home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2009-05-25

Jak to ze szpakami było

Całkiem przypadkiem udało mi się niedawno zinwentaryzować zawartość ptasiej budki lęgowej która wisi na jesionie przy leśniczówce. A stało się to za sprawą mojego konia Gacka, który pasł się w pobliżu razem ze swoim towarzyszem. Postanowił jednak poczochrać się o drzewo i o przyczepioną do niego budkę. Zrobił to jakoś tak sprytnie, że otworzył budkę (ma ona zamykany na haczyk dół, żeby można było ją wyczyścić kiedy ptaki się już wyprowadzą) i wysypał zawartość na trawę. Na szczęście byłem w pobliżu i zauważyłem wypadek. Zawartością były oczywiście młode szpaki – nie wiem nawet dokładnie ile, bo z wrażenia ich nie policzyłem. Koń się spłoszył i uciekł w drugi koniec pastwiska, a ja pozbierałem pierzaste towarzystwo i wpakowałem z powrotem do skrzynki. Zastanawiałem się, czy przeżyją. Na szczęście po kilku minutach zauważyłem podlatujące stare szpaki. Na początku zachowywały się trochę nerwowo, ale potem powróciły do karmienia potomstwa. Teraz w budce jest już całkiem głośno, a niebawem chyba całe towarzystwo wyleci z gniazda.

 Podleśniczy miał z kolei inną ptasią akcję – u niego w przydomowej budce miały gniazdo sikorki czubatki. Jednego poranka usłyszał na podwórku dzięcioła. Dzięcioł rozbijał budkę sikorek. Podleśniczy go przepędził i naprawił budkę deską, potem pojechał do lasu. Kiedy wrócił, okazało się, że dzięcioł rozbił budkę z drugiej strony i wyjadł wszystkie małe sikorki. Prawo natury.

W skrzynce na listy przy mojej leśniczówce sikorki już też ćwierkają. W zeszłym roku do nich też dobierał się dzięcioł i trochę rozłupał skrzynkę. Moim zdaniem nie miał szans na obiad w tym miejscu, bo uporczywe stukanie zwróciło uwagę psa, który na pewno dzięcioła skutecznie pogonił.

Niedawno w prasie leśnej pojawił się fajny artykuł o budkach lęgowych. („LAS POLSKI” 9/2009). Autor zwraca uwagę wszystkich zainteresowanych powieszeniem budki lęgowej, np. w swoim ogrodzie, na ich konstrukcję, która będzie gwarantowała bezpieczeństwo lęgom.

Osobiście odradzam budki, które mają otwierane na zawiasie dno. Wystarczy niewiele a cała zawartość wylatuje na ziemię.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
styczeń (8)
luty (7)
marzec (8)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (7)
lipiec (7)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (8)
listopad (7)
grudzień (8)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij