home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-12-02

Przyroda i las na progu zimy

Zadzwonił dziś do mnie pewien znajomy i zapytał o sprzedaż choinek. Aż mnie zamurowało. Jak to, już trzeba myśleć o choinkach? No tak, przecież od wczoraj w kalendarzu mamy grudzień! Rok minął jak puknięcie młotkiem w stos papierówki… W otaczającej nas przyrodzie, w lesie, widać ostatnie chwile jesieni i czającą się chłodną,białą Panią Zimę.

Tyle dzieje się wokół, że nie ma chwili czasu na rozmyślania, obserwacje, a co dopiero podsumowania związane z końcem roku. Ale jak nie można przegapić wiosny, tak i warto śledzić przełom jesieni i zimy. Dlatego warto zatrzymać się chwilę i rozejrzeć wokół siebie, bo nic nie zdarza się dwa razy. Jesień, nawet już taka późna to czas wędrówek ptaków i okres przygotowania zwierząt do zimy.  Zapewne już niedługo śnieg pokryje lasy i pola, a jesień 2013 odejdzie do wspomnień. Świadczą o tym coraz bardziej malownicze przymrozki:

Zimy wypatruje już nastroszony z powodu chłodu myszołów, który obserwuje przemykające tu i tam polne myszy:

 Siedzi sobie na dzikiej jabłoni w towarzystwie jemioły, która niebawem będzie poszukiwanym „towarem”.

Czasem słychać jeszcze wędrujące żurawie, choć te „nasze” już dawno odleciały i widać klucze gęsi:

Czasem przysiadają na polach skubiąc oziminę lub nocują na środku jeziora, szczególnie podczas mgły, a rano ruszają w drogę z wielkim hałasem. Kręci się sporo przelotnych ptaków drapieżnych: błotniaki, kobuzy, któregoś dnia przemknął mi rybołów, ale nie dał się sfotografować. Chętnie pozują za to majestatyczne czaple białe:

Choć to nie oznacza, że są mało płochliwe. Na polach pusto, szaro i panuje tam zupełna cisza. Czasem tylko smutny krajobraz ubarwi tęczowa plama koguta bażanta:

Ten nie wytrzymał jednak w kadrze i zwiał w kępę krzaków rosnących przy miedzy…

Coraz mniej ludzi wie, co to miedza. Pośród pól widać też często sarny, które zaczęły już zbijać się w rudle (czyli stada):

 Są teraz bardziej szare, w gęstej, zimowej sukni, a wzajemne, liczne towarzystwo ułatwi rudlowi przetrwanie zimy.

Wokół domu coraz więcej ptaków, sikory dopominają się o słonecznik, „pyzy” i słoninkę, a kosy, kwiczoły i inne drozdy sprawdzają ile zostawiłem im jabłek w sadzie:

W lesie teraz wilgotno, mgliście i czasem dżdżyście:

Panuje tam prawie absolutna cisza, którą tylko czasem przerwie nawoływanie dzięcioła, popiskiwanie stada sikor, raniuszków lub chrobotanie sosnowej kory, której zakamarki przeszukuje pełzacz leśny:

Wszystkie zręby, które będą sadzone wiosną są już zaorane i chłoną wilgoć jesiennych deszczy oraz pierwszych przymrozków:

Często widuję teraz daniele, ale dorodny byk nie chciał wpisać się do mojej kolekcji dobrych ujęć:

Przeszedł mi chyłkiem przez drogę i zniknął na pograniczu dąbrowy i sosnowych młodników. Przypuszczałem dokąd idzie i zrobiłem około kilometrową „przebieżkę”, aby zdążyć zaczaić się na niego na przesmyku. Okazał się sprytniejszy ode mnie, bo zauważył mnie wcześniej niż ja jego. Zamiast pięknego portretu łopatacza pstrykąłem szarą, rozmazaną plamę wycofującego się daniela. Innym razem…

Wracałem także „lekkim galopem” do samochodu, bo dzwonił już pan Leszek, który czekał na mnie przed swoim wielkim samochodem. Zabierał ostatni kurs papierówki olchowej i musiałem go pilotować do kolejnych stosów. Mam jeszcze do wywiezienia do końca roku dobrze ponad 1000m3 papierówek, czyli około 40 samochodów pana Leszka.

Jutro sprzedaż detaliczna i pełna kancelaria kupujących drewno na zimę. No i kiedy tu pomyśleć o choinkach?

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

Komentarze (7)

~Wanda-sosna 03.12.2013 07:28:04
Witaj Jarku! Wspaniały wpis,dużo ciekawostek,a zdjęcia...konkursowe,nietypowe,piękne! Szczególnie te z tyłeczkami,doskonale widać ogonek daniela i to oczko spozierające na Ciebie!Uciekający bażant z pięknym rysunkiem karku,głowy i penetrujący pełzacz...zdarza mi się zobaczyć takiego! Miłego dzionka życzę!

~Ania 03.12.2013 10:33:17
Bardzo dziękuję za Pana zdjecia i felietony, tęsknię za lasem...

~sprytna 04.12.2013 14:22:38
Piękne wpisy, ciekawe wiadomości,czyta się jednym tchem.Niech Pan zachowa taki poziom ,a z pewnością grono sympatyków sie jeszcze powiększy.Pozdrawiam.

Jarek 04.12.2013 15:25:02
Bardzo dziekuję za dobry odbiór, zdjęcia w zasadzie zwyczajne ale to Natura sprawia, że są jak Ona- unikalne, nietypowe... wciąż staram się pokazać Wam jak najciekawsze oblicze lasu, pozdrawiam serdecznie

~Wanda-sosna 04.12.2013 20:01:55
Tu nie chodzi o poziom wiadomości,ale o ich autentyczność...Jarek widzi więcej niż my,bo to i Jego praca i pasja zapewne,ma ciągły kontakt z przyrodą!Myślę,że jeśli ktoś zajrzał tu 1-szy raz to będzie tu powracał!Mnie ciągnie na ten blog jak wilka do lasu! Pozdrawiam cieplutko!

~Asia 04.12.2013 20:22:14
Nie wiem co napisać, musiałabym powtórzyć to, co przedmówcy w komentarzach, bo jak zawsze świetny wpis! Myszołów mógłby podrzucić kawałeczek jemioły... na szczęście :) Bażant...kolorowa plamka na tle późnojesiennej szarości - śliczny! Myślisz Jarku, że naprawdę ktoś może nie wiedzieć co to miedza?! Nie chce mi się wierzyć... Sarnom jeszcze nieźle. Gorzej, jak przyjdzie wysoki śnieg. Czytałam, że zima ma być łagodna i ciepła, ale mają być bardzo duże opady śniegu. Daniel był sprytny i nie miał ochoty spełniać się medialnie :) Za to Tobie, po takiej przebieżce z pewnością nie było zimno ;)Chciałabym usłyszeć tę leśną ciszę o której piszesz ! Pozdrawiam :)

Jarek 04.12.2013 21:06:37
Wando, Asiu- staram się jak mogę, aby było Wam bliżej do lasu, pozdrawiam równie miło

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij