home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-03-17

Podam grabę grabowi

Dziś Dzień św. Patryka – jedno z najweselszych i najchętniej obchodzonych świąt na świecie. W Irlandii to święto narodowe i religijne, a dla wielu ludzi na całym świecie to dobry powód do spotkania w gronie przyjaciół oraz okazja do afirmacji życia. Z tym świętem i św. Patrykiem – patronem Irlandii, wiąże się też symbol zielonej koniczyny. Podobno patron Zielonej Wyspy krzewił katolicyzm, opowiadając na przykładzie trójlistnej koniczyny o Trójcy Świętej. Znalezienie 17 marca czterolistnej koniczynki daje szczęśliwcowi szczególne względy u bogini Fortuny. Spotkałem dziś w to zielone święto dzięcioła zielonego:

 

W zasadzie nie obchodziłem dotychczas tego święta. Cóż, jednak każda okazja jest dobra do spotkania z przyjaciółmi, a zatem szukajmy szczęśliwej zielonej koniczynki i wznośmy toasty za energię, szczęście i przyjaźń, koniecznie ciemnym Guinnessem (kto może naturalnie…) To coraz bardziej znane święto jest także wyznacznikiem zielonej wiosny.

 Dla mnie początkiem wiosny, oprócz ptasich i roślinnych symboli jest co roku… telefon od kolegi Stasia- szkółkarza. Jarek zabieram się za wyorywanie graba dla ciebie. Żarty chłopie się skończyły, montuj ekipę do sadzenia i bierzemy się za robotę, bo wiesz, że grabowe pączki już zaczynają pękać?  Spodziewałem się tego telefonu raczej w przyszłym tygodniua, ale cóż... W porządku Stasiu. Powierzchnię na przyszły grąd ogrodziłem jako pierwszą. Jestem gotowy, dzwoń kiedy przyjechać po moje 4 tysiące graba.

 No i co tam św. Patryk? Zielona wiosna zaczyna się dla leśnika razem z pierwszymi posadzonymi sadzonkami. Graba będę sadził już może w przyszłym tygodniu, na powierzchni, gdzie występuje chronione poprzez Dyrektywę Siedliskową sieci Natura 2000 siedlisko grądu środkowoeuropejskiego.

Grądy to takie lasy liściaste, gdzie rośnie grab, dąb i lipa na żyznych, średnio wilgotnych glebach. Kiedyś zajmowały spore połacie naszego także zielonego kraju. Działalność człowieka mocno ograniczyła ich rozmiar. W większości dawne grądy to dziś pola uprawne (żyzna gleba!). Ludzie potrzebowali także cennego drewna grabowego i dębowego, stąd dziś zachowały się tylko małe fragmenty grądów, m.in. w Puszczy Białowieskiej.

 Drewno grabu ma podobne właściwości jak dębina, po wysuszeniu jest nawet od niej cięższe. Ma doskonałą wartość kaloryczną, stąd w dawnych zamkach, dworach i pałacach palono nim w kominkach, bo dawało najwięcej ciepła. Ale rąbie się bardzo trudno, bo ma mocno pokręcone włókna. Nie polecam. Grabina była też wykorzystywana w stolarstwie i kołodziejstwie. Wyrabiano z niej trzonki do narzędzi i kopyta szewskie.

Mam nadzieję, że na moim fragmencie grądu sadzonki od leśniczego Stasia bardzo szybko dobrze się poczują i staną się pięknym lasem z charakterystycznym dywanem runa, a w nim znajdziemy: czworolist, miodunkę, gwiazdnicę, kopytnik i wiele innych.

 

Ale na to trzeba poczekać kilkadziesiąt lat! Część grabów z obfitym nalotem samosiewu udało się uchronić podczas cięć uprzątających wokół gniazd dębowych, a zatem jest szansa, że już niebawem powstanie kolejny puszczański kawałek leśnictwa Pszczew. Może zdążę podać grabę dorodnemu grabowi, którego sam wyhodowałem? Posadzę tam także sadzonki dęba, buka, klonu i lipy.

Tymczasem „zielonym wieczorem” czekam na przyjście przyjaciół i przyjazd córki z „prawie zięciem”. Na półce stoi swojski ”Żywiec”, ale mam także Guinnessa, bo staram się dbać o tradycje, choć bardziej przemawiają do mnie takie z „dawnej Polski”. Kiedy zaczną się odnowienia i zrobi się zielono wokół nas będzie mniej czasu na miłą chwilę w towarzystwie. Spodziewam się tej wiosny także rójki chrabąszczy. Wczoraj wprowadziłem mój ZUL na kilka nowych powierzchni trzebieżowych i już dziś harwester zaczął ostro działać. Czterolistnej koniczynki nie miałem czasu dziś poszukać…

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij