home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2017-07-11

Przyjedź na wakacje do Puszczy Białowieskiej i sam poznaj prawdę

Temat Puszczy Białowieskiej od dawna przewija się w medialnych doniesieniach i codziennych  rozmowach. Budzi on w ludziach wielkie emocje i jakże często jest powodem negatywnej oceny leśników. Wydaje się to  oczywiste, że aby oceniać i krytykować należy dobrze znać przedmiot dyskusji, ale zwykle różnie z tym bywa…

 

Leśnicy opiekują się Puszczą Białowieską od blisko 100 lat. Przecież to dzięki staraniom Lasów Państwowych utworzono w 1921 roku najpierw leśnictwo Rezerwat, które przekształcono potem w Białowieski Park Narodowy. Obejmuje on nieco ponad 10 tys. hektarów powierzchni leśnej. Część Puszczy, którą zarządzają nadleśnictwa ma w sumie ponad 50 tys. hektarów lasów gospodarczych, z czego 12 tys. hektarów to utworzone przez leśników rezerwaty i dodatkowo leśnicy wyznaczyli blisko 6 tysięcy hektarów powierzchni referencyjnych, gdzie rządzi przyroda, a nie ludzie, bo ingerencję ludzi ograniczono tam do minimum. Czyli 1/3 Puszczy Białowieskiej zarządzanej przez Lasy Państwowe jest pozostawiona działaniom sił przyrody, a nie ludzi. Jeśli dodamy do tego teren Białowieskiego Parku Narodowego okaże się, że blisko 45% Puszczy pozostawiono przyrodzie. Warto też poznać historię puszczy i poczytać tam o leśnikach, a nie o ekologach, bo przecież to leśnicy tworzyli park i wyznaczali rezerwaty, to leśnicy chronili i chronią Puszczę przed różnymi zagrożeniami.

 Gospodarzą w niej według zaleceń naukowców, by odtwarzać jej jak najbardziej naturalny, zróżnicowany charakter i ściśle współpracują z lokalną społecznością. To leśnicy dbają o trwałość wszelkich gatunków roślin i zwierząt, m.in. przywrócili Puszczy i ogólnie polskim lasom żubra.


Także to my, leśnicy, odnawialiśmy Puszczę po dewastacyjnych wyrębach Niemców, Rosjan czy brytyjskiej kompanii The Century, która dostała koncesję na wyrąb 4 mln m3 drewna z Puszczy. Wycinka najlepszych jakościowo drzew bez nasadzeń prowadziła do niemal całkowitego wyniszczenia Puszczy Białowieskiej. Na szczęście 29 maja 1929 r. rozwiązano jednostronnie umowę z firma angielską wypłacając odszkodowanie w wysokości 375 tys. funtów szterlingów, co w przeliczeniu wówczas wynosiło 6,2 ml. Zł. Z tej kwoty potrącono niespłacone przez firmę podatki w wysokości 1,5 mln. zł. Dokonał tego nie kto inny jak leśnik- Adam Loret, dyrektor generalny powołanych w 1924 roku Lasów Państwowych. Ten wybitny leśnik uratował w ten sposób Puszczę Białowieską, a dziś wiele doniesień medialnych  przekazuje informacje o żądnych „kubików i złotówek” leśnikach, nazywanych złośliwie deskorobami…

Okres 5 lat (1924-1929), w którym to Century Timber Company wycięła i wywiozła ponad 2,5 mln m³ samej tarcicy zaliczany jest do najgorszych w historii Puszczy Białowieskiej. Anglicy zdegradowali wtedy powierzchnię ok. 7000 ha zrębów zupełnych, które to znacznie i długotrwale wpłynęły na stan zdrowotny Puszczy Białowieskiej i doprowadziły do zachwiania funkcjonowania ekosystemów. Zakładane przez nich zręby miały szerokość 100 m, a ich długość sięgała do 1 km. Dziś my, leśnicy w lasach gospodarczych zakładamy zręby zupełne, których powierzchnia nie może przekroczyć 4 hektarów... Ale pewnie m.in. dziennikarze nie pamiętają o wybitnym leśniku Adamie Lorecie, nie znają zasad zakładania zrębów oraz tajników sztuki leśnej.

 Trudno przecież komukolwiek obiektywnie  rozmawiać o miejscach i sprawach, których nie udało się samodzielnie poznać. Zatem gorąco do tego zachęcam. Letni czas wakacji i urlopów jest szczególnie dogodny do wyjazdów i poznawania uroków naszego pięknego kraju. Wydaje się oczywiste, że wypoczynek pośród drzew i w bezpośrednim kontakcie z przyrodą jest z pewnością dla wielu z nas najlepszym relaksem. Poznajmy zatem sami Puszczę Białowieską i wybierzmy się tam pod fachową opieką leśników, którzy zachęcają:


 Przyjedź na wakacje do Puszczy Białowieskiej i chodź do lasu razem z nami!


Właśnie w te  wakacje, na obszarze nadleśnictw Puszczy Białowieskiej, w każdą sobotę oraz  niedzielę organizowane są rajdy piesze z leśnikami.


Rajdy będą się odbywały co tydzień w innym puszczańskim nadleśnictwie, ukazując piękno lasu oraz naszą pracę jaką w nim wykonujemy. Start rajdów po puszczy w towarzystwie leśników odbył się w sobotę 08.07.2017 r. w Nadleśnictwie Białowieża, po tygodniu będzie okazja do puszczańskiej wyprawy w Nadleśnictwie Hajnówka, a następnie w Nadleśnictwie Browsk. Potem od nowa, bo  w Nadleśnictwie Białowieża pieszy rajd odbędzie się również w niedzielę 13.08.2017 r. To znacznie lepsza od biernego śledzenia medialnych doniesień forma poznawania Puszczy Białowieskiej.

Rajdy rozpoczynają się w znanych i popularnych turystycznie miejscach w Puszczy Białowieskiej: Nadleśnictwo Białowieża - Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie", Nadleśnictwo Hajnówka - Uroczysko Krynoczka, Nadleśnictwo Browsk - parking LP przy herbarium.

Co godzinę wszystkich chętnych leśnik-przewodnik przeprowadzi  po duktach Puszczy Białowieskiej i pokaże jak rzeczywiście wygląda ten zakątek kraju.  Ostatnie wejście rozpoczyna się o godzinie 13.00.

Wstęp do lasu jest oczywiście wolny, zachęcam wszystkich do takiej formy poznawania Puszczy Białowieskiej, do rozmów z leśnikami, prawdziwymi przyrodnikami i miejscową ludnością. Wtedy sami zobaczymy na co choruje Puszcza Białowieska i czy potrzebna jest jej pomoc szamana z kolorowymi ozdóbkami i powtarzającego rymowane zaklęcia, czy lekarza znającego sztukę leśną, niezbędną do dobrej diagnozy oraz specjalistycznego leczenia.


Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl


 


                                 
Komentarze (9)

~ZielonaZmiana.pl 14.07.2017 18:27:13
Byłem w Puszczy i właśnie dlatego uważam, że powinna być lepiej chroniona. Wskazywanie na większe dewastacje wcale nie tłumaczy działań MŚ oraz LP. Warto wsłuchać się w głos naukowców i przestać obarczać o to media. UNESCO i Komisja Europejska są za ochroną a przez ochronę rozumieją coś zupełnie innego niż LP.

~Dawid 14.07.2017 18:44:55
Planowałem wyjazd do Puszczy Białowieskiej już od początku wakacji. Niestety nie mogłeś znaleźć żadnej sensownej oferty, a chodzenie po lesie samemu bez żadnej wiedzy bywa nudne. Tak więc chciałbym podziękować za podzielenie się tą ofertą, z pewnością z niej skorzystam.

~Bodzio 17.07.2017 11:30:59
Sprawa jest prosta, wszystko jest podszyte polityką. A w lasie zawsze powinna cisza. Co tu dużo mówić, niech korniki wszystko zjedzą, i już!!! Zostanie goły plac.

~Michał 17.07.2017 21:39:22
A czy UNESCO i Komisja Europejska była w Puszczy i wie jak sprawa wygląda na miejscu. Nie wydaje mi się by w tych instytucjach zasiadali jacyś fachowcy. Jeżeli jakiś twór prawny jest od wszystkiego to zapewne nie zna się na niczym. Także głos ludzi nie związanych z tematem i nie będącymi ekspertami w danej dziedzinie nie jest dla mnie nic wart.

~franek 06.08.2017 20:53:29
Ekolodzy to agenci wpływu lewicowych mocodawców i sponsorów zainteresowanych destabilizacją Polski. Lęśnicy zaś na okres wegetacyjny powinni zaprzestać wycinki i wprowadzić zakaz wstępu na sporne obszary do póżnej jesieni. Przecież kornik swoje zrobił a drewno usunąć i sprzedać w zimą . Piemiądze ze sprzedaży przeznaczyć na nowe nasadzenia. Więcej cierpliwości i pragmatyzmu.

Jarek 09.08.2017 14:52:23
Michale, Franku- dziękuję za racjonalne podejście i zdrowy osąd sytuacji. Cierpliwość zawsze cechowała leśników, ale też nieraz należy szybko działać bo z kornikiem to tak jak z lawiną w górach: jak nie zabezpieczymy się wcześniej to uruchomionej nie zatrzymamy... Pozdrawiam wszystkich.

Jarek 09.08.2017 15:02:45
Bodzio- święta racja Dawidzie- jak wrócisz to podziel się wrażeniami Zielonazmiana- leśnicy przecież działają zgodnie z tym co nakreślili naukowcy w planie działań ochronnych, który nie jest w żaden sposób kwestionowany przez KE. Ale leśników się nie słucha, leśników się krytykuje, kwestionuje, posądza... Media mają swoje zadania nakreślone w ustawie prawo prasowe np. Art. 12. 1. Dziennikarz jest obowiązany: 1) zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło, 2) chronić dobra osobiste, a ponadto interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób, które okazują mu zaufanie, 3) dbać o poprawność języka i unikać używania wulgaryzmów. 2. Dziennikarzowi nie wolno prowadzić ukrytej działalności reklamowej wiążącej się z uzyskaniem korzyści majątkowej bądź osobistej od osoby lub jednostki organizacyjnej zainteresowanej reklamą.

~Janka 19.08.2017 11:14:59
Może to niekoniecznie o puszczy ale... wracam z lasu i chciała bym popytać się o pozostawione wszędzie odpady po wycince, przecince, w młodnikach trudno przejść przez zwałowane tam gałęziea i w dużych lasach leżą porzucone gałęzie, drzewa połamane - czy to działanie celowe i czemu ma służyć?

Jarek 23.08.2017 10:22:53
Janko- takie odpady zwykle wyrabia sobie na opał okoliczna ludność własnym staraniem i w uzgodnieniu z leśniczym, choć nie zawsze i wtedy gałęzie pozostają w lesie, powiększając zasoby martwego drewna. To wbrew pozorom nie bałagan, ale celowe działanie, bo las to nie park z uporządkowanymi alejkami. Rola martwego drewna i pozostałości drzewnych w przyrodzie jest ogromna.W krótkim czasie po gałęziach nie ma śladu, bo obieg materii w przyrodzie szybko działa, zachęcam do powrotu w te same miejsca po 4-5 latach, a dla przyrody to mgnienie oka...

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
styczeń (4)
luty (6)
marzec (5)
kwiecień (4)
maj (4)
czerwiec (4)
lipiec (4)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij