home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-07-10

Przepis na pędraki

Wiele osób pyta mnie o poradę w sprawie rozwiązania problemu pędraków w przydomowych ogródkach i na trawnikach. Jakieś problemy techniczne powodują, że nie widać komentarzy stąd odpowiadam wszystkim zainteresowanym tutaj:

W tej chwili już po rójce chrabąszcza oraz guniakai trudno coś poradzić. Dopytujecie się o najskuteczniejsze środki chemiczne. To ostateczność!  Środki chemiczne na pędraki to 1 kl toksyczności i mogą wyrządzić więcej szkody jak pożytku,szczególnie stosowane w warunkach przydomowego ogrodu.  Nie gwarantują najwyższej skuteczności. Skutki uboczne są jednak przewidywalne- zabicie wielu innych, często pożytecznych stworzeń i zatrucie tego co Was otacza codziennie. Czy warto?

Zwalczać imago można obecnie Mospilanem, o czym pisałem, ale to także nie jest prosta sprawa, bo zwykle chrząszcze przylatują do naszego ogródka z drzewa sąsiada, nie zawsze zainteresowanego jego opryskaniem.
Najlepiej mechanicznie zwalczać imago- owady doskonałe w czasie rójki- otrząsać z drzew, zbierać z liści i niszczyć. Nie dopuścić do zniesienia jaj przez samice- czy chrabąszcza, czy guniaka.

Trawnik, czy małą działkę najlepiej zabezpieczyć przed zniesieniem jaj siatką plastikową o oczkach mniejszych niż guniaki. To chyba najlepszy sposób, lepszy od środków chemicznych, szczególnie w małych ogródkach i trawnikach. Siatka nie pozwala nalatywać samicom i znosić jaja, a te, które są pod nią gdy wyjdą z ziemi nie polecą w korony drzew na żer uzupełniający i raczej nie zniosą jaj, z których wylęgnie się kilkadziesiąt pędraków. 

Inne sposoby: Przed spodziewaną rójką lepiej nie kosić trawy, zostawić ją gęstą i wysoką to zniechęca samice do znoszenia jaj. Jeżeli to możliwe- pozostawić glebę w czarnym ugorze przed rójką- zabezpiecza to przed chrabąszczem kasztanowcem i guniakiem. Niestety chrabąszcz majowy chętnie składa jaja w spulchnioną i świeżo uprawioną glebę. Pędraki nie żerują na korzeniach gryki i łubinu. Pozostawienie działki w czarnym ugorze, a potem obsianie jej gryką lub łubinem oczyszcza ja zupełnie z pędraków. Naturalnie w tym czasie nie mamy trawnika ani ulubionego ogródka a "poligon" do zwalczania pędraków...

 Gdy pędraki są już w glebie- pozostaje tylko orka, bronowanie, talerzowanie i niszczenie pędraków mechaniczne, pomogą w tym także ptaki, szczególnie szpaki, a zatem warto powiesić wokół kilka skrzynek lęgowych. No ale przy orce i talerzowaniu trzeba także od nowa założyć trawnik lub posiać ogródek...
W żadnym wypadku nie jest to sprawa łatwa. Pędraki chrabąszcza i guniaka to trudny przeciwnik. W ogródku, a co dopiero na tysiącach hektarów lasu...

pozdrawiam: Darz Bór!

 

Leśniczy Jarek - lesniczy@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij