home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-06-06

Parking na granicy otwarty

Wczoraj została przecięta wstęga i parking „Na dawnej granicy państwa polskiego” służy już wszystkim korzystającym z drogi powiatowej Pszczew-Silna. Okolice słyną z pięknych krajobrazów, stąd są chętnie odwiedzane przez turystów, a lasy obfitują w grzyby, dlatego  parking z pewnością będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Pisałem wcześniej o pracach przy jego budowie i idei powstania. Wykonanie przerosło moje oczekiwania i leśnicy z Bolewic czynem udowodnili, że „wielkopolska solidność” to nie tylko chwyt reklamowy. To szczególny parking, na którym oprócz ławostołów, koszy na śmieci i stojaków na rowery stoi także granitowy graniczny kamień wersalski, biało czerwony szlaban i tablica historyczna. Spośród drzew wystają troskliwie odsłonięte fundamenty dawnej strażnicy. Leśnicy z Bolewic utwardzili kamieniem spory plac i gustownie urządzili parking z myślą o zmotoryzowanych turystach i cyklistach:

Parking powstał pomiędzy miejscowościami Pszczew i Silna, dwa kilometry za ostatnim domem Pszczewa, na dawnej granicy polsko-niemieckiej, ustalonej traktatem wersalskim w 1919 roku. Leśnicy z Bolewic świetnie połączyli walory użytkowe z troską o zachowanie pamięci o wydarzeniach historycznych. Do 1945 roku były tu dwie strażnice: drewniana polska oraz murowana niemiecka. Na starej mapie z 1938 roku oznaczono je jako Zollamt Betsche:

 Zaznaczyłem parking na czerwono, a na zielono oznaczyłem położenie leśniczówki Pszczew. Dziś, w zjednoczonej Europie nie ma granic. Można swobodnie podróżować i w pełni korzystać z uroków lasów. Czas zatarł ślady dawnej granicy polsko-niemieckiej i mało kto jeszcze pamięta jej przebieg. Pomysł leśników, wsparty pomocą zarządu dróg powiatowych, władz powiatu i gminy, to bardzo pożyteczna forma upamiętnienia dawnej granicy i przy okazji  bezpiecznego udostępnienia lasów ludziom. Granica zwykle coś dzieli, a prace przy budowie tego parkingu pozytywnie połączyły leśników z dwóch nadleśnictw, przedstawicieli powiatu i gminy. To bardzo cenne. Na skromne otwarcie parkingu pierwsi dojechali leśnicy:

Za chwilę pojawił się też starosta Grzegorz Gabryelski i była okazja, aby miło porozmawiać:

 Dojechał też przewodniczący rady powiatu Lesław Hołownia i Szymon Prochera, dyrektor zarządu dróg powiatowych, który zaprojektował piękną tablicę informacyjną i ustawił przy drodze:

Nie sposób teraz nie zauważyć tego parkingu. Na otwarciu pojawiła się nawet ekipa TVP 3:

 

Pani redaktor Agnieszka wypytała o szczegóły nadleśniczego Tadeusza Szymańskiego:

A potem starostę i mnie, jako „sprawcę” tego przedsięwzięcia. Uczestnicy spotkania zachwycali się otaczającą ich przyrodą:

W tle wciąż było słychać różne odgłosy przyrody, a najwyraźniej pisklęta dzięcioła dużego, do których co chwilę „wpadali” rodzice, tu np. z małym „conieco” w postaci ważki:

Nadleśniczy przypomniał historię powstania parkingu, a główny budowniczy Grzegorz Szyld trzymał wstęgę:

Przecięli ją wspólnie nadleśniczy z Bolewic, starosta międzyrzecki, a dokończył dzieła wicewójt gminy Pszczew Krystian Grabowski:

Było bardzo sympatycznie i nie chciało się wsiadać do aut:

Taka jest też funkcja tego parkingu: cieszyć się bogactwem przyrody, wspominać zdarzenia historyczne i odpoczywać w miłej atmosferze. Wypoczęty i zrelaksowany podróżny czy turysta będzie bezpiecznie zachowywał się na drodze, no i nie będzie wyładowywał negatywnych emocji na urządzeniach parkingu, o czym świadczą czasem połamane kosze lub pogięte tablice. Nad tym parkingiem czuwać będą jednak dawni strażnicy posterunku granicznego w Silnej pod komendą plutonowego Antoniego Palucha.

 

Leśniczy Jarek – lesniczy@erys.pl

 

 

 

Komentarze (1)

~Robert 09.06.2013 15:32:56
Zastanawia mnie dlaczego w lasach pompuje się pieniądze w turystykę a np drogi wywozowe są w opłakanym stanie lub gdy trzeba wywieźć drewno na twardą drogę jest problem żeby zapłacić firmie która to wykonuje i słyszy się że na to nie ma pieniędzy a konto lasów pęka od nadmiaru pieniędzy ale ludziom nie dadzą zarobić...

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij