home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-03-26

Marsz z walktaxem, czyli odbieramy płoty

Grodzenie upraw leśnych siatką jest dziś powszechnie stosowane w leśnictwie, pomimo tego, że jest to kosztowna działalność. Metr bieżący ogrodzenia wymaga nakładów finansowych na poziomie 6-8 złotych. Praktyka jednak wykazała, że jest to dobra inwestycja. Taka forma zabezpieczania zakładanych upraw przed presją zwierzyny nie jest wcale nowym pomysłem. Wcześniej, w latach 60 i 70 XX wieku, gdy zalesiano połacie porolnych gruntów, często po pełnej orce wykonywanej nawet ciągnikami gąsiennicowymi, także używano siatki grodzeniowej. Zwykle były to jednak monokultury sosnowe o dużej powierzchni. Spotykam jeszcze czasem w lasach ślady takich dawnych płotów.

 Dzisiejsze ogrodzenia z siatki stosowane są raczej tylko do zabezpieczania cennych domieszek liściastych. Służą one często do przebudowy monokultur i powrotu do pierwotnych, mieszanych drzewostanów: dąbrów, grądów czy lasów z jaworem oraz lipą. Przecież dopiero od około dwudziestu lat zaczęto na dużą skalę wprowadzać do lasu, wszędzie gdzie jest to możliwe, gatunki liściaste. A skala ogrodzeń? Obecnie w moim urozmaiconym siedliskowo leśnictwie o powierzchni blisko 2200 ha ogrodzenia zajmują 62 hektary, a ich łączna długość to ponad 33 km. To chyba niezbyt wiele? Każde ogrodzenie w leśnictwie ma założoną specjalną kartę, gdzie odnotowuje koszty jego budowy, przeglądy i konserwację. Na odwrocie karty jest szczegółowa mapka usytuowania grodzenia, a wszystkie płoty w leśnictwie naniesione są na specjalną  mapę. Leśne  płoty są na bieżąco kontrolowane i doglądane, szczególnie po silnych wiatrach czy po sezonie polowań zbiorowych. Każda ogrodzona uprawa jest przedmiotem szczególnej troski leśniczego, który świadomy kosztów grodzenia, dba o jej pielęgnację i poświęca jej wiele uwagi. Takie zróżnicowane uprawy, gdzie znajdziemy dęby, buki, klony, drzewa owocowe i krzewy mają ogromne znaczenie dla przyszłości i trwałości lasów o wielu funkcjach.  Grodzenie upraw leśnych siatką  jest najbardziej  skutecznym, radykalnym, ale też chyba najdroższym sposobem zachowania trwałości lasu. Dlatego wykonane przez pracowników zakładu usług leśnych ogrodzenia należy starannie odbierać i precyzyjnie rozliczyć. Całość prac przy odbiórce ogrodzeń  wykonuje leśniczy, ale podlegają one sprawdzeniu przez szereg osób. W poniedziałek, pomimo wciąż zalegającego śniegu,  ruszyłem pomierzyć zakończone ogrodzenia. Jedno powstało na zrębie położonym pośród gruntów prywatnych i tuż  przy torze kolejowym:

Brnąłem przez solidny śnieg nasypem kolejowym ale w pewnej chwili musiałem ustąpić z drogi, bo pojawił się pociąg towarowy:

Zabrałem się do mierzenia ogrodzenia przy użyciu różnych urządzeń:

Od kilku lat używam dalmierza nitkowego Walktax:

 

To prosty przyrząd do pomiaru odległości w terenie. Pomiar rozpocząłem od przywiązania nitki w narożniku ogrodzenia. Walktaxa zaczepiłem na pasku, a wysnuwająca sie nitka uruchomiła licznik wskazujący przebytą odległość Nitka na szpulce wystarcza na 2,5 km, a wykonana jest z bawełny, więc można pozostawić ją w środowisku, bo szybko rozłoży się. Idąc wzdłuż ogrodzenia i rozwijając nitkę, liczyłem słupki za pomocą innego prostego urządzenia:

Swojego czasu reklamował je znany aktor, „zaliczając” przy jego pomocy dziewczyny… Mijając każdy słupek ogrodzenia, przyciskałem przycisk, a na końcu okazało się, że do zbudowania ponad 400 metrów ogrodzenia potrzeba było 118 słupków, razem z drabiną konieczną do wejścia wewnątrz płotu.

Pomiary kontrolowałem dalmierzem laserowym:

Przez lunetkę namierza się na „krzyż celownika” charakterystyczny punkt, np. słupek na rogu ogrodzenia, trzymając podczas pomiaru przycisk na górze dalmierza. Po zgraniu krzyża ze słupkiem zwalnia się przycisk, a w „oku” lunetki wyświetla się odległość. Obszedłem ogrodzenie szybkim krokiem, bo było zimno i wiał mroźny wiatr:

Potem przejechałem w inny oddział i zabrałem się za pomiar czterech wyciętych gniazd, gdzie niebawem (gdy wreszcie nadejdzie wiosna) będę sadził dęby:

Nie pamiętam odbiórki ogrodzeń w takim śniegu! Szybko obszedłem ponad 800 metrów płotów, co z pewnością odbije się na poprawie mojej kondycji, uśpionej lenistwem zimy:

Dziś wypełniłem szereg dokumentów niezbędnych do rozliczenia ogrodzeń, bo przecież to koniec miesiąca i czas sporządzania dokumentacji płacowej. Pomimo śniegu i mrozu wolę jednak marsz z Walktaxem niż żmudne wypelnianie dokumentów przy biurku…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (8)

~Dawid 27.03.2013 08:20:20
Wspaniale wygląda pana leśnictwo... Na tych wszystkich zdj. wspaniale to widać... Musi Pan na pewno wkładać w to wiele serca... PS: Co do tych ogrodzeń, o na pewno zdają egzamin. Zresztą widać to na 3 zdj. od dołu. W lewym dolnym rogu - są tam tropy jakiegoś zwierzątka które pewnie czaiło się na tamtą uprawę....

~Teresa 27.03.2013 09:22:35
Rzeczywiście dużo śniegu w Pana rejonie, ale dla drzew to chyba dobrze, bo przynajmniej na jakiś dłuższy czas będą miały odpowiednio wilgotne podłoże.Prawda? Kilka lat temu była mało śnieżna zima i dało się słyszeć narzekania, że grunt jest przesuszony. Oczywiście, jak zawsze, wszystko zależy od punktu widzenia i to co służy np.drzewom, zdarza się, że jest mniej korzystne dla człowieka i zwierząt. C\'est la vie ! Proszę jeszcze o informację,na czym polega wyższość lasu mieszanego od monokultury ? Domyślam się,że jest wiele przyczyn ... Pozdrawiam serdecznie !

Jarek 29.03.2013 06:45:29
Dawid- zwierzęta często idą wzdłuż płotu bo on zakłóca im zakodowane w genach stałe trasy wedrówek, ale trudno, wszystko ma swoją cenę. Płot max po 10 latach znika. Tereso- to bardzo obszerny temat ale las mieszany zdecydowanie istotnie wpływa na rozwój bioróżnorodności- stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju licznych gatunków, tworzy korzystny klimat i wilgotność no i jest bardziej atrakcyjny dla ludzi niż np. lita sośnina porośnięta chrobotkiem. Życzę Wam radosnych Świąt!

~Teresa 29.03.2013 09:49:08
Zdrowych i Wesołych Swiąt !

~dawid 29.03.2013 13:18:47
Wszystkim życzę Zdrowych, Wesołych Świąt w gronie rodziny!!!

~jacek 30.03.2013 20:39:57
Witam Panie Jarku, a co z pasem przeciwpożarowym? Nie zabrakło go przypadkiem? Spoglądając na zdjęcia jakoś go nie widzę, a w pobliżu przebiega jednak czynna linia kolejowa... Korzystająć z okazji życzę Panu i wszystkim odwiedzającym ten interesujący blog Wesołych Świąt Wielaknocnych!

Jarek 31.03.2013 11:03:51
Jacku- brawo za spostrzegawczość ale pas ppoż jest z obu stron toru, choć mało widoczny, bo przykryty śniegiem. Dojeżdżam nim do tej uprawy, bo jest to \"wyspa\" pośród gruntów prywatnych. Odwzajemniam wszystkie życzenia od miłych czytelników!

macieja 01.04.2013 14:23:50
Witam.Z ciekawością czytam i oglądam pański blog i oczywiście wyczekuje następnych opisów. Jeśli o wiosnę idzie to u nas śniegu po kolana.(Lasy Gostynińsko-Włocławskie) Pozdrawiam. Maciej

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij