home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-03-31

Związki ze związkami

      Koniec minionego tygodnia spędziłem w Jedlni niedaleko Radomia na Zjeździe Krajowym Związku Leśników Polskich. W czwartek wieczorem spotykała się Rada Krajowa, której jestem członkiem, a w piątek i sobotę trwały obrady zjazdu. Z całej Polski przyjechało 110 delegatów. Związek Leśników Polskich działa na mocy ustawy o związkach zawodowych oraz statutu i zrzesza około 10 tysięcy osób z 25 tysięcznej rzeszy leśników. Związek dba o interesy pracowników i zajmuje się szerokim wachlarzem spraw oraz relacjami na styku pracodawca-pracownik.

 Leśnicy pracujący najczęściej samotnie i w dużym rozproszeniu w terenie, bardzo potrzebują informacji o swoich prawach, opieki socjalnej, a czasem i prawnej. Takimi sprawami zajmuje się właśnie ZLP. Zjazd Krajowy to także możliwość wymiany poglądów i doświadczeń leśników z różnych zakątków kraju. Miło się spotkać pośród leśnej braci.

 Gościem zjazdu była pani Anna Paszkiewicz - Zastępca Dyrektora Generalnego LP. Towarzyszyli jej m.in. Krzysztof Janeczko – Dyrektor Departamentu Leśnictwa w MOŚ oraz Zofia Chrempińska- radca ministra środowiska. Leśnicy z całej Polski poruszyli wiele kwestii, które są bardzo ważne dla ich pracy i dobra polskich lasów. Są one tak zróżnicowane jak różnorodne są polskie lasy.

Leśnicy z Puszczy Białowieskiej mają inne problemy niż np. leśnicy zielonogórscy. Pracownicy biur urządzania lasu i parków narodowych martwią się o inne sprawy niż pracownicy regionalnych dyrekcji czy nadleśnictw. Leśniczowie i podleśniczowie są wyraźnie zirytowani nadmiarem obowiązków, a szczególnie wszechobecną biurokracją, która sprawia, że są jak mówili: „kwitowystawiaczami” i „lotnikami”. Zamiast tworzyć kolejne segregatory dokumentów i wystawić bardzo rozbudowane kwity wywozowe oraz „latać” po leśnictwie od samochodu do samochodu wywozowego, wolą zajmować się hodowlą i ochroną lasu.

Leśnictwo robi się coraz mniej romantyczne, związane z przyrodą i rytmem natury, a staje się dziedziną zarządzania oraz marketingu. Wiemy wszyscy, że XXI wiek ma swoje prawa i ekonomia i nowoczesne technologie wchodzą także do lasu. Jednak nie możemy zapominać, że pracujemy „na żywym organizmie”, który z pewnością nie da się włożyć w tabelki Excela… Leśnicy terenowi zgodnie twierdzili, że warto zauważyć, że dla lasu nie są najważniejsi ludzie w białych koszulach z laptopami ale "terenowe borusy”, którzy wyznaczają trzebieże i odbierają drewno. Cóż prawda, jak zwykle, leży pośrodku, bo jedni i drudzy są potrzebni i spełniają pożyteczną rolę dla lasów.

 Dyrektor Paszkiewicz na początku zjazdu dostała bukiet kwiatów i brawa za wielkie zaangażowanie na rzecz obrony lasów przed niekorzystnym dla nich włączeniem w sferę finansów publicznych. Potem delegaci zasypali ją gradem pytań i wątpliwości. Delegatami są bardzo ciekawe osobowości z leśnego świata. Wielu z nich ma nietypowe zainteresowania, umiejętności i szeroką wiedzę, nie tylko leśną. Wszyscy są wielcy, choć różni wzrostem:

Raz w roku na zjeździe spotyka się kwiat polskiego leśnictwa, stąd pani dyrektor i przedstawiciele ministerstwa nie mieli łatwo. Padło wiele pytań, przedstawiono liczne problemy, ale leśnicy dostarczyli też dyrekcji szereg cennych pomysłów oraz ważnych informacji. W końcu każdemu leśnikowi, niezależnie od rodzaju dystynkcji na mundurze zależy na dobrym zarządzaniu lasem. Zdarzały się wypowiedzi twarde i szorstkie, bo tacy są leśnicy, była też poezja, bo leśniczy z Krotoszyna Andrzej Piesyk potrafi pięknie myśleć i mówić wierszem.

Andrzej przygotował i pięknie wydeklamował utwór dla Pani dyrektor Paszkiewicz, ale też tak mówił o swoich słynnych krotoszyńskich dębach:

 Moje dęby umiłowane

Zielenią liści pachnące

Mocą konarów w ziemi wsparte

Oddechem dawnych lat szumiące

Moje dęby umiłowane

Urojeń, cieniem mych słabości

To Wam powierzam moje myśli

By je ku niebu wzniosły z sokiem

Umiłowane moje dęby

To Wy jesteście moim okiem!

Ostatniego dnia uchwalono szereg stanowisk, wniosków i uchwał. Byłem przewodniczącym komisji uchwał i wniosków toteż wspólnie z czwórką kolegów spędziliśmy wiele godzin nad przygotowaniem ich ostatecznego kształtu. Warto było pędzić tyle kilometrów i nie dospać nocy, a czas pokaże na ile jesteśmy skuteczni.

Teraz każdą chwilę chciałbym spędzić w lesie. Dziś dojechały sadzonki graba, buka, olszy i dębu. Zręby, na których jesienią przez niespodziewanie wczesną zimę nie udało się przygotować gleby kroi teraz pługiem leśnym najlepszy na świecie fachowiec -  Tadek. Lubię charakterystyczny zapach świeżo zaoranego zrębu. Palikowałem dziś domieszki liściaste, nadzorowałem pracę przy sadzeniu graba, ogrodzeniach i zrywkę surowca na zrębki. Na łąkach tańczą żurawie, kwilą czajki. Spod podszytowego świerka spoglądała na mnie dziś tajemnicza długodzioba słonka. Bocianów jeszcze nie ma…

leśniczy Jarek -  lesniczy@erys.pl

 

Komentarze (2)

karkas 01.04.2011 09:58:59
trochę tego romantyzmu jednak zostało, tyle co na ostatni akapit ;) albo zaraził się Pan tą poezją od kolegi z Krotoszyna - to bardzo dobrze :)

Jarek 04.04.2011 19:54:50
Pomimo upływu lat i wszechobecnej prozy życia wciąż pozostaję niepoprawnym optymistą z duszą romantyka. Nie wyobrażam sobie świata bez Norwida i Stachury, łkania słowików, zapachu fiołków i baletu wiewiórki po srebrnej arenie bukowego pnia... Andrzej jest szczególnym przykładem leśnego romantyka i filozofa. Na szczęście leśnicy to ludzie, z których trudno ulatują opary romantyzmu.Stąd warto poznawać ich bliżej. Dobrze też odwiedzić np. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie jest wiele tropów leśnych romantyków. Leśniczy Jarek

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij