home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-02-15

Schron wcale nie przeciwlotniczy

Zima nie na ochoty wracać pomiędzy renifery. Dziś rano było minus osiem, a arktyczny wiatr skutecznie przekonuje, że to jednak luty. Przy karmnikach tłok, a każda tłuszczowa bombka ma co najmniej jednego skrzydlatego adoratora. Śniegu nie ma, ale podobno w sobotę ma być znowu biało. Trzeba jednak już myśleć o zbliżających się odnowieniach lasu.

Moja profesja charakteryzuje się także tym, że wprawdzie wiele rzeczy trzeba robić "na wczoraj", ale głównie trzeba dobrze planować i przewidywać przyszłość. "Myślenie przyszłościowe” zachwalał już dawno temu Pawlak z komediowego cyklu o przygodach Kargula i Pawlaka. Miał rację, każdy leśnik to potwierdzi.

Leśniczy wiele czasu pracy wiąże z przygotowaniem do wiosennych zalesień i odnowień. Kiedy tylko wiosna stanie się faktem trzeba natychmiast przystąpić do działania, wykorzystując wilgoć zawartą w glebie. Dlatego jesienią przygotowałem glebę na większości zrębów.

Sprawna ekipa z mojego ZUL-a działa ostro przy grodzeniach, gdzie niebawem będziemy sadzić dęby. Lepiej ogrodzić zanim się zacznie sadzić, bo nie trzeba uważać na sadzonki i można jeszcze w razie potrzeby zmienić przebieg ogrodzenia. Dąb posadzony i nieogrodzony może zostać solidnie "sponiewierany" nawet przez jedną noc, co kiedyś udowodniły mi 2 dzicze lochy i ich pasiasty przychówek.

Wyrywały pracowicie dęby jeden po drugim, a warchlaki „szamały” z zapałem korzenie z wiszącymi na nich smakowitymi żołędziami. Wystraszony "zulowiec" zadzwonił do mnie skoro świt z informacją, że ktoś złośliwie powyrywał to, co on wczoraj posadził. Śledząc dzicze tropy odtworzyłem bieg zdarzeń.Dobrze ponad pół hektara trzeba było jednak sadzić ponownie. Nauka kosztuje...

Ważnym elementem przyszłych odnowień i zalesień jest schron. Nie chodzi tu o miejsce schronienia leśniczego przed spodziewanym nalotem lotniczym lecz o schron do przechowywania sadzonek. Pewnie widzieliście podczas leśnych spacerów taką budowlę. Lokalizuje się ją zwykle przy drodze, najlepiej blisko leśniczówki lub podleśniczówki, w wilgotnym i zacienionym miejscu.

 Mój stary schron został już mocno nadgryziony „zębem czasu” i zapadła decyzja o budowie nowego. Pracownicy ZUL od połowy listopada piły zamienili na szpadle i młotki, a harwester na koparkę. Zaglądałem do nich codziennie, choć grudniowa zima nie sprzyjała tej pracy. Panowie nie mieli lekko, brodząc w błocie i odkopując budowlę ze śniegu lub wypompowując wciąż napływającą do wykopu wodę, gdy mróz odpuszczał.

 Jedna z moich wizyt skończyła się dwugodzinną „łopatologią”, bo fachowców nie było, ale za to był stary okop... Niewidoczny, bo solidnie zasypany śniegiem, w który „ściągnęło” mnie przy wycofywaniu spod schronu. Byłem z siebie dumny, bo wyjechałem nieźle rozgrzany machaniem łopatą, no i bez pomocy ciągnika!

 Aktualnie schron jest prawie gotowy, ale mocno podtopiła go woda, której jest w okolicy solidny nadmiar. Przynajmniej nie trzeba będzie jej wozić beczkowozem, jak to zawsze robiłem w suche wiosny, aby dołować sadzonki w wilgotnej glebie. Gdy zawita wiosna to pewnie szybko osuszy teren. Schron wypełni się po brzegi sadzonkami, bo tej wiosny mam do obsadzenia 34 ha powierzchni manipulacyjnej. Przechowuje się je tam tymczasowo po przywiezieniu ze szkółki, zabierając na powierzchnię sadzenia tyle, ile potrzeba. Reszta w cieniu i wilgoci bezpiecznie czeka na swoją kolej.

Latem w schronie czasami przechowujemy także worki ze śmieciami. Z wielkim zapałem dostarczają nam je do lasu, nad jeziora i na miejsca postoju pojazdów „turyści”... od siedmiu boleści, a czasami też niesforni „tubylcy”. Potem ze schronów zabieramy je na wysypiska śmieci i ponosimy duże koszty sprzątania naszego lasu i utylizacji czyichś śmieci.

Może warto w którymś ze schronów zrobić „miejsce odosobnienia” dla szkodników, którzy zaśmiecają polskie lasy? Chyba lepiej urządzić takiemu delikwentowi według starego leśnego obyczaju „siedzonko” na dużym mrowisku. Kiedyś sadzanie na mrowisku to była skuteczna metoda na leśnych przestępców. Kwas mrówkowy podobno znakomicie pomaga w myśleniu…

Komentarze (4)

wiosna2011 15.02.2011 14:55:28
witam, przypadkowo trafiłam na Pana blog. wspaniały. wspaniale że sa jeszcze tacy ludzie z pasją jak Pan. wczytuję się w archiwum bloga i duszą jestem w tym lesie. to pewnie moje niespełnione marzenia o szkole, studiach i lesniczówce jak z bajki. pozdrawiam i czekam na nastepne wpisy Ania (Lębork)

Tadek 18.02.2011 21:26:00
Czołem. Te 34 ha to powierzchnia tylko odnawianych zrębów czy też zalesień? Tadek

Jarek 18.02.2011 22:17:44
Pani Aniu! cieszę się, że blog i moje wpisy podobają się Pani.Takie słowa motywują do działania. Zachęcam do regularnego zaglądania tutaj. W lesie dzieje się tak wiele, jest tam tyle pasjonujących motywów. Staram się opowiadać choć o części tego, co można w przyrodzie zobaczyć i usłyszeć.Każdy spogląda na las i rozumie go po swojemu. Jasne, że nie każdy może być tam codziennie. Ale każdy może codziennie czytać ten blog, oglądać fotki. Staram się, aby czytelnik jak najlepiej poznał las i leśników. Pozdrawiam serdecznie!

Jarek 23.02.2011 11:41:08
Zalesień w tym roku nie mam do wykonania. 34 ha to powierzchnia manipulacyjna odnowień i poprawek oraz wprowadzania 2 piętra i przebudowy drzewostanów. Mam takie drzewostany, gdzie wykonuję planowo rocznie ok 7 ha podsadzeń prod. oraz kilka ha przebudowy ale jest dużo porolnych, które się sypią i trzeba je interwencyjnie przebudowywać.Pozdrawiam serdecznie Tadka! Jarek

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij