home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-10-31

Las ma duszę i pełen jest dusz

Jutro Wszystkich Świętych i czas refleksji, zadumy i pamięci o tych, którzy „już się minęli”, jak to określają górale. Czy pomyśleliście kiedyś ile dusz uleciało z naszego wymiaru w lesie? Las od wieków był i jest świadkiem śmierci… Popełnia się w lesie samobójstwa, czasem morderstwa, na leśnych drogach zdarza się wiele wypadków. To w lesie rozegrało się wiele bitew, potyczek, batalii. Walczyli tu wojowie, rycerze, powstańcy i żołnierze różnych wojsk. Dzisiejszy dzień, melancholijny, mglisty i jesienny pewnie nastroił każdego do takich rozmyślań, pod warunkiem, że ktoś chce choć chwilę zatrzymać się w pędzie dnia.

 

Przystanąłem dziś na kilka minut (bo ciągle czas pogania) na małym poletku, chętnie odwiedzanym przez daniele przy dawnej leśniczówce Suszkowo:

 

 

 Cicho tam i jesiennie, lipy pozłociły okolice, a potężna, stara czereśnia zadumała się nad łanem „biaołokulkowych” śnieguliczek:

 

Pomyślałem sobie, że maszerowały tędy kupieckie karawany starym szlakiem, którym szedł także Otton III, ciągnęły zagony szwedzkiego potopu, potem wojska napoleońskie. Jeden z oficerów napoleońskich wspominał nawet pobliskie dwa potężne dęby. Dziś ostał się już tylko jeden i on także już, niestety, usechł. Wokół leśniczówki w styczniu 1945 roku rozegrała się bitwa pomiędzy nacierającą Armią Czerwoną, a resztkami wosk niemieckich i volkssturmistów wycofujących się z Pszczewa. Leśniczy z Suszkowa, jak opowiadają ludzie, wyszedł pomóc rannemu żołnierzowi rosyjskiemu i zginął, bo był w mundurze z niemieckimi symbolami.

 Leśniczówka spłonęła i dziś zostały już tylko mocno zarośnięte fundamenty. Tylko drzewa i roślinność świadczą, że mieszkali tu ludzie. Biegały dzieci, szczekał pies, kwitły kwiaty w ogródku…Ludzie rodzili się i umierali. Pochowano tu w okolicy także wielu uczestników tej bitwy. Zapaliłem znicz na kamiennym fundamencie oplecionym korzeniami lip: 

Pewnie zapłonął wspomnieniem wielu ludzi, którzy tu żyli, mieszkali, spacerowali pod lipami, dębami i zasiadali w cieniu jedynej w okolicy daglezji.

Zapaliłem też znicz pod kapliczką Św. Huberta, na wspomnienie leśników, którzy pracowali w tych lasach:

 

 Bo leśnicy spędzają życie w lesie, oddając mu swoje siły, energię i duszę, a potem czasem spędzają starość gdzie indziej. Wspomnienie o nich zapewne zostało jednak tu, pomiędzy okolicznymi sosnami. Pod tą kapliczką spotykają się też od lat myśliwi, szczególnie przed uroczystym polowaniem hubertowskim, w pierwszych dniach listopada. Wielu z nich jest już na niebiańskich polanach i wspomnienie o nich także odbiło się w tym zniczu…

Wspominaliśmy ich także wczoraj wieczorem w pszczewskim kościele, w trakcie dorocznej Mszy Hubertowskiej, okraszonej muzyką myśliwską i obecnością myśliwskich sztandarów.

Las w okolicach Święta Zmarłych niech nie kojarzy się Wam tylko z potrzebnymi świerkowymi łapkami, gałązkami żarnowca czy mchem. Jeśli uda się Wam wybrać w Święto Zmarłych do lasu na spacer i chwilę zadumy, pomyślcie o tych bezimiennych grobach porozrzucanych pod drzewami. Bo nawet jeśli nie ma tam krzyża, usypanego kopczyka czy tabliczki, z pewnością znajduje się tam wspomnienie po duszy, która odeszła.

Las pełen jest dusz i wspomnień o ludziach. Nieistotne, czy dobrych, czy złych. Nieważne jakiej narodowości i wyznania. Bardzo rzadko myślimy o tym, ale ten pełen zadumy dzień Wszystkich Świętych jest ku temu dobrą okazją. Poświęćmy im chwilę swojego skupienia i zadumy. Pamięć o ludziach jest nie tylko na cmentarzach i w otoczeniu marmurowych nagrobków, pięknych wazonów i okazałych zniczy.

Dusze i pamięć o nich zostały też jakże często w lesie. Bo las ma duszę i pełen jest dusz…

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij