home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-10-02

Podgrzybek- puszczański, dziesięcioletni Podgrzybek

Wczoraj już po raz dziesiąty w Puszczy Noteckiej, na pograniczu Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski tak jak inni leśnicy, grzybiarze, turyści  oraz mieszkańcy okolicznych gmin uczestniczyłem w Święcie Podgrzybka. Jestem związany z tym świętem od 10 lat. Gminy położone wokół Puszczy Noteckiej zawiązały wtedy porozumienie o współpracy ponad podziałami administracyjnymi i politycznymi. Podpisywałem je w imieniu społeczności gminnej, pełniąc wtedy funkcję przewodniczącego Rady Gminy Pszczew. Wielokrotnie pomagałem też w organizacji tego puszczańskiego święta i z satysfakcją obserwuję jego stały rozwój.

 Skromny podgrzybek stał się symbolem imprezy promującej walory turystyczne i gospodarcze imponującego kompleksu borów sosnowych. To największa w tej części Polski impreza leśników, myśliwych i miłośników Puszczy. Szczególny wkład w jej organizację mają co roku leśnicy, promując wszelkie dary Puszczy Noteckiej i zaznaczając swoje ważne miejsce w społeczności lokalnej. Stawiają stoiska promocyjne, organizują konkursy i grzybobranie dla młodzieży i pokazy drwali. Z tych topolowych kłód powstają za sprawą puszczańskich drwali drewniane podgrzybki, które są potem licytowane podczas święta na szczytny cel: Wojciech Mysiak z Nadleśnictwa Międzychód co roku częstuje odwiedzających stoisko świetnie przyrządzoną kiełbasą z dzika:oraz niezrównanymi przepisami na potrawy z dziczyzny. W słojach pysznie wyglądają marynowane podgrzybki, prawdziwki i rydze. Leśne stoisko jest zawsze licznie odwiedzane, a nic dziwnego, bo oprócz innych walorów, to  „za mundurem kobiety sznurem", a leśne spódniczki szczególnie przyciągają wzrok facetów z puszczy:Panie ze wsi Kamionna serwowały tradycyjne wielkopolskie "plyndze", czyli placki ziemniaczane: Przez 9 lat impreza była organizowana na przemian przez Gminę Skwierzyna w Krobielewku, w lubuskiej części puszczy oraz przez Gminę Międzychód we wsi Mierzyn po wielkopolskiej stronie. W tym roku Święto Podgrzybka odbyło się w sobotę, 1 października w Mierzynie, a organizatorem głównym była  Gmina Międzychód. Wsparło ją  miejscowe nadleśnictwo Międzychód i Leśny Kompleks Promocyjny" Puszcza Notecka". Puszcza łączy ludzi, choć ludzie się zmieniają...

  Gmina Skwierzyna wycofała się z organizacji. Brak Lubuszan w tym święcie, decyzją władz Skwierzyny, zmienił wymiar i jakość imprezy. To wielka szkoda, bo przecież nie chodzi tu o granice administracyjne, polityczne ani mentalne. Jedność ponad wszelkimi podziałami  nadawała szczególny wymiar tej imprezie. Dobrze, że granice leśnictw, nadleśnictw i regionalnych dyrekcji podyktowane są względami przyrodniczymi... 

 Tradycyjnie integralną częścią święta jest  Gimnazjada Ekologiczna, która promuje walory lasu pośród młodzieży. Gimnazjalistów było wyraźnie mniej, bo zabrakło tych z lubuskiej części puszczy. Ale impreza była bardzo udana. Były orkiestry dęte,  piękne amazonki na pięknych wierzchowcach: oraz sokolnicy i  ceremoniał myśliwski. Wspaniale dopisała pogoda i jesienne słońce zaglądało zalotnie w oczy i burmistrza, i leśników: Barwny korowód złożony z leśników i miłośników puszczy przemaszerował pod scenę i zapłonęło symboliczne ognisko: Ognisko okazało się symboliczne i edukacyjne. Zaraz po rozpaleniu niebezpiecznie rozpełzło się po suchej trawie, co powinno każdemu uzmysłowić niebezpieczeństwo pożaru w puszczy: Leśnicy i strażacy blisko współpracują, stąd akurat to ognisko płonęło bezpiecznie pod czujnym okiem obu służb. Odbył się też doroczny turniej siłaczy o zaszczytny tytuł Najsilniejszego Człowieka Puszczy. Mocarze dźwigali wielkie sosnowe kłody i puszczańskie kamienie.  Liczne stoiska rękodzielnicze pełne były wyrobów z drewna i wikliny. Na scenie prezentowały się zespoły taneczne, regionalne i znane gwiazdy estrady.

Podgrzybek z Puszczy Noteckiej doskonale łączy i integruje środowisko leśników i mieszkańców okolicznych gmin. Jest symbolem różnorodności i bogactwa puszczy, o którą dbają leśnicy oraz kultury, tradycji i umiejętności ludzi, którzy wokół tej puszczy mieszkają. Sprawia, że z szacunkiem spoglądamy na otaczającą nas Naturę i ludzi, którzy o nią dbają. To doskonała promocja Puszczy, leśników, drwali i okazja, aby bliżej poznać jej walory. Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją.

 Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij