home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2013-03-07

Leśniczy- poeta o kobietach XXI wieku- na Dzień Kobiet

Ciągle jeszcze bez zmarszczek

Pachnące perfumami

Kompetentne i oddane swej pracy

Która potem pożera ich duszę

Codziennie ubywa Wam coś z was samych

Włos bądź kropelka urody

Już prawie nikt nie daje Wam kwiatów

A miało być tak pięknie

To tylko ten rycerz, ten królewicz z bajki

Zwyczajnie nie dojechał na czas

Tak o kobietach w wierszu „Kobiety XXI wieku” pisze leśniczy Zbigniew Smoczek.  Coraz mniej ludzi pisze wiersze, coraz mniej ludzi je czyta, choć może to tylko pozory i dajemy sobie to wmówić przedstawicielom marnych komunikatorów, że żyjemy w czasach społeczeństwa obrazków, esemesów i fejsbuka? Dlatego, może na przekór temu osądowi, wszystkim Panienkom, Paniom, Dziewczynom, Kobietom- wszystkim pochodzącym z planety Wenus, z okazji Święta Kobiet zadedykowałem wiersz leśniczego Zbyszka. To niesłychanie ciekawa postać, dlatego opowiadam o nim właśnie przy okazji Święta Pań.

 Zadzwonił do mnie niedawno pozytywnie zaskoczony moja pewną wypowiedzią na temat: czym jest dla mnie las… Odtąd rozmawiamy sobie czasem telefonicznie, bo choć pracujemy w tej samej dyrekcji, to nie mamy przecież czasu na spotkania. Kiedyś było inaczej i jak pisze leśniczy- poeta w tomiku „Okruszyny” z 2012 roku: ”Leśnicy spotykali się po pracy, biesiadowali razem i razem pili wódkę. Byli biedni, ledwo wiązali koniec z końcem, ale wydawali się dziwnie szczęśliwi”… To prawda, święta prawda leśny poeto! Tomik „Okruszyny” to notatnik leśniczego pisany prozą poetycką, ilustrowany świetnymi fotografiami Zbyszka Pajewskiego, także leśniczego z Puszczy Bukowej.

 Zbigniew Smoczek całe swoje życie związał z lasem. Urodził się nad Zalewem Szczecińskim, jego mama była nauczycielką, a ojciec najpierw leśniczym, a potem nadleśniczym w Kliniskach. Młodość Zbyszka Smoczka upłynęła na łowieniu ryb, jeździe na motocyklu i polowaniu do utraty tchu, jak sam pisze. Ukończył studia na Wydziale Leśnym ówczesnej AR w Poznaniu i osiadł w Kliniskach, gdzie jest leśniczym do spraw łowieckich w Leśnym Kompleksie Promocyjnym ”Puszcze Szczecińskie”. Pan Zbyszek szczególnie chętnie recytuje swoje wiersze koleżankom i kolegom leśnikom z Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinie:

Nie odmawia jednak spotkań z miłośnikami poezji w innych stronach Polski. Wydał już 8 tomików wierszy:

Oto ostatni tomik, jak niektóre wcześniej, pięknie ilustrowany wymownymi obrazami artysty malarza Wacława Jagielskiego:

Leśniczowie to jak mówią niektórzy, dziwni ludzie. Samotnicy, twardziele ale też romantycy. Radzą sobie w różnych sytuacjach życiowych, mają twarde karki, często radykalne ale zdrowe pogląd, no i mają także wiele subtelności. Posiadają zazwyczaj znakomity talent organizatorski, inżynierski „pomyślunek” ale także potrafią zachwycić się krajobrazem, kwiatkiem czy zasłuchać w leśną ciszę. Stąd wielu leśniczych fotografuje, maluje, rysuje, śpiewa, pisze wiersze no i prozę…

Kobiety zawsze miały i mają ważne oraz poczesne miejsce w życiu leśnika. Leśniczyna- czyli żona leśniczego jest zawsze ostoją, pomocą i doradcą w wielu sprawach. To uosobienie Dobra i mądrości… Leśniczanki- córki leśniczego z kolei szokują rówieśników swoją wiedzą praktyczną i przyrodniczą, umiejętnością radzenia sobie w życiu oraz szacunkiem do tradycji i ludzi wokół. Matka dla leśniczego jest Osobą Bardzo Szczególną- polecam tomik Z. Smoczka „Wiersze dla mojej Mamy”… Są naprawdę piękne!

Leśniczego –poetę możecie poznać bliżej zaglądając na stronę http://www.smoczek.art.pl/index.php Znajdziecie tam także wszelkie namiary na leśniczówkę w Łęsku koło Goleniowa, bo zapewne zechcecie poznać owoce jego twórczości, pachnące bukami, rybią łuską i mgłą poranka.

Wszystkim Kobietom zaglądającym na strony Blogu Leśniczego w Dniu Ich Święta ( ale nie tylko) ścielę leśnym kwieciem życiowe ścieżki i życzę dębowego zdrowia!

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (10)

~Koleżanka 07.03.2013 22:00:06
Dzięki kolego drogi,że tak pięknie piszesz o kobietach w przededniu święta, ostatnio trochę zapomnianego, jednak nie przez wszystkich, czego jesteś najlepszym przykładem. Zgadzam się,że leśnicy to romantycy o twardych karkach potrafiący pięknie pisać, mówić, zachwycać się otaczającym światem, czego przykładem są Twoje urzekające fotografie.Dziękuję za fiołki równie piękne jak przebiśniegi, ale bardziej pachnące prawdziwą wiosną.Pozdrawiam wiosennie!

~Małgorzata 07.03.2013 23:35:31
Rozczulił mnie ten wiersz. Piękny i mądry. Jak cudowny wpływ na ludzi ma las i stały kontakt z przyrodą.... Życzę wszystkim mężczyznom takiej wrażliwości. Z podziękowaniami za życzenia pozdrawiam ciepło :)

~Janka 08.03.2013 07:24:14
Dzięki za życzenia i piękne fiołki. Jesteś rycerzem który zawsze jest na czas, dzięki, miłego dnia, niech wszystkie kobiety uśmiechaja się do Ciebie serdecznie.

Jarek 08.03.2013 08:26:05
Miło mi, że trafiły do Was, Drogie Panie słowa leśniczego- poety iu zostały dobrze odebrane. Zachęcam Was do bliższego poznania twórczości Zbigniewa Smoczka. Jak widać moja Koleżanko, faceci, a szczególnie leśnicy pamiętają jednak o tym święcie... Czasem tylko brakuje sposobności, aby to wyrazić, z pewnością dołączają się do tych słów na moim blogu. Fiołki to moje ulubione kwiatki- skromne ale jakże urocze. Małgorzato, Janko- dziękuję za ciepłe pozdrowienia a wszystkim Paniom życzę miłego świętowania!

~Koleżanka 09.03.2013 19:24:46
Są tacy, którzy pamiętają co roku o tej samej porze przy różnych okazjach, jak i również bez, są jeszcze takie pojedyncze egzemplarze , a Ty jesteś jednym z nich. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego,sobotniego świętowania w gronie swoich kobiet

~Kobieta XXI w. 25.03.2013 19:50:17
Wg mnie wiersz jest seksistowski, niemądry, sprowadza kobietę do cielesności i w dodatku zdaniem autora głównym marzeniem kobiet jest czekanie na rycerza - mają leżeć i pachnieć, ale politykę, biznes i karierę lepiej niech zostawią panom, np. leśniczym. Ja tego nie kupuję, przepraszam. Szanowny Panie Poeto i Drogi Panie Leśniczy! Wspaniale jest być kobietą w XXI wieku i niczego nam nie brakuje, a już najmniej rycerza.

Jarek 25.03.2013 22:15:01
To odwieczny problem pod tytułem: Co poeta miał na myśli... Każdy po swojemu interpretuje słowa, nie odczytuję tu niczego, co wskazywałoby na to, że biznes i kariera jest tylko dla facetów. Ale Kobieta XXI wieku ma jak najbardziej prawo do własnej oceny... Serdecznie pozdrawiam!

~sarenka 25.02.2015 17:46:41
o mój lesie, Ty, mój lesie ku tobie zmysł kozdy rwie sie. Tatry pozdrawiają.

Jarek 25.02.2015 20:17:56
Dziękuję za pozdrowienia Sarenko, szczególnie miłe, bo mój każdy zmysł rwie się ku lasom, ale też ku Tatrom, hej...

~krysia 27.08.2016 20:17:31
rozmawialiśmy ostatnio przezelefon u mojej cici z Warszawy

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
styczeń (9)
luty (9)
marzec (9)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij