home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-12-10

Muzy leśnych fotografów

W miniony czwartek miałem okazję uczestniczyć w uroczystości jubileuszu 15-lecia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” i podsumowaniu obchodów Międzynarodowego Roku Lasów na terenie RDLP Szczecin. Pojechałem do Szczecina wspólnie z moim szefem i nadleśniczymi z sąsiednich nadleśnictw: Międzyrzecz i Bolewice. Bus prowadzony wprawną ręką wytrawnego kierowcy Darka mknął gładką nawierzchnią niedawno oddanej trasy S-3 i po 2 godzinach staliśmy przed pięknym Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie:Moje uczestnictwo w tej uroczystości spowodowane było głównie ogłoszeniem wyników i podsumowaniem wyników konkursu fotograficznego, w którym brałem skuteczny udział, no i pewnie też ( nieskromnie dodam) ze względu na dziennikarskie pióro… W komnatach Zamku, w Sali Księcia Bogusława pojawiło się wielu mundurowych z dużą ilością gałązek i gwiazdek, a skromnych leśniczych było niewielu. Ale to zwykle właśnie leśniczowie są leśnymi fotografami, choć oczywiście nie tylko… Widać było także mundury innych formacji, a szczególnie wyróżniał się strażak z dużą gamą baretek i Złotym Znakiem Związku na szyi. Tak jak większość leśników darzę wielką sympatią druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Przemawiał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinie Witold Koss:oraz bardzo sympatyczny nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Robert Wójcik. Opowiadał o przepięknym Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej. Zajrzyjcie tam choć wirtualnie: www.glinna.pl, ale pewnie lepiej będzie wiosną w naturze podziwiać magnolie, różaneczniki i to wszystko co tam rośnie pielęgnowane przez  gryfińskich leśników pod okiem prof. Tumiłowicza. Robert wręczył podziękowania ludziom kultury, edukacji, a wielkie brawa powitały na scenie druha strażaka. 

  Dyrektor Koss podsumował 2 edycję konkursu fotograficznego „Leśne Zakątki”, gdzie leśnicy nadesłali 133 prace. Znalazłem się również w gronie laureatów-http://www.szczecin.lasy.gov.pl/web/rdlp_szczecin/264

Wysłałem trochę przekornie na konkurs w kategorii „Ludzie lasu” fotografię wykonaną podczas sesji ślubnej mojej córki Olgi. Bo czy ludzie lasu to tylko drwale i zrywkarze?  Zaplanowałem plener ślubny w  krajobrazach polno- leśnych jak przystało na córkę leśniczego. Fajnie wyszedł tryptyk: w chabrach, makach i w bajecznie zielonych paprociach akacjowego lasu.

 W czasie sesji ślubnej służyłem jako kierowca, przysłaniasz słońca, leżak, na którym leżała panna młoda, statyw, gdy unosiłem ją na rękach nad poziom maków itp. W nielicznych wolnych chwilach pstrykałem sobie fotki no i złapałem Weronikę jak ustawia Olgę i Sebastiana: a było to w paprociach na tle krzywych akacjowych pni, które ułożyły się w literę M ( oczywiście M- jak Miłość!). Fotka w wykonaniu duetu Żaklina i Weronika jest jak dla mnie hiper-super:

 

Dalsza część szczecińskiej uroczystości to przedziwny splot inspiracji. Zbyszek Pajewski: juror konkursu fotograficznego, leśniczy Leśnictwa Glinna w Puszczy Bukowej zainteresował się poezją Basi Stępniak - Wilk. Nawiązali ze sobą kontakt i Basia, a raczej (chyba?) jej poezja stała się Muzą i natchnieniem dla znakomitego fotografika leśniczego Zbyszka. Powstał tomik poetycki „Tyle nieba”, gdzie utwory wspaniale śpiewającej krakowskiej poetki i kompozytorki ilustrowane są fotografiami Zbyszka. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne zostało zaprezentowane podczas uroczystości w Zamku, gdzie śpiewała ( i kilkakrotnie bisowała) poetka Basia:uwieczniona po koncercie  z autorem fotografii (fotografia pochodzi od Zbyszka). Później  w podziemiach oglądaliśmy fotografie Zbyszka Pajewskiego opatrzone strofami poetki. Byliśmy zachwyceni. Tyle nieba przybliżyła nam ta para poprzez czar poezji i wdzięk  leśnych obrazów...

Mnie najbardziej spodobała się ta:

 

zainspirowana słowami: „zielony gdzieś z wysoka szept…”

 Była to wspaniała uczta dla ucha i oka. Słucham teraz namiętnie płyt Basi Stępniak-Wilk, które nabyłem zaraz po tym wyjątkowym koncercie i zastanawiam się: Jakie to Muzy mają leśni fotografowie? Co powoduje, że właśnie ten krajobraz, kwiat, owad czy pajęczynka zostaje uwieczniona w kadrze? Każdy inaczej rozumie, czuje i podziwia Naturę… Zastanawialiśmy się nad tym w gronie laureatów konkursu, także z przemiłą Kasią z Bierzwnika:

 

oglądając nawzajem nasze skromne prace: 

Wiadomo, że nie każdy z nas, fotografujących przyrodę, ma taką poetycką Muzę jak Zbyszek… Szczęściarz!

Uczestnicy tej wyjątkowej uroczystości w obiektywie Zbyszka Pajewskiego:Wspaniałych fotografii przyrodniczych jest naprawdę wiele, o czym doskonale wiedzą wszyscy czytelnicy tego blogu i autorzy oraz bywalcy zaprzyjaźnionych blogów przyrodniczych. Każdy ma jednak inną Muzę... Bądźmy dla siebie nawzajem Muzą Pomyślności, o której śpiewał Marek Grechuta- radzido, orillo, danasoch, pogodnarudbekio i wszyscy inni, którzy ukochali Naturę…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij