home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2012-12-09

Leśna kolęda 2012

Dziś niedziela, która z racji mroźnej i śnieżnej zimy zachęca do odpoczynku w zaciszu domowym. W kominku palą się bukowe szczapy, paruje herbata z pigwą i można odpoczywać po pracowitym tygodniu. Choć laptop nie stoi zamknięty… Za oknem co chwilę dzieje się coś ciekawego. Aparat leży gotowy na parapecie. Bo warto uwiecznić sójki, gdy  pojawią się pod karmnikami:

Na jeziorze kręci się także wiele ptaków. Jest mnóstwo krzyżówek, które na widok przechodzącego człowieka pędzą bliżej brzegu, licząc na dokarmianie. Kołują duże grupy mew i pływają jeszcze kormorany. Na moją jabłoń przyleciało spore stadko jemiołuszek:

To prześliczne ptaki o bajkowych kolorach:

Warto było zostawić im na jabłoni trochę owoców:

Nastrój niedzielnego relaksu uzupełnia muzyka. W przedświąteczny czas każdy z nas słucha kolęd. Na rynku wydawniczym jest mnóstwo płyt i bogactwo wykonawców kolęd, pastorałek i piosenek o zimie i świętach. Mam wielu przyjaciół na Podhalu i z sentymentem traktuję górali, stąd zwykle słucham kolęd w ich wykonaniu. Zresztą mój serdeczny kolega Piotr jest właścicielem firmy fonograficznej Tercet w Krakowie i dba o to, abym miał czego słuchać oraz nie zapomniał „wierchowych nutek”.

Dziś słucham jednak bardzo szczególnych kolęd z płyty, którą obdarowali mnie koledzy leśnicy podczas ostatniego naszego spotkania Związku Leśników Polskich w Spale. Płyta zatytułowana "Leśna kolęda 2012" ma logo ZLP na okładce . Powstała dzięki staraniom i została sfinansowana przez  zielonogórskich leśników zrzeszonych w ZLP, a ich działania wsparł pan Marek Tkacz z Żar. Starania leśników koordynował Mariusz Rosik- przewodniczący Regionu Zielonogórskiego ZLP:

To świetny leśnik, leśniczy z pod zielonogórskiego Kisielina, bardzo aktywny działacz społeczny, sportowy i znakomity organizator. Wspierał go dzielnie Jerzy Stachurski:

Jurek to także znana i barwna postać pośród zielonogórskich leśników. To właśnie Jurek Stachurski był motorem powstania tej płyty. Napisał muzykę do 9 autorskich kolęd , słychać tam jego gitarę i świetny wokal. Bo to niepowtarzalna leśna płyta z kolędami i to leśnicy napisali teksty, muzykę i zaśpiewali dla nas, słuchaczy. Nie na darmo leśników nazywa się "pasterzami drzew"... Płytę otwierają i zamykają dwie znane kolędy - "Bóg się rodzi" oraz "Cicha noc" - w wersji instrumentalnej, zagranej na rogach przez Zespół Muzyki Myśliwskiej "LUBUSKIE FANFARY" w składzie: Anna, Marian i Wojciech Zuba.

Przy płycie pracował zespól ludzi:
Autorzy tekstów: Jerzy Stachurski, Piotr Konczak, Wanda Wilanowska, AndrzeEisler
Aranżacja: Tomasz Stanisławski
Muzycy: Agnieszka Sońta (akordeon), Kamila Sońta (skrzypce), Agnieszka Kukułka (vocal), Piotr Chmielewski (gitary), Wojtek Jamrozik (gitara), Tomasz Stanisławski (instr. klawiszowe, vocal), Jerzy Stachurski (gitara, vocal) oraz gościnnie Elżbieta Stachowiak (skrzypce)
Chór: Jolanta Kisielewicz, Agnieszka Sońta, Kamila Sońta, Mariusz Rosik, Bolesław Roskwitalski, Piotr Chmielewski, Jerzy Stachurski

To piękna inicjatywa zielonogórskich leśników, godna naśladownictwa w innych regionach kraju. Jest to kolejny dowód na to, że leśnicy bardzo dbają o kulturę i tradycje. Każdy, kogo bliżej interesuje ta płyta może skontaktować się z Mariuszem Rosikiem pisząc na adres: gmrosik@o2.pl

Możecie posłuchać fragmentów tu:

http://www.youtube.com/watch?v=qvpb_AgrnrQ&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=ZrymtO-Hq8c&feature=youtu.be

Pewnie w wielu leśniczówkach będzie słychać „Leśną kolędę 2012” w wigilijną noc…

Warto mieć też tę płytę w samochodzie, bo nie zapomnijcie 11 grudnia ruszyć do Poznania na wystawę „Byłem studentem leśnictwa w czasie stanu wojennego” !

Uroczystość otwarcia wystawy odbędzie się w dniu 11 grudnia 2012 r. o godzinie 11.00 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (budynek Collegium Cieszkowskich Starych, ul. Wojska Polskiego 71). Po uroczystym otwarciu wystawy, jej główny organizator, pani Jolanta Węgiel zaprasza na spotkanie absolwentów leśnictwa, którzy studiowali w stanie wojennym z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi. Wystawę będzie można zwiedzać do 6 stycznia 2013 r w godzinach 8.00 do 19.00. Wystawa jest zbiorem zdjęć, które uzupełniają ulotki, plakaty, przypinki i wszystko, co wówczas tworzyli studenci. Celem wystawy jest ukazanie młodszemu pokoleniu jak wyglądało codzienne życie studentów w czasach, gdy sklepy świeciły pustkami a cenzura wkraczała w życie każdego obywatela. Więcej szczegółów na www.lasypolskie.pl. które patronują wystawie.

Po raz kolejny włączam płytę i słucham leśnej kolędy… Miło czasami posiedzieć w domu, bo jutro znowu wiele będzie się działo, a meteorolodzy zapowiadają intensywne opady śniegu i mróz.

Trzymajcie się ciepło!

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (3)

~Jerzy 11.12.2012 15:42:49
Uciekła jedna literka przy imieniu zespołu Lubuskie Fanfary powinno być: Anna, Marian i Wojciech Zuba.Autorami tekstów są wyłącznie leśnicy. Pozdrawiam.

~Piotr 11.12.2012 18:43:52
Nie można pominąć jednej informacji - To Jerzy Stachurski wymyślił sobie tę płytę. To on nas zainspirował i zaraził swoim entuzjazmem. Gdyby nie jego upór w przekonywaniu autorów, że warto i że potrafią napisać pastorałkę lub kolędę to nic by z tego zamysłu nie było. A wszystko wzięło się z jednej myśli: \"Dlaczego leśnicy mieli by być w gorszej sytuacji od pastuszków, którzy mają swoje kolędy a w dodatku mogli „pobieżać do Betlejem” bo ich inwentarz mógł pójść z nimi? Leśnicy, „pasterze drzew”, musieli zostać ze swymi podopiecznymi ale przecie na równi z pastuszkami wielbią Pana i mają prawo do swoich własnych śpiewów Go sławiących!\"

Jarek 11.12.2012 22:42:19
Dziękuję bardzo za cenne poprawki, naturalnie uwzględniłem je. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
styczeń (9)
luty (8)
marzec (8)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (8)
sierpień (8)
wrzesień (9)
październik (9)
listopad (8)
grudzień (10)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij