home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-08-19

Plener rzeźbiarski w Pszczewie- 12 odsłona

Lato w pełni, a ja zwykle 15 sierpnia, w dzień- do wyboru: Matki Boskiej Zielnej lub Wojska Polskiego, ruszałem w Tatry. Tym razem los zrządził inaczej i zamiast „hybać ku graniom”, spoglądać z wierchów Tatr Bielskich i chłodzić w wąwozach Słowackiego Raju tkwię na nizinach.  15 sierpnia świętowałem maryjne oraz wojskowe uroczystości na wschodzie Polski i spędziłem ten przedłużony weekend w Kazimierzu, Mięćmierzu i bajkowym Lublinie. Też było fajnie, choć ku Tatrom się ckni… W Kazimierzu odpoczywa się znakomicie, bo czas tu płynie miło i wolno, zgodnie z hasłem:

A z dawnej rybackiej wioski Mięćmierz widok na Wisłę jest urzekający:

Warto było gnać przez Polskę ponad 540 km, aby zobaczyć cuda przyrody: lessowe wąwozy, grabowe lasy i złociste łachy Wisły, oraz schylić czoło przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Lublinie i weselić się Jarmarkiem Jagiellońskim ale to inna opowieść…

Przed wyjazdem z Pszczewa uczestniczyłem w rozpoczęciu Pleneru Rzeźbiarskiego- mojej ulubionej imprezy, o której pisałem 8 sierpnia 2012 we wpisie: Magia drewna znaczonego dłutem

Tegoroczny, już 12 plener promujący drewno jako doskonały i wszechstronny materiał rozpoczęła jak zwykle, nieprzerwanie od lat Wanda Żaguń- dyrektor GOK Pszczew:

wypowiadając zgrabnie formułę otwarcia. Oboje byliśmy na wszystkich dwunastu plenerach i mamy co wspominać... Wydaje się niepojęte, że w przeciągu 2-3 dni takie drewniane kłody:

Zostaną przemienione w pełne magii rzeźby:

Rzeźbiarze szukali inspiracji w kobietach, niecnie wykorzystując urok Wandy i mojej Reginki oraz czerpiąc z duchowości księdza Stanisława- proboszcza, który zupełnie niedawno objął pszczewską parafię Marii Magdaleny:

Patronka Maria Magdalena spoglądała dobrotliwie z kościelnego wzgórza na rzeźbiarzy i gości pleneru:

Ta rzeźba powstała parę lat temu, na innym plenerze, który odbywał się w otoczeniu znanej Wam, pszczewskiej leśniczówki, a jej twórcą jest Henryk Grudzień z Gardzka. W tym roku artysta Henryk podjął się innego zadania(skutecznie zachęcony przez moja Reginkę) i stworzył postać wartownika z posterunku granicznego, który mam nadzieję, trafi na leśny parking „Na dawnej granicy państwa polskiego”, o którym pisałem tu: Parking na granicy otwarty

Artysta zadbał precyzyjnie o historyczne detale rzeźby, zobaczcie sami:

Co innego Janusz Orzepowski z Lubska. On prezentuje zupełnie inny, charakterystyczny styl rzeźbienia i jego dzieła są dowodem istnienia innej, pozbawionej detali formy. W tym roku rzeźbił kaczkę z pszczewskiego jeziora:

Tadeusz Bardelas padł na kolana i twierdził, że w ten sposób oddaje hołd drzewom za to, że obdarzają nas drewnem, oraz Św. Jakubowi, którego postać ma być ozdobą turystycznego szlaku jakubowego:

Plener w ciepłe sierpniowe dni odwiedza wielu gości dużych:

A także mniejszych:

Rzeźbiarze chętnie opowiadają o swojej artystycznej pasji i umiłowaniu drewna, szczególnie Grzegorz Hadzicki, który szuka materiału i inspiracji w lesie, Stefan Szymoniak, który jest genialnym samoukiem, specjalizującym się w ludowych motywach i Jurek Kopeć, absolwent szkoły artystycznej z Cieplic.

Wszyscy podziwiają kunszt artystów i mówią o magii drewna, w którym zaklęty jest majestat drzew, urok i harmonia lasu oraz praca pokoleń leśników.

Leśniczy Jarek- leśniczy@erys.pl

 

Komentarze (2)

~Asia 21.08.2013 07:44:44
To był plener naprawdę d u ż e j rzeźby :) I nawet, jakby rzeźbiarzowi coś nie wychodziło, to miałby dużo zapasu na poprawki ;) A już całkiem serio, to musiało tam pięknie pachnieć. Wartownik na leśnym parkingu będzie akurat na swoim miejscu. Tylko obawiam się, że szybko może stać się celem wandali :( Pozdrawiam - Asia

Jarek 21.08.2013 08:15:54
Pomimo, że to duże rzeźby to bardzo precyzyjna praca i nie bardzo można liczyć na poprawki.W okolicy Pszczewa stoi już sporo rzeźb i wandale jakoś są na wymarciu, odpukać w niemalowane drewno (najlepiej rzeźbione)Zapach pleneru iświeżego drewna jest magiczny i niepowtarzalny, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij