home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-12-24

Jemioła pod choinkę

Dziś Wigilia, dla wielu ludzi, także dla mnie, najpiękniejszy dzień w roku… Tyle dziś dzieje się w domu i w zasadzie miałem tylko złożyć Wam, Drodzy Czytelnicy świąteczne życzenia i pędzić do kuchni, ale tak się złożyło, że właśnie dziś odkryłem, że to mój 100 wpis na tym blogu! Dlatego, z okazji tak "doniosłego jubileuszu" i jako prezent "pod choinkę" opowiem Wam o jemiole, która tak jak świąteczne drzewko, jest symbolem tych magicznych świąt:

 

 Jemioła- pasożyt obdarzony przez Naturę sprytnymi ssawkami występuje najczęściej na drzewach liściastych: topolach, brzozach: 

drzewach owocowych i akacjach: 

 Często spotykamy ją też na starych sosnach. Czasem żyje na świerkach i modrzewiach, bardzo rzadko na jodle. Nie rośnie nigdy na rodzimych dębach, jesionach i bukach, spotykana jest tylko na obcym u nas dębie czerwonym. Wnika swymi ssawkami do wiązek przewodowych drzew i podkrada z nich na swoje potrzeby wodę i sole mineralne. Ma zdolność fotosyntezy. Nie wyrządza jednak drzewom większych szkód, stąd można ją lubić. Preferuje drzewa starsze niż 20 lat i rosnące na glebach zasobnych w węglan wapnia. Dożywa do około 40 lat, a jej wiek można ocenić po ilości rozgałęzień, bo co roku przybywa jej jedno.

 Jemioła jest uważana od wieków za roślinę magiczną i dar bogów, bo rośnie wysoko poza zasięgiem ludzi i zwierząt. Była szczególnie doceniana przez Celtów, którzy zamieszkiwali nasze  ziemie przed Słowianami. Druidzi pod jemiołą odprawiali swoje rytuały. Ścinanie jemioły było ważnym obrzędem, dokonywano go w czasie przesilenia dnia z nocą. Pędy jemioły uważano za lek na wszelkie zło, zapewniały pomyślność, powieszone pod sufitem, nad drzwiami, chroniły domostwo przed złymi mocami i pożarami. Jemioła i dziś sprowadza do domu szczęście, powodzenie oraz bogactwo.

Ma inną ważną funkcję, chętnie wykorzystywaną przez facetów. Pod jemiołą można bezkarnie całować dziewczęta, z czego warto skorzystać podczas składania świątecznych życzeń. Obyczaj ten pochodzi prawdopodobnie z dawnej Anglii. Po każdym pocałunku mężczyzna zrywał z krzaku po jednym kulistym owocu. Wierzono, że gdy zerwie ostatni, otrzyma dar płodności, bo jemioła była od wieków jej symbolem. Dziś wierzymy, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęście, powodzenie i trwałość uczucia łączącego całujące się osoby…

 

Moja jemioła wisi już po sufitem ozdobiona kolorowymi lampkami. Wczoraj zgodnie  z naszą rodzinną tradycją wspólnie z córkami i zięciem Sebastianem ubieraliśmy choinkę w lampki, bombki i kokardy:

 

Moja choinka jest sosnowa i jak przystało na leśniczówkę sięga sufitu:

 

Ubranie okazałego, trzymetrowego drzewka wymaga drabiny i sporej ilości czasu, ale to zawsze dla nas wszystkich świetna okazja do wspomnień, opowieści i rozmów przeciągających się długo, długo… Pies Amigo został także udekorowany świąteczną kokardą i łazi pomiędzy nami bardzo radosny. Koty Pirat i Gruby czają się na ryby czekające w kolejce do patelni. Z kuchni dolatują już świąteczne zapachy grzybów, kapusty i drożdżowego ciasta. Renia piecze wspaniałe drożdżowe makowce i nasze ulubione kapuśniaczki:

 

 Pozostaje tylko czekać na pojawienie się pierwszej gwiazdki. Choć za oknem szaro i mglisto, a z wczorajszym deszczem zniknęły wszelkie oznaki zimy to jest radośnie i uroczyście, bo idą Święta…

 Życzę Wam wszystkim zaglądającym stale lub czasem do Blogu Leśniczego oraz  Waszym bliskim:

 Abyście dostrzegli, że można zawsze wpatrzeć się w siebie i najbliższych.

Robimy to coraz rzadziej, popędzani nerwowym pośpiechem,

ogłuszeni stresem i smutni samotnością.

Nadchodzi czas magicznych, rodzinnych Świąt.

Poczucie rodzinnej więzi z najbliższymi to coś wyjątkowo cennego.
Wpatrujmy się więc i wsłuchujmy,
a zobaczymy i usłyszymy...

 

Serdeczności ode mnie i moich najbliższych z pszczewskiej leśniczówki!

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (2)

wojtass1001 24.12.2011 16:24:54
Wesołych świąt także dla pana leśniczego i jego rodziny !

Jarek 29.12.2011 20:12:14
wielkie dzięki i pomyślności w Nowym Roku

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij