home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-08-31

Ruszaj po Kalendarz z lasu 2013/2014

Zwykle w sobotnie przedpołudnie namawiam Was do kolejnej wyprawy do lasu i jak najczęstszych, bliskich kontaktów z przyrodą. Dziś także zachęcam do spaceru, ale ułóżcie sobie tak trasę wycieczki, aby przechodzić obok saloniku prasowego lub innego punktu, gdzie można zakupić czasopisma Cogito i Vector:

 To dwutygodniki adresowane do młodzieży, pełne ciekawych tekstów i barwnych ilustracji. Wrześniowe numery tych czasopism zostały wzbogacone o bardzo atrakcyjny dodatek! To „Kalendarz z lasu 2013/2014”:

Za jedyne 7,99 złotego możecie stać się właścicielem tego jedynego w swoim rodzaju kalendarza, no i macie jeszcze ciekawy dwutygodnik. Gorąco polecam! Mój kot dosiadł się do mnie gdy przeglądałem świeżo zakupione czasopisma z atrakcyjnym dodatkiem i szybko położył łapę na kalendarzu:

„Gruby”, który jak to koty latem, nieźle zadbał o linię i wcale nie jest teraz gruby zna się na rzeczy, bo kalendarz jest naprawdę pięknie wydany oraz bardzo interesujący.

Już po raz trzeci Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydaje taki kalendarz, który jest autorskim pomysłem Anny Pikus. Wydany jest w formie książki, gdzie na jednej stronie rozkładówki są kolejne tygodnie roku z miejscem na notatki, a po drugiej jej stronie są historie związane z lasem, a szczególnie z ludźmi lasu, bogato ilustrowane.

Motywem przewodnim tego książkowego kalendarza jest historia Lasów Państwowych, które w 2014 roku obchodzą 90- lecie swojej działalności. Są tam kartki z historii i wiele informacji, ale nie obawiajcie się "podręcznikowej" wiedzy i przynudzania. Autorzy tekstów prezentują tam liczne, autentyczne ciekawostki z historii leśnictwa i prezentują przedstawicieli różnych leśnych zawodów, także tych, które skrył już mrok dziejów.

 Teksty do Kalendarza z lasu pisali wieloletni rzecznicy LP Jarosław Krawczyk i Edward Marszałek, leśnik Piotr Król, Hanna Będkowska, która jest redaktorem Blogu Edukatora no i znajdziecie tam także kilkadziesiąt moich tekstów…

Wspominam tam m.in. moich rodziców, pisząc o tym jak zostawało się leśniczym zaraz po zakończeniu II wojny światowej:

Na fotografii przy tym tekście jest moja Mama Irena, gdy miała 18 lat… Napisałem tam sporo historycznych już opowieści, które miały miejsce w moim Nadleśnictwie Trzciel, ale także sąsiednich: Bolewice, Międzyrzecz, Międzychód z terenów Polski Zachodniej. Wspominam tam wiele zdarzeń historycznych i ludzi z terenu powiatu międzyrzeckiego i okolic oraz m.in dawne czyny społeczne i postać leśnika pochodzącego z Kresów RP Bolesława Zinkiewicza:

Niektóre opowieści znacie już nieco z blogu np. postać żywiczarza, gajowego czy historię parkingu na dawnej granicy państwa polskiego. Chętnie jednak pewnie poczytacie także o lesie kont i cyferek, o którym opowiadała mi pani Krystyna Wyrwicz- wieloletnia „leśna” księgowa, wspominająca „z łezką” czasy liczydeł, „kręciołków” i pierwszych komputerów:

Znajdziecie tam także wywiady na całą rozkładówkę m.in z leśniczym, drwalem, operatorem harwestera, taksatorem czy ornitologiem, a jest to doskonale znany Wam z blogu Skrzydlate Myśli Rafał Śniegocki:

No a na końcu kalendarza znajdziecie wywiad z leśniczym blogerem, czyli ze mną:

No i jak mam nie zachęcać do wyprawy po „Kalendarz z lasu”? To pozycja, którą trzeba po prostu mieć na półce, w torbie czy plecaku.

Miłej lektury!

 

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

 

 

Komentarze (10)

~Kasia K. 31.08.2013 15:07:39
Witam serdecznie po wakacyjnej przerwie. Widzę, że wróciłam w bardzo dobrym momencie. Kalendarz na nowy rok szkolny i to takie piękne wydanie - jak już można wywnioskować ze zdjęć i opisu, bardzo mi się przyda w pracy. No i oczywiście oprócz notatnika będzie to również ciekawa lektura do poczytania. Pozdrawiam :)

~czytelniczka VG 31.08.2013 15:50:05
Nabyłam i jestem bardzo zadowolona. Dzięki zakupowi znalazłam Pana blog, z czego bardzo się ciesze ;-)

~Dawid 31.08.2013 17:04:33
Gratuluję, że znalazł się Pan w tym ciekawym kalendarzy. Jak będę miał możliwość od razu kupie. Dowiedziałem się wczoraj że dzikie zwierzęta poznają człowieka po 6 rzeczach. Jednym z nim był kształt. A dokładniej ludzkie ramiona i głowa (to według zwierząt nasza charakterystyczna cecha). Aby to ukryć trzeba wykorzystać dobry kamuflaż. Ja wymyśliłem go bardzo prymitywnie: nakryłem się dodatkowo bluzą - zarzuciłem ją sobie na głowę. Trochę mi dał taki kamuflaż, ale spodziewałem się lepszych efektów. PS: Teraz jest jakby sezon pająków krzyżaków w lesie... Pamiętam że rok temu w listopadzie już pająków nie było. Kiedy trwa ten \"sezon\" pająków\"?

Jarek 31.08.2013 17:53:23
Kasiu K- miło, że znowu jesteś. Kalendarz z pewnością przypadnie do gustu. Pozdrawiam! Witam w blogowych progach Czytelniczkę VG i zachęcam do stałego kontaktu. Dawidzie- sezon pajaków limituje temperatura i dostępność pokarmu: póki sucho i ciepło korzystają do woli z owadziej oferty.

~Piotrek 02.09.2013 14:45:19
Mam kalendarz i się cieszę, że zdążyłem, bo był przedostatni... , jest - jak poprzednie - ciekawy, ale gorąca prośba, aby w kolejnym kalendarzu wszystkie teksty były na zwyczajnym tradycyjnym białym tle, a litery i inne znaki graficzne w tekście tradycyjnie czarne, niech będzie wszystko wyraźniejsze i czytelniejsze, bo teraz nie dość, że kartki są przyciemnione, to jeszcze niepotrzebnie udekorowane utrudniającymi czytanie licznymi zbytecznymi plamkami :(

~Asia 02.09.2013 20:01:58
A ja u siebie nie umiem dostać. Nigdzie nie ma. I pewnie już mi się nie uda kupić. Bardzo żałuję :(

Jarek 03.09.2013 20:35:40
Piotrek- wydawca stylizował kalendarz na \"stary\", bo to wydanie nawiązujące do jubileuszu Lasów Państwowych i taka była, chyba słuszna koncepcja, oczywiście czarne na białym jest bardziej czytelne, ale wszystko rzecz gustu...Ważne, że jest jak oceniasz ciekawy! Asiu- jak nie dostaniesz to coś może poradzimy, nie możesz przecież \"zostać w lesie\" bez kalendarza, nie martw się!

~Justynka 23.09.2013 14:59:59
Wygląda naprawdę fajnie, koleżanka miała wersje sprzed roku i bardzo go sobie chwaliła. Niestety ja też już nie dostałam ; ) W przyszłym roku muszę !

~Dawid 02.02.2014 19:38:07
http://wgospodarce.pl/informacje/10246-gazeta-finansowa-skok-na-lasy

~kinga 15.10.2014 17:58:59
fajna strona

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij