home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2010-01-08

Ocieplenie klimatu

To ostatnio bardzo modne hasło, lansowane w mediach ogólnopolskich oraz niszowych. W trosce o skutki tego zjawiska na niedawno zakończonej konferencji klimatycznej w Kopenhadze ustalono m.in., że do końca stycznia 2010 wszystkie państwa biorące udział w konferencji przekażą plany redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz że kraje „bogate” w latach 2010-2012 wyłożą 30 miliardów dolarów na pomoc dla krajów rozwijających się ukierunkowaną na walkę ze zmianami klimatycznymi. W latach 2012-2020 fundusze te mają sięgnąć 100 mld dolarów.

Klęski „klimatyczne” zdarzały się od zawsze na naszej planecie, a ludzkość stosowała różne rozwiązania. Na jedno z nich natknąłem się w kolejnej książce F.A. Ossendowskiego – „Cień ponurego Wschodu”. Autor opisuje swoje wrażenia z podróży przez Syberię oraz sowiecką Rosję w latach dwudziestych XX wieku, w czasach wyjątkowo gorących politycznie i niewątpliwie wielce ciekawych również naukowo. Opisuje, jak w pewnej wiosce gnębionej deszczami i powodziami wieśniacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zorganizowali się i pojęli działania ostateczne. Kiedy modły w cerkwi nie pomogły, odnaleziono stare, jeszcze pogańskie miejsce kultu, gdzie udali się wszyscy starzy mieszkańcy wioski a dawny kapłan zabił w ofierze czarnego koguta. Niestety nie wiemy, na ile sposób ten okazał się skuteczny, bo Ossendowski pojechał dalej.

Obawiam się jednak, że skutek działań w Kopenhadze i działań w syberyjskiej głuszy jest podobny, różne są jedynie koszty. Katastrofy klimatyczne były, są i będą. Toczą się wciąż dyskusje dotyczące tego, czy naprawdę należy martwić się wzrostem poziomu CO2. A może winny jest metan? Liczę na to, że pokolenie czytelników tego bloga rozwiąże moje dylematy już za kilka, kilkanaście lat.

Oczywiście jestem jak najbardziej za oszczędnością energii i wody, segregacją śmieci i stosowaniem technologii maksymalnie przyjaznych środowisku. Uważam, że wymaga tego od nas szacunek dla przyrody, dzięki której powstaliśmy i dzięki której jeszcze funkcjonujemy jako gatunek. Po prostu.

 To moja subiektywna opinia. Jeżeli ktoś chce poczytać zdanie odrębne, oto link do artykułu Adama Wajraka:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,99039,7270496,Zaufajmy_nauce__a_nie_klimatycznym_znachorom.html

Komentarze (1)

ryszardk 04.02.2010 14:51:46
Brawo. Cieszę się niezmiernie, że są w tym kraju jeszcze ludzie umiejący trzeźwo myśleć. Nie dajmy się zwariować. Moim zdaniem przypuszczenie, że człowiek mógłby zakłócić swoim działaniem cykle przyrody, czy w ogóle wpłynąć w jakikolwiek istotny sposób na procesy zachodzące na naszej planecie, której środowisko podlega procesom homeostazy, jest absurdalne. Polecam stronę: http://g-o.strefa.pl/ a na youtube wykłady Lorda Krzysztofa Moncktona, chociażby jego wykład http://www.youtube.com/watch?v=stij8sUybx0 (po angielsku) Zresztą materiałów dużo więcej jest - chociażby artykuł prof. Jaworskiego z polityki 2008 (jest link do tegoż na g-o.strefa.pl). Globalne oszustwo służy tylko i wyłącznie wyłudzaniu pieniędzy, koncepcja handlu pozwoleniami jest iście diaboliczna - sprzedaż czysto wirtualnego towaru za całkiem realne pieniądze, to naprawdę niezły szwindel. Polecam głębsze zapoznanie się z tematem. Okazuje się, że wielu wysoko postawionych urzędników w IPCC, np. Rajendra Pachauri (jeden z przewodniczących), zasiadają również w radach nadzorczych wielu firm, czy banków bezpośrednio zainteresowanych handlem pozwoleniami na CO2. Tu chodzi o naprawdę astronomiczne sumy pieniędzy, przekrętu na taką skalę świat jeszcze nie widział. Pozdrawiam Swoją drogą ciekawy blog, więcej zdjęć dobrej jakości by się przydało, bo widoczki ma Pan naprawdę sympatyczne :)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
styczeń (7)
luty (6)
marzec (8)
kwiecień (7)
maj (8)
czerwiec (7)
lipiec (7)
sierpień (7)
wrzesień (6)
październik (7)
listopad (8)
grudzień (6)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij