home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2010-11-25

Czapla – Siwa Eminencja

Od czasu do czasu warto się przyjrzeć bliżej albumom na półkach w księgarni, bo zdarzają się naprawdę takie, które warto mieć u siebie – lub zamówić u Mikołaja na gwiazdkowy prezent. Autorem jednego z takich właśnie wyjątkowych, niedawno wydanych albumów jest Wojciech Misiukiewicz – mój kolega ze studiów, dziś zajmujący się fotografowaniem przyrody.

Album ma tytuł „Czapla – Siwa Eminencja” i jest wynikiem kilku lat obserwacji, pracy i podróży do wielu krajów, w tym nawet tak egzotycznych jak Kuba, Kostaryka, Czarnogóra czy Republika Baszkirii. Jest również częścią projektu edukacyjnego składającego się z wystawy oraz jej katalogu – czyli właśnie tegoż albumu. Wystawę obecnie można oglądać w Suwałkach w centrum Plaza a niebawem również w innych miastach, w tym w Olsztynie i Warszawie. Była już pokazywana w muzeum BPN w Białowieży.

Zdjęcia czapli siwej – jednego z najbardziej płochliwych gatunków – pokazują ją w praktycznie wszystkich scenach z życia, opisujących wyjątkowo trafnie szczególny charakter tego ptaka.

Oprócz warstwy fotograficznej album posiada też bogatą część opisową, z której można dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy na temat czapli, która do niedawna była ptakiem łownym (na obszarach rybnych stawów hodowlanych można było ją tępić przez cały rok), a wcześniej, kilkaset lat temu, polowali na nią z sokołami królowie i możnowładcy. Teraz jest to gatunek chroniony.

Co do zdjęć mogę napisać tylko tyle – czapki z głów. Wiem, ile trzeba pracy włożyć w jedno takie ujęcie, a raczej ile się „napstrykać” żeby wybrać jedno dobre. A wybrać ich tyle, żeby starczyło na cały album …

Oprócz czapli siwej, która jest głównym tematem albumu, można też obejrzeć zdjęcia jej krewniaków, m.in. czapli białej, nadobnej, zielonej, modrej i innych. Bardzo polecam. A ponieważ zbliżają się mikołajki, autor albumu obiecał, że może przekazać 10 egzemplarzy albumu dla pierwszych 10 osób które napiszą maila w tej sprawie do redakcji erysia i zadeklarują pokrycie kosztów przesyłki.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
styczeń (7)
luty (6)
marzec (8)
kwiecień (7)
maj (8)
czerwiec (7)
lipiec (7)
sierpień (7)
wrzesień (6)
październik (7)
listopad (8)
grudzień (6)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij