home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2009-12-09

Za mundurem panny sznurem

Specjalnie powołany zespół zadaniowy opublikował na stronach internetowych proponowane wzory nowych mundurów dla leśników. Uwagi dotyczące nowego umundurowania można było zgłaszać w nadleśnictwie do końca listopada (http://www.bedon.lasy.gov.pl). Nowe ubrania będą wprowadzone po konsultacjach – być może jeszcze ze zmianami.

Założenie jest takie, że należy ujednolicić stroje służby leśnej. Te wyjściowe będą z lepszego materiału i ładniejsze, i wreszcie będzie wiadomo jakie trzeba do nich nosić buty – do tej pory nie było to wcale oczywiste. Natomiast różnorodność strojów codziennych w jakich spotkać można leśniczego „w robocie” czyli w terenie wynikała dotychczas stąd, iż w sklepach mundurowych jako odzież służbową można było kupować zupełnie różne rzeczy. Teraz ma się to zmienić i w ramach mundurówki będą dostępne tylko elementy regulaminowego stroju – terenowego, codziennego lub wyjściowego, w wersjach letniej i zimowej. Oprócz tego sorty mundurowe każdy będzie miał „na stanie”. Nie ma pewności czy do stwierdzenia ich zużycia nie będzie więc potrzebna jakaś komisja, która policzy ilość dziur w gumofilcu i podejmie odpowiedzialną decyzję.

Nie chcę tu pisać o estetycznej stronie tych ciuchów – jeżeli będą uszyte z odpowiednich materiałów to powinny być trwałe i funkcjonalne. Zaciekawiła mnie natomiast mundurowa bielizna. Rozumiem i popieram fakt, że w skład munduru wchodzą termoaktywne podkoszulki czy kalesony (zwane w dokumencie „leginsami”). Ale, za przeproszeniem, desusy, czyli to, co gajowy nosi pod kalesonami, również zostały podporządkowane regulaminowi. I co teraz? Jeżeli przyjeżdża inspektor i sprawdza na przykład wykonanie trzebieży, sprawdza też poprawność umundurowania leśniczego. No więc jak bardzo będzie sprawdzał? To oczywiście żart, ale się zadumałem. A poza tym jest równouprawnienie, więc dlaczego mundurówka bieliźniana obejmuje tylko męskie bokserki? Pytałem kolegi policjanta – u nich mundurowe jest tylko z wierzchu. Pod spodem każdy nosi się jak chce.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
styczeń (8)
luty (7)
marzec (8)
kwiecień (8)
maj (8)
czerwiec (7)
lipiec (7)
sierpień (8)
wrzesień (8)
październik (8)
listopad (7)
grudzień (8)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
2016 (60)
2017 (52)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij