home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2010-10-09

Jesienne odnowienie zrębu.

PIKAP

Zakończyłem  prace przy odnawianiu zrębu. Posadziłem sadzonki brzozy bez przygotowania gleby (tzn. nie była usuwana wierzchnia warstwa darni, zwykle robi się to mechanicznie specjalnym pługiem ciągniętym oczywista przez traktor). Działanie nie było dla mnie standardowe ponieważ wcześniej zawsze procedura obejmowała mechaniczne lub ręczne przygotowanie gleby.  Miejsce jest specyficzne a podjęte działania wcale nie gwarantują sukcesu.

Jest to wyspa wśród bagien z bardzo dynamicznym stanem wody gruntowej. Biuro Urządzania Lasu podyktowało w planie PUL (planie urządzania lasu) działanie zmierzające do przywrócenia w tym miejscu drzewostanu. Zanim zabrałem się za robotę rok temu rosły tam pokrzywy i kilka starych brzóz (na działce dwuhektarowej). Z uporem maniaka przez kilka lat upierałem się, że pod okapem tych kilku drzew pojawi się odnowienie naturalne. Bo jak wiadomo   brzoza odnawia się naturalnie bardzo łatwo, wszędzie tam gdzie jest kawałek polany czy nawet nie użytkowanej podmokłej śródleśnej łąki. Odnowienia się nie doczekałem, może z powodu bardzo wybujałej warstwy runa leśnego, które co ciekawe zdominowane zostało przez kilka gatunków (pokrzywa, dziki chmiel) a może jeszcze były inne przyczyny.

Na początek przywiozłem sadzonki ze szkółki i śmiało ruszyłem swoim pojazdem w kierunku.. ale nie dojechałem. Stary leśny robotnik podsumował moje starania jednym zdaniem. „o leśnicy znowu dociera samochód”. Muszę dodać, że transportem zwykle zajmują się robotnicy ale postanowiłem im pomóc w trudnym terenie bo przecież mam taką świetną terenówkę. Jak zwykle w takich terminach został zawezwany traktor. Teraz był utopiony mój pikap i traktor. Traktorzysta powalczył jeszcze chwilę ale musiał udać się do wsi po naprawdę duży traktor z długą liną. Ostatecznie sadzonki na powierzchnię doniesiono ręcznie.

Zakładam, że w dwa lata pielęgnując uprawę wyprowadzę ją ponad może roślin zielnych i w ten sposób osiągnę cel.

Komentarze (1)

Douger 14.10.2010 21:41:28
Bardzo popieram takie działania. Oczywiście odnowienie naturalne jest i tańsze i lepsze. Przy umiejętnym prowadzeniu efekt przewyższa sadzenie. Ale jeśli owe sadzenie ma na celu ochronę runa i ściółki, które tworzyło się czasami przez setki lat, to jak najbardziej popieram. Oby więcej ludzi w LP, którzy mają tego świadomość.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
styczeń (7)
luty (6)
marzec (8)
kwiecień (7)
maj (8)
czerwiec (7)
lipiec (7)
sierpień (7)
wrzesień (6)
październik (7)
listopad (8)
grudzień (6)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij