zwierzę to w miarę możliwości usuńmy je z drogi, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych. Warto mieć w aucie rękawice i nie dotykać zwierzęcia bezpośrednio, bo przecież mogło być osłabione chorobą i dlatego zginęło pod kołami. Należy powiadomić policję o zagrożeniu.

4. Kierowca samochodu, który potrącił domowe zwierzę, powinien ustalić jego właściciela. Jeśli jest to zwierzę, którego właścicielem jest rolnik , istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego. Jeśli jest to dzikie zwierzę, żyjące w stanie wolnym, to stanowi własność skarbu państwa, który zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie odpowiada za takie szkody. Na odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku gdy mamy odpowiednią polisę AC lub  gdy szkoda powstała w związku z wykonywaniem polowania. Wtedy odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca obwodu łowieckiego, od którego możemy domagać się odszkodowania w oparciu o ustawę prawo łowieckie (art. 46). Pamiętajcie, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt kierowca auta, który potrącił zwierzę powinien zapewnić mu stosowną pomoc i zawiadomić w razie potrzeby służby weterynaryjne oraz policję. Nie ma potrzeby wzywać leśników, co często się zdarza, bo obowiązek usunięcia zwierzęcia z drogi spoczywa na zarządcy drogi oraz gminie.

Kiedy widzicie na poboczu drogi kłębiące się stado ptaków, to zachowajcie ostrożność. Pewnie leży tam wcześniej potrącony nieszczęśnik. Często zdarza się, że w ferworze walki o pożywienie inny zwierzak lub ptak traci życie pod kołami auta.

 Bardzo proszę: szczególnie zimą bądźcie wrażliwi na trudną sytuację zwierząt, pilnujcie swoich psów, zachowujcie ostrożność za kierownicą, a wtedy nie będzie problemu co zrobić, gdy znajdziecie martwe zwierzę.

Leśniczy Jarek-lesniczy@erys.pl

 

 

Komentarze (31)

~Ania 25.01.2013 09:35:42
To bardzo cenne informacje, dziękuję, i miłego dnia życzę, Ania

~Maciej 25.01.2013 14:30:55
Też widziałem taką scenę z krukami. Nigdy nie widziałem takiej ilości tych ptaków na raz. Dopiero po podejściu bliżej zauważyłem zwłoki sarny. Moim zdaniem przyroda powinna rządzić się swoimi prawami i taka martwa sarenka jest cennym źródłem pożywienia, zwłaszcza w zimowych warunkach. Co do psów puszczanych luzem w lesie, czy prawo nadal zezwala na odstrzał takiego luzem biegającego czworonoga? Wiem, że takie zezwolenie było często powodem wielu nieporozumień np. pies został zastrzelony na oczach właściciela. Pytam bo sam spaceruję z psami po lesie. Pozdrawiam

Jarek 25.01.2013 22:07:49
Aniu! jesteś chyba najwierniejszą i najmilszą czytelniczką. Pozdrawiam serdecznie! Miłej soboty i niedzieli.

Jarek 25.01.2013 22:11:43
Maciej- nie będzie problemu z psem, gdy jego właściciel zna zasady , których część przytoczyłem Jeśli pies w lesie bez smyczy, kagańca i kontroli właściciela tropi i ściga zwierzynę w oddaleniu od dróg i miejscowości jest zagrożeniem dla przyrody. Jego właściciel musi liczyć się z taką przykrą ewentualnością...

~Maciej 04.02.2013 11:35:53
Dzisiaj znalazłem w okolicach Wrocławia 2 zabite lisy. Nie miały ran postrzałowych ale zauważyłem, że miały związane tylne łapy. Czy powinienem to gdzieś zgłosić? Powiem szczerze, że zmartwił mnie ten widok bo bardzo lubię te zwierzęta.

~Kamila 12.02.2013 16:13:58
Witam, Nazywam się Kamila i gdy dziś byłam na spacerze z psem (owczarek niemiecki ) w kagańcu i na smyczy niedaleko od ambony znalazłam miejsce po krwi i lisa wrzuconego w nieużytek z drogi polnej Nie dotykałam go ale chyba został zastrzelony. Miejsce to ok. 100m od ambony (ok.1,5km od domów mieszkalnych ) Proszę o pomoc co mam z tym zrobić. Bo leśniczy chyba po zabiciu zabiera zwierze a to jest ukryte z nieużytku bo są ludzkie ślady na śniegu że go ktoś zaniósł tam Czekam na odpowiedz.

~Kamila 14.02.2013 20:38:23
Doczekam się odpowiedzi ??

Jarek 15.02.2013 18:52:42
Macieju i Kamilo- wybaczcie brak odpowiedzi ale Wasze komentarze pojawiły się u mnie po sporej zwłoce, nie wiem czemu i nie odpowiedziałem od razu. Martwymi zwierzętami powinny zajćć się służby gminne i tam należy to zgłosić. To dziwne, że ktoś porzucił lisy ze związanymi stawkami (łapami). Kamilo- to nie leśniczy, a myśliwy poluje na zwierzęta. Zwykle martwe zwierzęta szybko zostają zlikwidowane przez padlinożerców- kruki, wrony, kuny itd. Jeśli przyroda nie radzi sobie sama należy zgłośić ten fakt do urzędu gminy, który ma obowiązek zająć się utylizacją martwego zwierzęcia. Pozdrawiam i przepraszam za niezawinione opóźnienie w korespondencji

~Kamila 16.02.2013 19:42:43
Czyli nie mam się przejmować bo zwierzęta posprzątają liska ?

Jarek 17.02.2013 09:31:42
Tak Kamilo, raczej tak, choć trudno mi oceniać i wyrokować nie znając całej sytuacji. Jeśli uznasz, że martwy lis może być jakimkolwiek zagrożeniem albo mogą go dotykać dzieci itp. zgłoś sprawę do urzędu gminy, który ma obowiązek usuwania martwych zwierząt wynikający z ustawy o porządku i czystości w gminie. Pozdrwaiam miło, a na przyszłość - gdybyś miała jakieś pilne pytanie najlepiej pisz na adres lesniczy@erys.pl lub umieszczaj komentarz pod ostatnim wpisem, odnosząc się nawet do wcześniejszych spraw.

~Kamila 17.02.2013 19:10:18
BARDZO CI dziękuje naprawdę przydatny ten blog

~Kamila 17.02.2013 19:10:41
BARDZO CI dziękuje naprawdę przydatny ten blog

~Kamila 17.02.2013 19:10:46
BARDZO CI dziękuje naprawdę przydatny ten blog

Jarek 18.02.2013 21:09:28
Ja także 3x dziękuję, pozdrawiam i zapraszam do zaglądania do bloga

~Kaśka 05.11.2013 13:00:10
Witam, trafiłam na Pana blog po tym jak niedzielę znalazłam w lesie martwego Borsuka, wyglądał na zdrowy i dorodny okaz więc zastanowiła mnie przyczyna jego śmierci. W poniedziałek rano zadzwoniłam do Nadleśnictwa, gdzie usłyszałam że to nie ich sprawa i żeby dzwonić do weterynarii... Mam znajomego w weterynarii, powiadomiłam go o tym i zajął się tą sprawą jak trzeba, przyjechał oglądał, zakopał polewając wcześniej specjalnym płynem. Jeśli chodzi o gminy, również nie ma co liczyć na ich pomoc, wiejscy wójtowie mają gdzieś takie sprawy o ile w ogóle wiedzą, że mają to w zakresie obowiązków. Pozdrawiam

~Monia 25.03.2014 17:40:40
Witam, właśnie niedawno policja zaciągnęła martwą sarnę na pobocze drogi i poinformowała mnie, że jutro zajmie się tym ktoś z gminy (pracują ponoć do 16 a jest już 17). Ciekawe co z tej bidulki do jutra zostanie :(

~Paweł 26.10.2014 14:55:42
Chciałem tylko podziękować i potwierdzić przydatność bloga, który najwyraźniej wypełnia ważną lukę i jako jedyny jasno wskazał co zrobić z martwym ptakiem w centrum miasta (a przyłapać mnie, po czterdziestu przeszło latach na karku nie jest tak łatwo;). Ptak jakiś całkowicie niemiejski, chyba błotny(?) przy samym Rynku Wrocławskim. Podbudowany informacją na blogu zadzwoniłem do Straży Miejskiej i bez wahania Strażniczka (z mojego doświadczenia dużo lepiej z reguły zorientowane od swoich kolegów i rozsądniejsze) przyjęła zgłoszenie i potwierdziła, że zajmie się tym. Odp. nie oczekuję.

~Gosia 10.01.2016 13:22:42
Witam. A jak należy postąpić jeśli znajdzie się martwą sarnę na własnej posesji?

Jarek 10.01.2016 19:18:15
Gosiu- odpowiedź znajdziesz tu: http://www.lasy.gov.pl/informacje/faq/zwierzeta/#10

~Ania 03.04.2016 23:04:30
Jarku dziękuję za odpowiedź. Rozmawiałam z leśniczym i zapewnił mnie , że zajmie się znaleziskiem. Martwi mnie jednak to, że znajdując coś takiego wiem, że w lesie jest kłusownik ;/. Pozdrawiam również

~Ania 02.04.2016 20:46:11
Witam, znalazlam w lesie (na granicy z polem) skórę dzika z głową i racicami. Jestem przekonana, że zostawianie tego w lesie jest nielegalne. Pewnie nie był to myśliwy, bo myśliwy nie byłby na tyle nieodpowiedzialny. Jutro idę do leśniczego go o tym powiadomić. Co jeszcze powinnam zrobić lub mogę zrobić?

Jarek 03.04.2016 12:15:26
Aniu- leśniczy pewnie zajmie się sprawą jak należy, to dobry pomysł aby go zawiadomić. Pozdrawiam

~xxx 06.02.2017 22:03:28
Witam, na jednej z posesji prywatnej lezy pies,najprawdopodobniej juz zdech przysypany jest sniegi Eee m, gdzie trzeba to zgosic, wlasciciel nic z tym nie robi pozdrawiam

~yyy 21.02.2017 13:31:49
najprawdopodobniej zdechły?! trzeba było jak najszybciej zawiadomić straż miejską, nawet policje, mogłeś/aś mu jeszcze może uratować życie! musieli by przyjąć zawiadomienie, jako znęcanie się nad zwierzętami. I jak to właściciel nic nie zrobi?! Skoro wiesz, że właściciel nie opiekuje sie psem, to trzeba było zawiadomić toz czy inne stowarzyszenie pomagające zwierzętom a nie czekać aż w końcu stanie sie najgorsze. Totalna znieczulica u ludzi, ja już naprawde straciłam wiare w ludzkość

~Wioleta 12.05.2017 14:51:06
Radzę przeczytać opinię MOŚ (http://pzl.szczecin.pl/druki/opinia_dep_ms.pdf) Nie zawsze gmina odpowiada za zwłoki martwych zwierząt, nie zawsze są one także odpadami (jeśli zwierzę padło w środowisku naturalnym to nie jest odpadem). Moim zdaniem jest to logiczne postępowanie bo przecież zwierzęta padają lub są zabijane naturalnie i nikt ich nie powinien z lasu usuwać. Pamiętajmy o padlinożercach. Wyjątkiem jest sytuacja gdy istnieje zagrożenie chorobą zakaźną (obecnie w przypadku dzików i choroby afrykańskiego pomoru świń). Prawo jest zawiłe także w razie wątpliwości warto zadzwonić do gminy, nadleśnictwa lub po prostu policję, która powinna udzielić informacji. Pamiętajmy: zwłoki na terenie gminnym - odpowiada gmina na drodze lub w pasie drogowym - zarządca drogi. zwłoki w lesie zwierząt leśnych nie stwarzające zagrożenia chorobami zakźnymi nie muszą być usuwane i utylizowane bo nie są odpadami.

~Monia 04.12.2017 16:32:47
Witam a co zrobic z martwym dzikiem przy drodze byla policja i pojechala zgloszone do gminy dzik caly czas tam lezy zjadaja go wiejskie psya w tej chwili jest zagrozenie afrykanskiego pomoru swin dzieje sie to w tej chwili Leoncin pomiedzy Grochal stare Grochale nowe krew mnie zalewa maja gmina ma to gdzies dodam ze blisko domu wojta i nic dalej lezy i psy go jedza

~Monia 04.12.2017 16:34:51
Witam a co zrobic z martwym dzikiem przy drodze byla policja i pojechala zgloszone do gminy dzik caly czas tam lezy zjadaja go wiejskie psya w tej chwili jest zagrozenie afrykanskiego pomoru swin dzieje sie to w tej chwili Leoncin moedzy Grochale Nowe Grochale Stare gmina ma to hdzies dzik lezy blisko domu wojta a psy wiejskie maja uczte to grozi epidemia

Jarek 07.12.2017 18:36:13
Moniu- skoro policja przyjęła zgłoszenie to co można więcej? Ewentualnie zgłosić dodatkowo do powiatowego lek wet

~Elżbieta 06.02.2018 15:20:48
Witam! Wczoraj znalazłam na mojej działce martwego psa, duzy , biały pies, az serce sie kraje. Nie podchodziłam blisko wiec nie znam przyczyny. Zadzwoniłam dziś do urzedu gminy i pani poinformowano mnie, ze skontaktuje sie ze mną bakutil , oni zabiorą zwierze. Bez problemów, pani podziekowała za informacje. Naturalnie chodzi o utylizacje. Mam rozumiec, ze zgodnie z ustawą koszt utylizacji pokrywa gmina, tak? Pytam tak asekuracyjnie. Pozdrawiam!

~Bzdury 23.03.2018 15:03:58
Bzdury. Gmina nie ma obowiązku zbieranie i utylizowania zwierzyny dzikiej padłej w lesie. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości gmina zapewnia transport i unieszkodliwianie bezdomnych zwierząt. a bezdomnie zwierze to nie jest to samo co dzikie (ustawa o ochronie zwierząt się kłania). A i też nie jest napisane, że utylizuje na swój koszt czyj. Natomiast zgodnie z art 22 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi to właściciel terenu, a wiec NADLEŚNICTWO, jest zobowiązane do usuwania padłych zwierząt.

~Ania Pogoda 30.10.2018 16:45:43
Wspaniały ciekawy wpis. Tak bardzo nam potrzeba leśników z pasją!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij