home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2011-01-15

Leśniczówka z duszą

Początek roku to zawsze okres, kiedy trzeba kila dni spędzić w leśniczówce, walcząc z „papierologią”. Dusza romantyka rwie się do lasu, bo artystka zima maluje śliczne pejzaże, ale cóż, proza życia nakazuje wypełniać obowiązki. Dbałość o dokumenty to ważny obowiązek leśniczego i jest to konieczne do dobrego zarządzania leśnym gospodarstwem.

 Moja leśniczówka to stary, duży budynek „z duszą”, z przełomu XIX i XX wieku.Wcześniej była to siedziba nadleśnictwa i na piętrze były biura, a na parterze mieszkał nadleśniczy. Teraz na piętrze są dwa inne mieszkania, a ja zajmuję parter. Wokół jest duży teren, urządzony w charakterze parku. Są piękne stare drzewa, które jesienią zasypują nas liśćmi i duży trawnik, którego skoszenie zajmuje około 5 godzin. Rośnie wiele kwiatów i krzewów, które wymagają stałej pielęgnacji. Dba o nie moja żona.

 Zimą, gdy śnieg zasypie świat, dzień leśniczego zaczyna się od „randki z gitarą”. Trzeba się nieźle namachać gitarą do śniegu, żeby wyjechać autem z garażu i utorować drogę interesantom do kancelarii. Każdy leśniczy ma swoje biuro, oficjalnie nazywane kancelarią leśniczego. Urządzone jest ono według indywidualnego pomysłu gospodarza i znajdują się tam dokumenty związane z prowadzeniem gospodarki leśnej, urządzenia techniczne ułatwiające pracę, książki oraz szereg tajemniczych i dziwnych przedmiotów. Każda kancelaria jest inna, a jej wystrój zdradza zainteresowania i aktywność gospodarza.

 Moja kancelaria jest duża, mam w niej mnóstwo książek, pamiątek, wielkie biurko i cztery szafy z dokumentami. Jest to wysokie pomieszczenie (3,30 m) stąd pomieściła się tam spora kolekcja trofeów łowieckich, bo poluję od wielu lat. Spędzam tam sporo czasu, bo w terenie trzeba wiele widzieć i dopilnować licznych prac, ale potem trzeba wszystko udokumentować, zapisać ,wkreślić na mapy itd. Kancelaria to miejsce będące dla mieszczucha swoistą Krainą Tajemnic, a dla każdego kto tam trafi, jest ambasadą Lasów Państwowych w terenie.

Jest to przecież pierwsze, a często jedyne miejsce, gdzie interesant spotyka się z leśnikiem. Trzeba ją zatem urządzić tak, aby dobrze świadczyła o gospodarzu lasu. Do mojej kancelarii trafiają ludzie pragnący wyrobić lub wykupić drewno, rolnicy, którzy mają często prywatne lasy i szukają porady, turyści, grzybiarze, wędkarze, dziennikarze, harcerze, młodzież szkolna… Lista jest długa. Ruch tu jest spory, szczególnie każdego ranka. Przychodzą ludzie, wciąż dzwonią telefony, zapadają decyzje, bo to w końcu swoiste centrum dowodzenia leśnictwem.

W moim przypadku mam blisko do tego centrum, bo kancelaria znajduje się tuż obok sypialni…

 Teraz siedzę żmudnie rejestrując w dokumentach i na dysku komputera wszystkie prace wykonane w 2010 roku i „rozkręcam” robotę na 2011. Mój zakład usług leśnych podpisał już umowę na wykonanie prac i pali się do roboty. W lesie jednak jeszcze sporo śniegu, choć jest już odwilż.

Komentarze (4)

wojtass1001 15.01.2011 21:01:13
A dla czego pan Tadek już nie pisze?

adamek 16.01.2011 13:13:44
Witam. Bardzo się cieszę że będzie Pan kontynuował dzieło Pana Tadeusza. Jestem uczniem klasy 6 szkoły podstawowej. Od roku czytam ten blog. Moim marzeniem jest być również być leśnikiem. Mam wiele pytań związanych z tym zawodem. Cieszę się i trzymam kciuki za nowego właściciela tego blogu. Powodzenia A.K.

Jarek 17.01.2011 13:33:51
leśniczy Tadek pisał blog ponad 3 lata, każdy leśniczy ma mnóstwo pracy i jest to kolejny, dodatkowy obowiązek. Na razie zrobił sobie przerwę. Postaram się kontynuować jego ciekawe zajęcie z korzyścią dla odwiedzających tego bloga, bo każde leśnictwo jest inne i każdy leśniczy inaczej spogląda na las. Lubuskie lasy różnią się od mazurskich, a zatem czytając nadal tego bloga poznacie więcej tajemnic lasu i leśników. Dzięki za kciuki!

Tadek 18.01.2011 22:41:41
Dlaczego nie piszę? Nie ma w tym żadnej tajemnicy, pan Jarek bardzo elegancko to wyłożył? Poza tym dodam tylko, że to ciekawe uczucie czytać do niedawna swojego bloga, którego pisze ktoś inny. Pozdr Tadek

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
styczeń (6)
luty (10)
marzec (10)
kwiecień (9)
maj (9)
czerwiec (8)
lipiec (9)
sierpień (7)
wrzesień (8)
październik (9)
listopad (7)
grudzień (9)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij