home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2014-02-16

W lesie praca wre choć to nie żniwa

Kiedyś często spotykałem się z medialnymi doniesieniami z zimowego lasu typu: „czas leśnych żniw”, „nadeszła pora zbiorów” itp. Rzeczywiście zimą intensywniej pozyskuje się drewno, szczególnie na zrębach, bo jakość techniczna tego naturalnego surowca z zimowych cięć jest wyższa. W związku z potrzebami lasu, wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na drewno i z racji innej organizacji pracy, spowodowanej coraz powszechniejszym wykorzystaniem maszyn przy pozyskaniu drewna, drzewa jednak ścinamy cały rok. Jednak zima w lesie, choć nie jest czasem żniw, bywa bardzo pracowita dla leśników i pracowników "zuli".

 Trochę mnie śmieszą medialne spekulacje dotyczące wydumanego zwiększenia rozmiaru cięć i pozyskania drewna w związku z nałożoną przez zmianę ustawy o lasach dodatkowa wpłatą do budżetu. To nie jest tak sobie pstryknąć w palce i wyciąć dodatkowe parę tysięcy hektarów lasu! W lesie wszystko jest policzone i zaplanowane ze sporym wyprzedzeniem, stąd zmiany też trwają i nie są takie łatwe do przeprowadzenia.

Ostatni tydzień był dla mnie bardzo pracowity. Jednocześnie trwały prace na czterech, niedużych zrębach i przy czyszczeniach, trzebieżach oraz rozgradzaniu upraw. Dopiero w połowie stycznia została podpisana umowa z zakładem usług leśnych, który wygrał przetarg na wykonywanie prac leśnych w moim leśnictwie. Zanim zostały zakończone wszelkie formalne uzgodnienia i zorganizowana praca, styczeń prawie minął. Dlatego luty to czas bardzo intensywnej pracy. W tym roku w moim sporym leśnictwie mam jak zwykle do wykonania około 200 hektarów zabiegów związanych z pozyskaniem drewna, co powinno przynieść ponad 12 tysięcy m3 drewna w różnych sortymentach. Dlatego w styczniu siłą rzeczy prace są bardzo intensywne. Przez dwa tygodnie odebrałem ponad 1500 m3, a blisko drugie tyle jest na etapie zrywki do dróg wywozowych. Wykorzystałem czas dość silnych mrozów i wykonałem zrąb olchowo-brzozowy w podtopionym fragmencie:

Na bagno obok zrębu wprowadził się niedawno bóbr, stąd najbardziej podtopiony kawałek tego lasu został niewycięty, bo stoi tam bobrowa chatka. Bóbr napracował się solidnie przy budowie:

Jest ich w okolicy coraz więcej i ślady bobrzej działalności widać nawet na wąziutkich rowach melioracyjnych z dala od jezior i rzek.

Przy drodze koło zrębu bieli się wiele stosów drewna, a mygły z długimi brzozami i olchami czekają na wyjazd do tartaku:

 Zakończyłem już zrąb w kępie akacji, toteż w najbliższy wtorek będzie wielu klientów na „opał” liściasty.

W minionym tygodniu wyjechało z mojego leśnictwa ponad 400 m3 drewna. Czasem wydawałem drewno do późnego wieczora, czasem jak tylko się zaczynało rozwidniać:

Sporo czasu musiałem poświecić na sprawy wywozu drewna, bo każdy wystawiony kwit na samochód załadowany drewnem to ponad godzina pracy. To czas  związany z oczekiwaniem na samochód, doprowadzeniem go do miejsca złożenia drewna, dopilnowaniem załadunku i sporządzeniem kwitu w rejstratorze oraz wydruk i podpisanie 4 egzemplarzy przez kierowcę. W tym roku pojechało ode mnie do odbiorców już blisko 50 zestawów wyładowanych drewnem:

Dlatego nieco zaniedbałem blogowe zapiski, ale zapewniam Was, że sytuacja normuje się, choć wciąż praca wre. Na jednym zrębie, gdzie wycinane są trzy 26-arowe gniazda, harwester tnie sosny w kłody 4 i 5 metrowe:

Na drugim, zupełnym zrębie ścięte wcześniej „dłużycowe” sosny i kłody 3 metrowe forwarder zwozi w stosy:

Na skraju zrębu pozostawiłem przyrodzie grube, krzywe i dziuplaste sosny oraz wielopienny dąb, co pewnie dostrzeżecie na fotografii:

 Wiosną będą miały zapewne wielu mieszkańców. Rozbierane są teraz stare, zbędne już ogrodzenia, a siatkę do ponownego wykorzystania do ogrodzenia innych leśnych upraw pracownicy „zula” przywożą na przechowanie na podwórze leśniczówki. Nowe, świeżo ogrodzone gniazda, które niebawem zostaną obsadzone dębem, mierzyliśmy w piątek z kolega z nadleśnictwa przy użyciu bardzo nowoczesnego sprzętu:

Czasem geodezyjny GPS miał kłopot ze znalezieniem sygnału satelitarnego pod dachem sosnowego boru, ale poszło nam sprawnie. Tym bardziej, że czekał już kierowca kolejnego samochodu, a na „wklepanie” do rejestratora leśniczego wiele stosów i dłużyc, które odbierał także w innym końcu leśnictwa podleśniczy Krzysiek.

W trzebieżach pracuje też kilka ekip "zulowców", a trzeba tam na bieżąco wyznaczać szlaki operacyjne, po których poruszają się potem ciągniki zrywkowe:

oraz tak wskazywać miejsca składowania drewna, aby bez problemów szybko wywieźć je z lasu. Muszę przy okazji dopilnować poszerzenia dróg i linii oddziałowych oraz wyjazdów na główne drogi. W ferworze pracy trzeba także pamiętać o ochronie przyrody, bo to bardzo ważna kwestia. Gdy trwają tak intensywne prace trzeba zadbać też o bezpieczeństwo stanowisk rzadkich okazów przyrodniczych. Dlatego tam, gdzie pracuje mały, trzebieżowy harwester Vimek oznakowałem pomalowanymi na pomarańczowo patykami stanowisko paprotki zwyczajnej. Po sośnie pnie się tam także nieduży okaz bluszczu:

W pobliżu jest też sporo stanowisk chronionego barwinka i mahonii północnej, dlatego obszedłem je z operatorem maszyny:

Telefon wciąż dzwoni, bo umawiają się przewoźnicy, indywidualni klienci na „opał” i jest wciąż wielu chętnych na wyrabianie drewna kosztem nabywcy. Doglądając wszystkich prac wykonywanych jednocześnie w różnych miejscach leśnictwa trzeba uważnie obserwować las. Znalazłem dzięki temu kolejne, nieznane mi dotąd stanowisko chronionego widłaka goździstego:

Wokół słychać warkot pił i ciągników zrywkowych. Trzeba wykorzystać zimowy czas, bo wiosna coraz bliżej. Zabiegi, czyli trzebieże i czyszczenia, należy wykonać terminowo i prawidłowo, zręby należy wyciąć z zastosowaniem zasady maksymalnego wykorzystania surowca drzewnego, ale też trzeba przy tym szanować przyrodę. Wszędzie trzeba czuwać nad bezpiecznym dla ludzi i przyrody oraz zgodnym ze sztuką leśną przebiegiem prac. Dlatego leśniczy nie ma chwili wolnego czasu w zimowym czasie, gdy w lesie praca wre…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (23)

~janusz 16.02.2014 17:02:07
Witam Widzę po maszynach że chyba inny zul pracuje w pana leśnictwie w tym roku.A to przez cały styczeń nikt nie pracował w leśnictwie czemu tak późno podpisano umowę z zulem

~majkel 16.02.2014 18:59:58
\"To nie jest tak sobie pstryknąć w palce i wyciąć dodatkowe parę tysięcy hektarów lasu!\" - Niestety, w nadleśnictwie, w którym pracuję wszystko poszło szybciej niż sławetna ustawa - wynegocjowano z dyrekcją zwiększenie etatu do poziomu ponad 150% założonego na ten rok, przyjechał urządzeniowiec, akceptacja jest, wszystko już pobłogosławione...

~Asia 17.02.2014 11:33:42
Praca u Ciebie wre na całego :) Aż dziw, ze błocka wielkiego nie ma, skoro są dodatnie temperatury. Las na zdjęciach pięknie słoneczno - wiosenny :)

Jarek 17.02.2014 20:51:59
No nie Asiu, błotko już oczywiście jest. Dziś wyjechało ode mnie 6 wielkich samochodów ale jeden musiał korzystać z pomocy wielkiego ciągnika. Żurawie krzyczą wokół i są już skowronki na polach.

~Asia 18.02.2014 08:17:23
Wczoraj wieczorem, Twój imiennik - ten od pogody zapowiadał, że temperatury 6 -12 stopni mają utrzymać się do końca lutego. Gdyby przy tym nie padało, to błoto by elegancko przeschło, ale na to nie ma co liczyć, bo ma lać. A żurawie i skowronki oczywiście prędzej niż Kret wiedziały, że ma być wiosennie :) Ale dla pszczół to bardzo niedobrze :(

~Adam 18.02.2014 22:15:24
Witam. Czy w LP łatwo znaleźć wolny etat leśniczego? Obecnie kończę gimnazjum i zastanawiam się (już 7 lat)czy warto iść w tym kierunku, bo zamierzam złożyć papiery w TL w Tucholi. P.S. Bardzo fajny blog. Czy mógł by pan trochę opisać jak się żyje w takiej leśniczówce w środku lasu? :D

~Kasia 19.02.2014 18:17:10
Cześć Adam jeśli lubisz las, kochasz przyrodę, sprawia Ci to radość i jest to twoja pasja to warto iść w tym kierunku;) Warto spełniać marzenia. Ja też mam 16 lat i jestem w 3 gimnazjum i zdecydowałam, że będę leśniczym, mimo, że jestem dziewczyną. Ale nie wyobrażam sobie życia bez lasu:)

~Kasia 19.02.2014 18:19:12
Zachęcam Cię do czytania blogu leśnego, którego jestem współautorką www.rzemlik.blogspot.com

Jarek 19.02.2014 19:06:45
Adam- w zasadzie Kasia już mnie uprzedziła i napisała Tobie to co trzeba. Jeśli las jest Twoją pasją to nie martw się zbytnio, bo w żadnej profesji nie jest łatwo, a z pewnością zrealizujesz swoje marzenia. Każdy wpis w blogu leśniczego przybliży Tobie to, czym zajmuje się leśniczy, dlatego badź stałym czytelnikiem. Skorzystaj także z zaproszenia Kasi! Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

~tmad 20.02.2014 07:14:48
A kiedy przyjdzie biała zima i milknie leśnych ptaków śpiew to wtedy stare drzewa ścina - taki już los dorodnych drzew. Później wywozi drzewa z lasu by tartak przyjął je zawczasu. Ciąg dalszy znacie już zapewne .....

~a. 20.02.2014 13:08:58
świetny blog - trzyma kciuki za kontynuację :)

~Adam 20.02.2014 17:20:44
hehe, byłem stałym czytelnikiem do 2011. Teraz to już chyba bym musiał czekać na chorobę zęby leżeć w łóżku i nadrobić zaległości ;) Kasiu dziękuje za link to twojego bloga, na pewno wpadnę poczytać, a z ciekawości do którego TL(jeśli TL ;P) idziesz :)i podziwiam, i nie chodzi wcale o to ze jesteś dziewczyną i ze sobie nie wiem na przykład nie dasz rady, ale o to ze interesujesz się lasem :D. Panie Jarku, którym jest już z kolei leśniczym piszącym tego bloga? Pozdrawiam Adam :)

~Adam 20.02.2014 17:20:44
hehe, byłem stałym czytelnikiem do 2011. Teraz to już chyba bym musiał czekać na chorobę zęby leżeć w łóżku i nadrobić zaległości ;) Kasiu dziękuje za link to twojego bloga, na pewno wpadnę poczytać, a z ciekawości do którego TL(jeśli TL ;P) idziesz :)i podziwiam, i nie chodzi wcale o to ze jesteś dziewczyną i ze sobie nie wiem na przykład nie dasz rady, ale o to ze interesujesz się lasem :D. Panie Jarku, którym jest już z kolei leśniczym piszącym tego bloga? Pozdrawiam Adam :)

~Kasia 20.02.2014 18:34:32
Nauczycielka przyrody najpierw zaciekawiła mnie tylko drzewami, a potem sama pokochałam cały las i zwierzęta:D Idę do liceum na biologię. A ty Adam gdzie mieszkasz;) ?

~Kuba 21.02.2014 10:12:22
Adam NIE IDZ DO TUCHOLI!!! Do Warcina. Skończyłem i polecam :)

~leśna 21.02.2014 11:56:28
Kubo możesz rozwinąć myśl \"NIE IDŹ DO TUCHOLI\"?? znam parę osób które skończyły szkołę w Tucholi co prawda parę ładnych lat temu ale nic złego na temat tej szkoły nie słyszałam

~Adam 21.02.2014 16:40:42
No już biegnę do Warcina, heh ja w Bydgoszczy miastowy jestem ;D

~Kielczanka 21.02.2014 19:06:37
Przypadkowo trafiłam na Wasz blog.mam mieszane uczucia jeśli chodzi o wycinkę drzew.po prostu jest mi ich żal...Chciałam zapytać jako matka 2 dzieci, którym chciałabym zaszczepić miłość do przyrody, gdzie w Polsce pd wsch. można zapisać się na akcję sadzenia drzew? i kiedy ono się odbywa?

Jarek 21.02.2014 20:08:11
Zrobił się tu fajny kącik młodego leśnika i fanklub różnych TL! Ale to jak najbardziej miłe, a każdy TL ma swoje uroki. Kielczanko- wiadomo, że drzew żal, ale pielęgnowanie lasu polega na wycinaniu drzew i nie da się tego uniknąć. Co do sadzenia drzew, to odbywa się ono w zasadzie cały rok, ale najbardziej intensywnie wiosną. Najlepiej zapytać w najbliższym nadleśnictwie, ewentualnie w urzędzie gminy i zgłosić swoją chęć czynnego uczestniczenia razem z dziećmi. Może miejscowy leśniczy użyczy kilku sadzonek, abyś mogła posadzić je z dziećmi koło domu lub we wskazanym przez niego miejscu w lesie? To dobrze, że właśnie w taki sposób chcesz wychowywać swoje dzieci i uczyć je szacunku dla przyrody.

~Kasia 21.02.2014 20:34:08
Szkoda, że tak daleko mieszkasz:( W moich okolicach nie znam nikogo kto chciałby zostać leśniczym i interesuje się przyrodą, lasem

~Nikodem 03.04.2014 12:19:59
A skad Ty Kasiu jestes?

~Nikodem 03.04.2014 12:24:44
Fajnie, ze jest az tyle pracy, przez caly rok jest co robic, lecz biorac pod uwage zakres obowiazkow nie rozumiem dlaczego w wiekszosci lesnictw z regoly jest tylko 2 osoby...

~Kasia 29.04.2014 20:21:36
Z okolic Częstochowy, a ty?

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
styczeń (7)
luty (7)
marzec (7)
kwiecień (7)
maj (7)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (6)
wrzesień (6)
październik (6)
listopad (6)
grudzień (6)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij