home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2017-01-24

Książka „Rok leśniczego” dostępna dla każdego

W ostatnich dniach roku informowałem o mojej książce „Rok leśniczego”, która trafiła do mnie z wydawnictwa 30 grudnia ubiegłego roku. Nie ukrywam, że nieco poruszony rozpakowywałem kartony z moją książką. Czułem się podobnie jak kiedyś, już dość dawno temu, gdy odbierałem ze szpitala pierworodną córkę Olgę…  To podobne uczucie pewnej dumy, spełnienia ale też z drugiej strony, niepokoju i obietnicy czegoś nowego. Wcześniej wydałem już kilka książeczek, uczestniczyłem w różnych ciekawych przedsięwzięciach literackich jako współautor, ale to moja  pierwsza, „poważna”, w pełni samodzielna  książka. Składa się ona z 388 stron i z 260 fotografii. Wszystkie są mojego autorstwa i, jak sądzę, dobrze ilustrują to, co chciałem w tej książce przekazać.

W zasadzie jej powstanie zawdzięczam głównie Wam, czytelnikom blogowych zapisków leśniczego. Kiedy zaczynałem prowadzenie bloga w styczniu 2011 roku w zasadzie nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ludzie oceniają nas, leśników. Nie sądziłem też, że sprawy przyrody, obyczaje wszelkich mieszkańców lasu, zasady współistnienia lasu i ludzi interesują tak wiele osób. Zaaferowany leśnymi, ale też społecznymi i domowymi obowiązkami nie zastanawiałem się nad odbiorem tego, czym zajmujemy się na co dzień my, leśnicy. Jest to jednak bardzo istotne. Bo skoro zajmujemy się państwowymi, czyli należącymi do nas wszystkich lasami, skoro gospodarzymy w nich dla dobra przyrody i ludzi, jesteśmy winni ludziom informację jak to robimy.

 Przez te lata starałem się w przystępnym, zrozumiałym języku opowiadać o wszystkim, co w lesie piszczy. Także, a może szczególnie, o pracy leśników: ich obowiązkach, przygodach, kłopotach, ale też o powodach do satysfakcji. Opowiadam zatem o różnych ludziach i sprawach z którymi leśniczy ma codzienny kontakt. Odpowiadam na liczne listy i komentarze, a przy okazji wciąż uczę się od Was. Bo jak każdy leśnik, pewnie inaczej spoglądam na las niż statystyczny rodak i czasem inaczej rozumiem zachodzące w nim zjawiska. Jednak to chyba nic złego, a jest to zrozumiałe, bo przecież to leśnik najlepiej zna las. Dzięki Wam uczę się jednak nieustannie nowego spojrzenia na las. Patrzę na las i pracę leśników Waszymi oczami. Dlatego po jakimś czasie postanowiłem napisać książkę, która pomoże każdemu, kto po nią sięgnie w zrozumieniu tego, co codziennie dzieje się w lesie i czym zajmują się leśnicy.

Pracowałem nad nią ponad  5 lat. Wypełniła mi wiele wieczorów i w zasadzie bardzo nielicznych chwil wolnych od różnych obowiązków. Dobrze, że pomagała mi w tej pracy i wspierała małżonka Renia, bo jej wkład w książkę to nie tylko kącik związany  z kulinariami


Aby książka była jak najbardziej pożyteczna i praktyczna do każdego miesiąca „Roku”, opowiadającego o sprawach lasu i ludziach, z którymi styka się leśniczy, dołożyłem rozdział „Leśniczy radzi”.


Znajdziecie tam praktyczne porady, związane z lasem, dotyczące całego roku. Ale po co mam opowiadać, lepiej sami przeczytajcie, a na razie warto posłuchać tych, co już mieli okazję poznać tę książkę.

Możecie zajrzeć na ciekawy, zaprzyjaźniony ze mną portal:

http://www.wielkopolska-country.pl/component/k2/item/444-rok-lesniczego

gdzie jego twórczyni, Izabela Wielicka pisze:

 

"Rok leśniczego" to pięknie wydana i zilustrowana wieloma kolorowymi zdjęciami autora opowieść o lesie i ludziach lasu. Jarosław Szałata przedstawia w niej życie lasu na przestrzeni dwunastu miesięcy. Nie jest to tylko gawęda o przyrodzie, drzewach, zwierzętach i ekologii. Autor w bardzo prosty i zrozumiały sposób przybliża czytelnikom zawód leśniczego - jego pracę, zarządzanie lasem i jego dobrami. Jest tu mowa i o zrębie, ale i o akcjach przeciwpożarowych. Poznajemy też tradycje leśników i ich dystynkcje. Czytelnik ma wyjątkową okazję, aby zobaczyć życie leśnika "od kuchni" i zajrzeć do jego mieszkania - leśniczówki. Autor wspomina swoich kolegów po fachu - także tych, którzy już odeszli.

   Książka jest pewnego rodzaju pamiętnikiem - zapisem roku leśniczego. Na każdej z 388 stron książki czuje się wielką pasję autora i jego miłość do lasu i swojego zawodu. Czuje się niemal zapach sosen i mchu. Czytelnicy znajdą tu także "zapachy" kulinarne, ponieważ książkę wzbogacają przepisy żony pana Jarosława - leśniczyny Reni.

W piątek 20 stycznia na stronie Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl pojawił się taki wpis:

 

Rok leśniczego

przez Anna Wikło — ostatnio zmodyfikowane 2017-01-20 13:31

Zapraszamy na wędrówkę po lesie z leśniczym Jarosławem Szałatą. Wędrówka ta, opisana miesiąc po miesiącu, trwa tylko 365 dni. Tylko, bo rok w życiu lasu jest jak mgnienie oka. Praca leśniczego to ciekawe zajęcie: pasja, łączenie wielu specjalności i umiejętności, życie w otoczeniu natury. Dlatego każdy dzień jest tak różny od poprzednich i tak barwny; przynosi fascynujące doznania i emocje, kontakty z ludźmi, spotkania z przyrodą. Po lekturze inaczej spojrzysz na las i postać leśniczego, może się nawet z nimi zaprzyjaźnisz…


Rok leśniczego.pdf — PDF document, 55992 kB (57336634 bytes)

 

 

Zachęcam zatem do pobrania powyższego pliku w formacie pdf i zapoznania się z „Rokiem Leśniczego”. Po wpisaniu do przeglądarki adresu  http://www.lasy.gov.pl/informacje/publikacje/do-poczytania

znajdziecie tam moją książkę, ale także wiele innych, bardzo ciekawych publikacji innych autorów. Wszystkie są godne bliższego poznania.

 

To bardzo ciekawa możliwość bezpłatnego korzystania z wiedzy wielu ludzi i budowania własnej. Zachęcam zatem do stałego odwiedzania leśnego serwisu i pobierania stamtąd  plików książek o lesie i naszej przyrodzie. Wielu z nas zamiast szperania w cyfrowych plikach oraz czytania na elektronicznym ekranie woli jednak szelest papierowych kartek. Sam także należę do tego grona, choć czytam też sporo materiałów w wersji elektronicznej. Książka, tradycyjna książka wydana na dobrym papierze, szczególnie ilustrowana ładnymi fotografiami wciąż ma swój nieodparty urok. Jest zatem szansa, aby zdobyć książkę leśniczego.

Zapraszam wszystkich czytelników blogowych zapisków leśniczego na wieczór autorski, promujący książkę „Rok leśniczego”. Odbędzie się on w kinie Przystań przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie, ulica Poznańska 27, we wtorek  31 stycznia 2017 roku o godzinie 18.

Przygotowałem na tę okazję sporą paczkę książek, które zamierzam bezpłatnie rozdać uczestnikom spotkania. Książki zostaną podarowane tym, którzy zechcą je przeczytać ale pod jednym warunkiem…. Chciałbym bowiem przy okazji promocji mojej książki zachęcić do wsparcia leczenia Mirki Górnej z Pszczewa.


 Mirka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.  Każdy, kto dostanie książkę pewnie chętnie, niejako w zamian, wesprze leczenie Mirki i wrzuci „coniecoś” do jej skarbonki. Znam ją od dziecka, z czasów gdy poruszała się jeszcze samodzielnie, bez elektrycznego wózka. To naprawdę świetna dziewczyna i warto jej pomóc, bo sama, choć wspierana przez rodzinę i licznych przyjaciół, nie poradzi sobie z SMA.

Nie poddaje się jednak chorobie, ukończyła studia, pracuje, zajmuje się strzelectwem sportowym. Jest pogodna i wierzy w dobrą przyszłość.  Niedawno wróciła z Indii,  bardzo zadowolona z niezbędnej dla niej kuracji. Pełna optymizmu zbiera teraz fundusze na kolejny cykl leczenia, choć to ogromny koszt.

Pisałem już tu wcześniej o niej i jej chorobie, z którą dzielnie walczy z pomocą rodziny i dobrych ludzi. Zajrzyjcie także tu:

http://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/lista/gorna_miroslawa.html 

We wtorkowy wieczór razem z Mirką i jej skarbonką oraz naturalnie z leśniczyną Renią będziemy promować „Rok leśniczego” w pszczewskim kinie.

Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy mieszka blisko Pszczewa, a co za tym idzie, nie każdy będzie miał możliwość spotkać się ze mną i książką. Zostaje zatem pociecha w formie elektronicznego pliku…

Moi blogowi znajomi, którzy napiszą do mnie pod znany adres „podanie z uzasadnieniem” zawierające także ich adres pocztowy mają szansę, aby otrzymać egzemplarz książki z autografem autora za pośrednictwem przesyłki pocztowej. Naturalnie oferowana ilość egzemplarzy nie jest zbyt wysoka, ale jak przekonywał swojego czasu Jerzy Stuhr „śpiewać każdy może”, tak zarówno i ja przekonuję Was, że pisać każdy może. Piszcie zatem, a być może misja zakończy się powodzeniem.

 

Będę też wdzięczny za wszelkie recenzje i relacje na temat książki, bo przecież pora zbierać materiały do następnej. To zrozumiałe, że każdy  rok w lesie, każda ludzka sprawa, z którą ma do czynienia leśniczy i każdy zakamarek lasu jest inny…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (11)

~Piotr - Mały 25.01.2017 12:48:45
Drogi Jarku, Jako twój \\\\\\\"cichy wielbiciel\\\\\\\" i gorący zwolennik prowadzonej na tych stronach edukacji leśnej z dużym zainteresowaniem odnotowałem fakt wydania wspomnianej książki Twojego autorstwa. Gratuluję z całego serca i zjadany ciekawością zawartych tam leśnych treści, bez zbędnej zwłoki szukałem możliwości jej zakupienia za pośrednictwem Internetu ale bez pozytywnego, (jak na razie) efektu niestety. Dlatego też podpowiedz proszę gdzie jest dostępna Twoja publikacja i możliwa do kupienia. Żałuję, że zakupiona tą drogą książka będzie ona pozbawiona Twojego autografu ale przyrzekam, że trafi ona na honorowe miejsce w zbiorze mojej \\\\\\\"leśnej biblioteczki\\\\\\\". Choć sam daleko odszedłem od leśnego zawodu to nadal w zielonym mundurze wojsku służę a na problematykę leśnych tematów obojętny, (co solennie przyrzekam) nigdy nie pozostanę. Wspominając naszą szkolną przyjaźń raz jeszcze gratuluję ważnego i samodzielnego literackiego sukcesu. Życzę Ci drogi Panie leśniczy wielu kolejnych lat twórczej pracy na rzecz LP i dalszego równie skutecznego, krzewienia edukacji leśnej. Gorąco pozdrawiam, kolega ppłk Piotr Sukiennik (Tl Rogoziniec 1979/84). P.S Obiecuję, że nadal będę uważnie śledził strony Twoich blogowych poczynań.

Jarek 25.01.2017 14:31:29
Mały- jak miło, że się odezwałeś. Pisz w te pędy emila z adresem pocztowym to natychmiast wyślę egzemplarz książki tak serdecznemu koledze! Ściskam serdecznie!

~Piotrek 25.01.2017 20:52:51
Miło, wspomnieć dawne czasy. Bardzo dziękuję za pamięć. Tym cenniejsza będzie dla mnie ta książka, jeżeli opatrzysz ją swoim autografem i może jakąś skromną dedykacją ? Mój adres korespondencyjny; 00 - 772 Warszawa, ul. A. Gierymskiego 17 m 65. Pozdrawiam gorąco

~S.D 29.01.2017 17:59:17
Jestem zainteresowany kupnem książki. Prosiłbym o jakieś namiary.

Jarek 30.01.2017 10:43:15
Książkę wydało i zajmuje się dystrybucją CILP, czyli Centrum Informacyjne Lasów Państwowych tel 22 185 53 53 tel 22 185 53 71 email cilp@cilp.lasy.gov.pl adres: ul. Grójecka 127 02-124 Warszawa najlepiej tam zadzwonić lub emailem przesłać zamówienie na książkę i jest szansa uzyskać ją nieodpłatnie. Serdecznie pozdrawiam

~Darek... 30.01.2017 14:45:58
Już czytam - PDF ... Ale, jak napisał @Piotrek - poproszę o edycję limitowaną z dedykacją autora !!!

~Darek... 30.01.2017 14:57:21
Niestety na spotkanie do Pszczewa nie dojadę ... ale , \"Górna 607\"chętnie poklepię w telefonie . BRAWO

~Mariusz 31.01.2017 18:13:49
Szkoda, że książka nie dotarła do wszystkich pracowników LP. Chętnie spojrzałbym na pracę leśnika, nie tylko swoimi oczami:). Gratuluję wydania książki, tymbardziej, iż wiem z doświadczenia z jak wieloma różnego rodzaju trudnościami ale i wspaniałymi chwilami nacechowana jest nasza praca. Wiem też, jak trudno znalężć wolną chwilę dla siebie i rodziny. Gratuluję i zazdroszczę!!! Zazdroszczę faktu, że nie potrafię jak kolega Jarek, tak pięknie i obrazowo opisać tego co na co dzień widzą moje oczy w kontakcie z piękną polską przyrodą:) Życzę powodzenia na dalszą działalność na blogu, wydania jeszcze wielu książek i samych wspaniałych chwil w pracy jak i w gronie rodziny i przyjaciół! Pozdrawiam z lubelszczyzny.

~Jerzy z gór 01.02.2017 15:57:59
Gratuluję Jarku, już zacząłem czytać ! Piękne wydanie, masa ciekawych zdjęć.Pozdrawiam

Jarek 01.02.2017 22:35:06
Jurku- miłej lektury. Mariusz- każdy może pobrać książkę ze strony www.lasy.gov.pl i czytać ją w issuu. Darku- czekam na emaila z Twoim adresem pocztowym

~Darek... 02.02.2017 07:47:14
Poszło...

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
styczeń (4)
luty (6)
marzec (5)
kwiecień (4)
maj (4)
czerwiec (4)
lipiec (4)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij