home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-11-12

W Kuźni Niedźwiedź wykuje się współpraca branży leśnej ?

Już jutro w niewielkiej miejscowości o przyrodniczej nazwie Niedźwiedź, malowniczo położonej niedaleko lubuskiego Łagowa i Świebodzina odbędzie się święto branży leśnej. Przez dwa dni będzie działo się wiele, a głównym przyczynkiem „Międzyzakładowego Spotkania Branży Leśnej” w Niedźwiedziu jest 15- lecie firmy ZULAS. Zakład Usług Leśnych ZULAS został założony przez Tomasza Karataja 6 listopada 2000 roku. Dzisiejszy właściciel sporej firmy leśnej, która oferuje szeroką gamę usług zaczynał od jednej pilarki i ciągnika Ursus 4011 rocznik 1967…

Imprezę otworzy pokaz nowej serii maszyn wielooperacyjnych, ciągników i przyczep Oniar. Bo dziś zestaw „pilarka i ciągnik” to przeszłość. Przecież taki widok w lesie nie dziwi już dziś nikogo:


 Choć czasem jeszcze w niektórych zakątkach kraju spotkamy takie pojazdy zrywkowe:


W lasach pracuje już też na szczęście coraz mniej koni, które zastępują maszyny


W Niedźwiedziu będzie też można podziwiać samochody użytkowe, bo czymś do lasu dojechać trzeba:


„Kuźnia Niedźwiedź” to miejsce, gdzie niebawem będzie można zaopatrzyć się we wszystko, co jest potrzebne do pracy ludziom lasu. W piątek 13 listopada ( nie wierzcie w przesądy) będzie dzień otwarty nowo otwartego centrum handlowo-usługowego. Jednak chyba najbardziej istotnym punktem tego dnia będzie wieczorne spotkanie właścicieli zakładów usług leśnych. Rozpoczyna się właśnie czas przetargów, które ogłaszają nadleśnictwa na usługi leśne. Wszyscy z branży leśnej wiedzą, że dla „być albo nie być” zulowców ważna jest polityka kierownictwa Lasów Państwowych, tak mocno ostatnio krytykowana podczas protestów drwali ale zdecydowanie ważniejsze jest porozumienie pomiędzy usługodawcami.


 Jeśli właściciele zakładów usług leśnych dogadają się między sobą i w konsekwencji przestaną się nawzajem wyniszczać, to rozsądne i solidarne zachowanie się w trakcie przetargów pozwoli na upragnioną przez leśników i zulowców stabilizację rynku usług. A trwa to od ponad 20 lat. Najłatwiej szukać wokół winnych i narzekać głównie na leśników, a przecież wystarczy twórczo rozmawiać w gronie przedsiębiorców.


W Niedźwiedziu warunku ku temu będą przednie, bo zaplanowano w piątek wieczór branżowy, a w sobotę odbędzie się Bal Drwala. Obowiązkowy będzie tam strój drwala/leśnika/chłopa. Organizatorzy nie stawiają wymagań co do stroju towarzyszących pań, ale one mają przecież wrodzone poczucie estetyki, taktu, no i zawsze łagodzą obyczaje…

Będzie się zatem działo w piątek i sobotę w lubuskim Niedźwiedziu, a Tomasz Karataj wspólnie z nadleśniczym ze Świebodzina Lechem Kołdyką zebrał zacne grono współorganizatorów i patronów. O wszystkich szczegółach dowiecie się zaglądając na stronę www.zulas.pl

Serdecznie życzę wszystkim zulowcom owocnych rozmów i szampańskich humorów nie tylko na Balu Drwala, bo to oczywiste, ale po rozstrzygnięciu przetargów na usługi leśne.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (9)

~Henryk 17.11.2015 13:58:00
Szanowny Panie Lesniczy Jarek ! Krew mi sie scina w zylach , jak czytam te Panskie wymuskane i okragle opowiastki na na temat przetargow na prace lesne dla Z.U.L.i , czyli zeby sie \\\"dogadywali\\\" miedzy soba w imie swietej stabilizacji . Panie Jarek , to sie nazywa zwyczajnie Z M O W A C E N O W A , lub ustawianie przetargu , do ktorego Pan namawiasz . Idea przewodnia przetargu , to wybor nalepszego i najtanszego wykonawcy przy zasadach uczciwej i zdrowej K O N K U R E N C J I . Tylko niestety do tej pory , calkiem nierzadko , w nadlesnictwach kryteria przetargow byly delikatnie rzecz ujmujac dosc \\\"elastyczne\\\" skierowane glownie pod wykonawcow bardziej \\\"zaprzyjaznionych\\\" , szwagrow , znajomych krolika , i innych pociotkow . A to nie gwarantowalo wszedzie rozwoju nowoczesnych i konkurencyjnych Z.U.L.i , majacych rowne szanse . Dlatego sa protesty drwali . koszty pozyskania drewna podkrecone , ceny zwyklej deski sosnowej horendalne itd. itp. . . . . . . .

Jarek 17.11.2015 19:12:20
Szanowny Panie Henryku- w trosce o Pana zdrowie zachęcam, aby nie czytał Pan moich \"wymuskanych i okrągłych opowiastek\". Ma Pan przecież tylu autorów i tyle pięknych tekstów do wyboru. Zresztą zawsze może Pan sam pisać i publikować prawdziwie, szorstko, z pazurem, czego serdecznie życzę.

~Henryk 19.11.2015 12:49:02
Oj tam, oj tam Panie Lesniczy Jarek - to nie ja jestem namaszczony i rekomendowany przez Panskich Pryncypalow do prowadzenia prezentacji o Lasach Panstwowych w Polsce i tak doceniany jak Pan - prawie jak nadworny kronikarz Wincenty Kadlubek - piewca kazdego panujacego monarchy (W calym Nadlesnictwie Trzciel , jedyne Lesnictwo Pszczew posiada 3-osobowa obsade i byc moze i inne splendory jako dowod uznania za zaslugi miejscowego Lesniczego). Jestem czlowiekiem nader skromnym i w zupelnosci wystarczy mi uwazne czytanie i komentowanie Panskich tekstow - co bede czynil z wiekszym zapalem i wieksza uwaga od tej chwili. Zatem prosze mi wybaczyc , ze nie zawsze bede podzielal zachwyty , jakimi obdarzaja Pana nasze przemile Kolezanki: Ania , Asia , Basia , Kisia , Krysia , Fisia itd. - gdy pisze im Pan o ptaszkach , listkach , kwiatkach i mrowkach . No chyba , ze nie majac kotrargumentow zablokuje mi Pan wpisy . Pozdrawiam .

~Wanda 21.11.2015 20:02:55
A Pan Henryk najwyrazniej zazdrści Panu Leśniczemu że piszą do niego Ania,Asia.Basia,Krysia,Fisia,itp a piszą bo bardzo ładnie i ciekawie Pan Jarek opisuje co się dzieje w lesie i nie tylko.Pzdrowienia dla Pana Henryka i Pana Jarka.

~kondor 22.11.2015 13:41:00
do Henryka ; ma pan pełne moje poparcie

~Zenon 22.11.2015 22:29:17
Szanowni Koledzy, toż to blog leśniczego, a nie publicystyka. Pan Leśniczy pokazuje wieloaspektowość pracy leśnika, piękno przyrody, wydarzenia z życia lasu i swojego otoczenia w sposób przystępny i subiektywny. Temu właśnie służy blog. Mylą Panowie pojęcia. Nie wiem jednak, czy to tylko o brak zrozumienia chodzi. Każdy jest kowalem własnego losu, więc i Ty Henryku, i Ty kondorze, możecie założyć własnego bloga i pisać w takim stylu, jaki wam odpowiada. Gdy czytam takie wpisy jak Wasze, mam nieodparte skojarzenia z \"Dniem Świra\" i modlitwą Polaka do sąsiada... Chyba z zazdrości wynika ta niesprawiedliwa krytyka. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników.

Jarek 23.11.2015 22:56:28
Cóż przyzwyczaiłem się już do krytykanctwa, co łatwo robić kryjąc się za osłoną pseudonimu i pozorną \"anonimowością\"internetu. Sam nie jestem postacią anonimową jak każdy leśniczy w naszym kraju ale daleko mi do namaszczonego kronikarza. To mój blog oraz moje mrówki, ptaszki i kwiatki. Nie lubię kłamstw, a 3 osobowa obsada mojego leśnictwa ( wcale nie jedyna w nadleśnictwie jak pisze Henryk) wynika z innych z aspektów, głównie z dużego rozmiaru wszelkich zadań. Leśniczy otwarcie i publicznie wyrażający swoje myśli nadal jednak jest może uważany za dziwoląga,ale tylko przez dziwolągów... Nie daję też przyzwolenia na obrażanie Czytelników panie Henryku i proszę zważyć, że internet dawno już przestał być anonimowy. Nie zamierzam więcej odnosić się do Pana komentarzy nie z racji braku argumentów lecz z racji tego, że mam wiele ciekawszych zajęć. Pozdrawiam miłych Czytelników.

~kondor 28.11.2015 18:31:58
do Zenona ; TACY ludzie jak ja czy Henryk to drzazga czy belka w PANSKIM oku ?

~jadwiga 17.12.2015 19:51:24
Zazdrość nie zna granic.Pięknie Pan opisuje -a Pan Henryk niech nie czyta i nie obraża. Pozdrawiam serdecznie Jadwisia

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij