home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-07-13

Jarmark z eRysiem

W moim Pszczewie trwają ostatnie przygotowania do Jarmarku Magdaleńskiego, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę 16-17 lipca. Organizowany jest  on corocznie w sobotę i niedzielę najbliższą 22 lipca, czyli w imieniny patronki miejscowej parafii Marii Magdaleny. Dzisiejszy Jarmark sięga do pszczewskich tradycji średniowiecznych, kiedy okoliczna ludność zjeżdżała na odpust do Pszczewa, który był wtedy posiadłością biskupów poznańskich, a nawet siedzibą archidiakonatu obejmującego aż 60 parafii.

 Do tradycyjnej formuły jarmarku sięgnięto ponownie w 1994 roku i od tego czasu jest to święto wszystkich mieszkańców gminy połączone z szeroką ofertą kulturalną, skierowaną do licznych, wypoczywających tu gości. Jarmark spełnia wiele funkcji i łączy tradycję, kulturę, wiarę przodków ze współczesną promocją tej urokliwej miejscowości. Każdy, kto zachwycony pięknem okolicznych jezior i lasów trafi do Pszczewa, ma w trakcie Jarmarku niepowtarzalną okazję poznać piękno i kunszt rozmaitych, często ginących profesji, kulturę ludową i piękno folkloru. 

To okazja aby zobaczyć jak powstaje drewniana rzeźba, żelazna podkowa, gliniany garnek, spróbować się z dłutem, czy garncarskim kołem oraz czynnie uczestniczyć w dobrej zabawie z ludźmi, którzy tu mieszkają. Można się wtedy przekonać jak wiele potrafią tutejsi mieszkańcy oraz jak dbają o historię i tradycję. Liczne stragany oferują do sprzedaży to wszystko co potrafią stworzyć ludzie z naturalnych materiałów. Warto zakupić piękne wyroby wiklinowe i kosze niezbędne do zbioru grzybów z miejscowej wikliniarni Basi i Janka Majchrzaków: 

Warto też zakupić aromatyczny miód i woskowe świece oraz poznać wizytówkę skansenu pszczelarskiego mojego sąsiada, Tadeusza Bryszkowskiego. Straganów i stoisk rękodzielniczych jest zwykle ponad 100. jest w czym wybierać:

 

 Maria Magdalena jest także patronką fryzjerów, stąd można w trakcie Jarmarku, podczas dorocznego konkursu fryzjerskiego zaczerpnąć pomysł na nowy image:

 

W sobotę są zawody wędkarskie na jeziorze Kochle, nad którym ulokowany jest Pszczew, zmagają się siłacze nazywani strongmanami i jest blok imprez rekreacyjnych dla młodszych uczestników, zakończony zabawą taneczną „pod chmurką". W niedzielę cały dzień wiele dzieje się na pszczewskim ryneczku, otoczonym starymi kamieniczkami i stuletnimi lipami.  Wieczorem wypełnia go las głów i pojawia się na scenie gwiazda wieczoru. Mile wspominam „energetyczny" występ zespółu „Brathanki" lub Sebastiana z Kościeliska - „Zakopowera", którzy grali miłe moim uszom „wierchowe nuty":

 

W tym roku, który jest przecież Międzynarodowym Rokiem Lasów, nasze Nadleśnictwo Trzciel wspólnie z sąsiednim Nadleśnictwem Bolewice przygotowuje leśną ekspozycję. Będzie zielono, ciekawie i sympatycznie, bo wspierać nas będzie sam Ryś eRyś. Zjechał w gościnę do mojej leśniczówki i szybko się tu zadomowił, przebojowo wkupując w łaski mojej żony Reni: 

Na Jarmarku będzie niepowtarzalna okazja poznać także wiele tajemnic otaczających nas lasów, w czym pomogą miejscowi leśnicy oraz zrobić sobie pamiątkową fotkę z miłym eRysiem. To dobra okazja aby bliżej poznać gospodarkę leśną i samych leśników. W najbliższy weekend będzie się wiele działo. Opowiem Wam o tych wydarzeniach w najbliższym czasie. Tych co mieszkają w pobliżu zapraszam do Pszczewa w niedzielny, jarmarczny dzień, a szczegółów szukajcie na www.pszczew.pl.

Do zobaczenia !

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

 

  

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij