home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-05-12

Akademia Leśniczego- druga odsłona

Praca leśniczego jest bardzo urozmaicona i każdy dzień niesie coś nowego. Po odnowieniach i chrabąszczach nadszedł czas na kolejne zajęcia akademickie. Wczoraj, dziś i jutro w gronie 33 leśniczych- studentów Akademii Leśniczego kontynuuję  zajęcia w Łagowie.

 Pierwszego dnia Piotr Gotowicki z Dyrekcji Generalnej LP wygłosił wykład  związany z zagadnieniami z zakresu bhp oraz relacji na styku leśniczy- zakład usług leśnych. Wokół tematu koordynatora bhp zawrzała burzliwa dyskusja. Leśniczowie mieli swój pogląd na tę sprawę. Ożywienie na sali wykładowej wywołał też temat wypadków w pracy i chorób zawodowych. Nic dziwnego, przecież blisko połowa leśniczych choruje na boreliozę.

 Alina Niewiadomska z DG LP wykładała wybrane zagadnienia z zamówień publicznych. Leśniczowie bezpośrednio nie zajmują się tą sferą ale temat bardzo interesował studentów. Czas poświęcony zamówieniom minął niepostrzeżenie i dopiero smakowite zapachy wydobywające się z kuchni przypomniały o krótkiej przerwie obiadowej.

 Waldemar Sieniawski z SGGW w Warszawie rozpoczął wykład z zasad sprzedaży drewna. Przedstawił także zawiłości procedur i form zabezpieczeń transakcji, portalu leśno-drzewnego oraz aukcji systemowych. Zajęcia trwały do 18.30. Nazajutrz o 8.00 pan Waldemar kontynuował temat i odpowiadał na liczne pytania. Potem „katedrę” objął we władanie charyzmatyczny dr Grzegorz Trzciński, który z wielką ekspresją opowiadał o utrzymaniu, projektowaniu i remontach dróg leśnych.

Temat wywozów, przewoźników i kwitów wywozowych to niesłychanie ważna część pracy leśniczego. Dr Trzciński prezentował własne, dość kontrowersyjne w naszym rozumieniu poglądy na temat zasad wywozu drewna i zarządzania drogami leśnymi, stąd było bardzo burzliwie. Zasypał nas gradem bardzo istotnych informacji i uświadomił jak ogromne brzemię odpowiedzialności związanej z drogami oraz wywozem spoczywa na leśniczych. Mówił także o wielofunkcyjności gospodarki leśnej. Po przerwie obiadowej ruszyliśmy do lasu skonfrontować wykład dotyczący dróg leśnych z rzeczywistością.

Naszym przewodnikiem był Nadleśniczy Nctwa Sulęcin Witold Wasylków, który w towarzystwie sekretarza nadleśnictwa pokazywał nam stare „poniemieckie” drogi brukowe i nowe, właśnie budowane.

 Była okazja poznać bliżej słynną buczynę łagowską:

Z zainteresowaniem oglądaliśmy naturalne odnowienia bukowe i słuchaliśmy ciekawostek, którymi raczył nas pan nadleśniczy Wasylków. Naszym dobrym duchem i Aniołem Stróżem w trakcie zajęć jest pani Agnieszka z miejscowego Nadleśnictwa Świebodzin. Nie ma łatwo bo nas jest 33 a ona jedna…

Dr Grzegorz w terenie z pasją opowiadał o drogach i szczegółowo tłumaczył tajniki ich mądrego projektowania.  Wspierał go mgr Waldemar Sieniawski i leśnicy z Nctwa Sulęcin.

 Nasz kolega Staszek z dumą prezentował teren swojego leśnictwa. Pięknie jest teraz w majowej  buczynie, a co dopiero w październiku, gdy jesień zabarwi ją na rdzawoczerwono. Całe popołudnie poznawaliśmy tajemnice leśnego drogownictwa. Z pewnością ta wiedza nam się bardzo przyda. Juto kolejny dzień szczelnie wypełniony zajęciami i egzamin kończący drugą odsłonę Akademii. Trzymajcie kciuki!

Leśniczy Jarek - lesniczy@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij