home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-06-16

Ruszaj drwalu do Niedźwiedzia

No, z cała pewnością nie tylko drwalu, bo choć w niedzielę 21 czerwca w niewielkim Niedźwiedziu nieopodal Świebodzina (woj. lubuskie) odbędą się Zawody Drwali to licznych atrakcji dla szerokiego kręgu osób związanych z lasem tam nie zabraknie. Zmaganiom zawodowych drwali towarzyszyć będzie festyn, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dlatego to impreza dla leśników, drwali, zrywkarzy, rzeźbiarzy ale też dla wszystkich sympatyków lasu i drewna, bez względu na wiek i profesję. To świetny pomysł na spędzenie niedzieli całą rodziną i okazja do bliższego poznania ludzi lasu. W malutkim Niedźwiedziu przez całą niedzielę będą warczeć piły

 ale też  odbędą się konkursy i atrakcyjne zabawy dla dzieci, przedstawienia, występy różnych zespołów muzycznych, pokazy oraz  atrakcje dla każdego, kto się tam pojawi .

Szczegóły na plakacie i stronie www.zawodydrwali.pl


Impreza w Niedźwiedziu rozpoczęła się  wczoraj, bo już trwa międzynarodowy plener rzeźbiarski. Biorą w nim udział artyści z dziewięciu krajów (Białorusi, Czech, Niemiec, Polski, Litwy, Węgier, Rosji, Słowacji i Ukrainy).


 To świetna promocja drewna jako doskonałego i ekologicznego materiału „z duszą”. Rzeźbiarze przez pięć dni będą tworzyć drewniane dzieła sztuki.  Prace powstałe podczas wcześniejszych plenerów spotkamy w całej wiosce. Spotkacie tam ulubieńca blogu leśniczego czyli rysia


Zobaczymy je także przed siedzibą Zakładu Usług Leśnych ZULAS Tomasza Karataja:


To właśnie on jest głównym motorem i sercem całej imprezy organizowanej już od wielu lat z gronem współorganizatorów i sponsorów, których symbole szczelnie wypełniają plakat wydarzenia.

Niedzielne spotkanie w Niedźwiedziu ma wiele pożytecznych funkcji i warto się tam wybrać. Między innymi, aby nieść Dobro. Drewniane rzeźby, które powstaną w czasie  tegorocznego pleneru będą licytowane w dniu Zawodów Drwali.


Licytacja rozpocznie się godzinie 17:00 w niedzielę 21 czerwca. Kwota uzyskana ze sprzedaży rzeźb zostanie przekazana na leczenie Maksymiliana i Leny, ciężko chorego rodzeństwa z niedalekiej Lubrzy. Maksymilian ma 7,5 lat, choruje na niedosłuch, martwicę stawu biodrowego, hipoglikemię napadową, dziecięce porażenie mózgowe lewostronne, chorobę Beckera, oraz ma w 85% uszkodzoną wątrobę. Lena ma 2,5 roku, cierpi na astygmatyzm, epilepsję i 78% uszkodzenie wzroku. Czy nie warto pomagać tym dzieciom?

 

Warkot profesjonalnych pił wzbudza zawsze zainteresowanie kibiców

Zatem gdy w niedzielę do boju ruszą drwale podczas jubileuszowych, XV Zawodów Drwali, będzie się działo wiele ciekawego!


Honorowy patronat nad imprezą objął w tym roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, który funduje puchar dla najlepszego drwala.

 Imprezie patronują też samorządy, Nadleśnictwo Świebodzin, kilka tytułów prasy, a także Radio Zachód. W XV Zawodach Drwali udział weźmie sześć trzyosobowych drużyn. Po południu organizatorzy zaplanowali zawody w zrywce konnej – to już III edycja oraz międzynarodowe zawody w szybkim rzeźbieniu w drewnie – Forest Festiwal – Speer Wood Carving. Będzie co oglądać!

Podczas imprezy zaprezentują się maszyny leśne marki John Deere, przyczepy Oniar i Möre Maskiner. Będą także opony firmy Trelleborg i produkt Idea Leasing. Na stoiskach goście imprezy będą mieli okazję bliżej poznać: Lasy Państwowe reprezentowane przez RDLP w Zielonej Górze, Komendę Powiatową Policji, Państwową Straż Pożarną w Świebodzinie. Udzielanie pierwszej pomocy zaprezentuje Łagowska Służba Medyczna. Prezentować się będzie także Państwowa Inspekcja Pracy i Urząd Dozoru Technicznego. Swoje stoiska ustawiają także Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania i Zespól Parków Krajobrazowych. O oprawę muzyki myśliwskiej zadbają uczniowie Technikum Leśnego z Rogozińca

Rogi myśliwskie ich zespołu obwieszczą początek Zawodów Drwali, prezentować się będą także młodzi leśnicy z TL w Starościnie.

Dla nikogo, kto przyjedzie do Niedźwiedzia w najbliższą niedzielę, nie zabraknie atrakcji. Dla najmłodszych odbędą się nad stawem w Niedźwiedziu Zawody Wędkarskie o Puchar Lata 2015. Ich rodziców z pewnością ucieszy informacja, że gwiazdą XV Zawodów Drwali będzie zespół Czesław Śpiewa.


To jeden z bardziej popularnych i cenionych zespołów w Polsce, a publiczność podczas koncertów na żywo docenia nie tylko jego brzmienie, ale też oryginalną konferansjerkę w wykonaniu Czesława Mozila  - lidera tej grupy. Przed występem zespołu Czesław Śpiewa na scenę wyjdzie  Patrycja Nowicka, półfinalistka VI edycji Must Be The Music. Patrycja na swoim koncie ma także występ w duecie z Ewą Farną emitowany przez TVP2 i Radio Zet.

 

XV Zawody Drwali, podobnie jak pierwsze, zakończy zespół Revers Band z Zielonej Góry. Jego zadaniem będzie bawić słuchaczy dobrą muzyką, przekazywać pozytywną energię oraz zapełnić parkiet. Muzycy poprowadzą zabawę do północy.

Ruszajmy zatem do Niedźwiedzia, aby bliżej poznać wszystkich ludzi lasu, posłuchać warkotu pił i silników maszyn leśnych, stukania dłut rzeźbiarzy, dźwięków myśliwskich rogów. Będzie możliwość kontaktu z drwalami i leśnikami, artystami, przyrodnikami. W Niedźwiedziu spotykają się wszyscy, którzy kochają las i ludzi. Wokół imprezy unosi się niepowtarzalna, magiczna aura Dobra. Taka to Niedźwiedzia przysługa i zasługa…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij