home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-09-24

Jesienna zagadka

Wczoraj o 11.05 rozpoczęła się jesień. Dziś rano mgła spowijała świat. Potem leniwe, miękkie promienie już nie słomkowożółtego lecz bardziej żółtoczerwonego słońca wolno osuszają trawę z rosy. Te barwy właśnie o tej porze roku wschodzącego słońca zawsze przypominają mi charakterystyczny kolor złota z dawnego Związku Radzieckiego. Mam taką obrączkę na palcu to łatwo porównać...

Wszędzie widać woal pajęczyn. Rano nie budzą nas drozdy, żurawie i harmider ptasiego świata lecz cisza. W lesie trwają prace przy ostatnich pielęgnacjach, przygotowujących uprawy do zimy. Trzeba wykosić chwasty, które przy pokrywie śnieżnej kładą się na sadzonki. Jedna z ekip mojego ZUL-a rozpoczęła prace przy zabezpieczaniu upraw odpowiednim preparatem, który ma za zadanie zniechęcić zwierzynę płową do obgryzania sadzonek. Zabezpiecza się tylko część najładniejszych sadzonek, bo to kosztowny zabieg, a zwierzyna też coś musi mieć dla siebie...

W lesie spory ruch, bo każdy wykorzystuje ostatnie pogodne dni do kontaktu z Naturą . To mądre postępowanie, ale dlaczego cieszyć się wrześniowym słońcem przez szybę auta? Bo część „turystów" chce dotrzeć w tajemnicze ostępy borów nie pieszo czy rowerem, ale właśnie swoim ukochanym autem. Gdzie nie spojrzeć to widać zgonione leśne zwierzaki, które usiłują znaleźć spokojny kąt w lesie i pysznią się wszelkimi kolorami auta w środku lasu... Ale sytuacja szybko została opanowana. 

Wczoraj tłumaczyłem wielokrotnie na przyjazny, polski i leśny język art. 29 ustawy o lasach niesfornym kierowcom. Przecież to takie zrozumiałe: „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach". No i ciąg dalszy, także oczywisty: „Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych".

Nie korzystam z bloczka mandatowego, choć mam go zawsze ze sobą , bo czasem jest tak zwany „trudny przypadek" nie chcący zrozumieć polskiego, leśnego języka...  Zwykle rozstajemy się jednak sympatycznie, w przyjaźni i dwustronnie zadowoleni. Na początku najbardziej uczęszczanej drogi leśnej, przy skrzyżowaniu z innymi drogami, w takich autentycznych „drzwiach do lasu" już wiele lat temu zbudowałem wspólnie z kolegami kapliczkę Św. Huberta. Jednym z zadań zadumanego, drewnianego Huberta jest pilnowanie samochodów leśnych turystów. Na placyku obok kapliczki, gdzie stoją też drewniane ławy i kosze na śmieci można spokojnie zostawić auta. Św. Hubert choć pracuje społecznie, znakomicie wywiązuje się z zadania i jak do tej pory nigdy nikomu nic się tam nie przydarzyło. A okoliczne bory z wielką wdzięcznością obdarowują takich turystów darami lasu.

 No właśnie... Spójrzcie na fotografię: 

Właśnie teraz, w sosnowych borach poprzetykanych czasem żółcącymi się już brzozami, na żwirowych fragmentach, pośród porostów i chrobotków można znaleźć tajemnicze COŚ.

Odgadnijcie co to jest. Czekam na Wasze odpowiedzi i kilka zdań na temat tego Czegoś do wtorku 27.09 do godz. 16.00. Piszcie na adres: lesniczy@erys.pl. Autorzy najciekawszych odpowiedzi mogą liczyć na upominki  z Lasu eRysia. Życzę Wam miłej, jesiennej niedzieli.

 

Leśniczy Jarek – lesniczy@erys.pl

  

Komentarze (2)

bavariared 26.09.2011 23:01:16
Witam, wysłałam maila, ale został potraktowany jako spam i odeslany :(

Jarek 30.09.2011 19:09:53
Bavariared przykro mi, ale technika sprawia cuda, ale też płata figle... przepraszam za ułomność systemu, ktory także jest taki, że komentarze pojawiają się duuużo później niż są napisane. Nie zrażaj się proszę i zaglądaj nadal na blog leśniczego. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij